Αινίγματα

ωραια!τωρα μενουν το 16 και το 17
 
17. Τι γίνεται όμως αν σε έναν Φάκελλο εκτός από ένα γράμμα εσωκλείσεις και κάτι άλλο? :p

Το 16 μου θυμίζει ένα από τα αινίγματα της Βεζυροπούλας στον Καραγκιόζη, αλλά δεν θυμάμαι την απάντηση
 
elephadas είπε:
17. Τι γίνεται όμως αν σε έναν Φάκελλο εκτός από ένα γράμμα εσωκλείσεις και κάτι άλλο? :p
Το 16 μου θυμίζει ένα από τα αινίγματα της Βεζυροπούλας στον Καραγκιόζη, αλλά δεν θυμάμαι την απάντηση
το 17.ειναι ο φακελος!!παντως ειναι πιο ασφαλες να μπει μεσα μονο ενα γραμμα και τιποτα περισσοτερο γιατι αλλιως μπορει και να μη φτασει στον παραληπτη,εκτος κι αν ειναι συστημενο.Υποθετω οτι το αινιγμα αναφερεται σε ενα απλο γραμμα :)

εμεινε μονο το 16.τωρα
 
16. Λογικά πρέπει να είναι το αλάτι.

Από το νερο της θάλασσας προέρχεται, με τον ηλιο στεγνώνει. Στα παλιά τα χρόνια μόνο οι πλούσιοι μπορούσαν να το έχουν. Αν πέσει στο νερό διαλύεται.
 
σωστη απαντηση Kambia!!περιμενουμε νεα αινιγματα : οποιος θελει μπορει να προσθεσει την επομενη πενταδα
 
συνεχεια με νεα αινιγματα :

21. Βασιλιάς δεν είναι, κορόνα φοράει ρολόι δεν έχει, τις ώρες μετράει.

Τι είναι;

22.Τριγύρω γύρω θάλασσα, στη μέση μια φωτίτσα


Τι είναι;


23.Ποιο είναι ένα πραγματάκι, μικρό - μικρό και μαύρο, που και το βασιλιά σηκώνει;

24.Ανεβαινει,κατεβαινει και στην ιδια θεση μενει;

Τι ειναι;

25.Απο ψηλα γκρεμιζεται,πεφτει και δε ραγιζεται.

Τι ειναι;

26.Ασπρος καμπος,μαυρα γιδια, χαρα στο νιο που τα λαλει.

Τι ειναι;

27.Γεννημενη σε κουκουλι,μαθημενη απο μικρουλι,να κουναει με χαρα τα δικα της τα φτερα.

Τι ειναι;

28.Γουρνα μου πελεκητη μαρμαρενια και χυτη,που χεις μεσα μαυρα ψαρια και γλυκο γλυκο κρασι.

Τι ειναι;

29. Εικοσι καλογερακια, ολα εχουνε σκουφακια

Τι ειναι;

30. Εκκλησιτσα θολωτη, ενας στυλος την κρατει.

Τι ειναι;
 
παιδια προσθεσα νεα αινιγματα που περιμενουν την απαντηση τους :)

μεχρι στιγμης βρεθηκε μονο το N° 30
 
21. Κόκορας

29. Τα δάχτυλα

25. Βροχη

22. Καντήλι

27. Εγώ στη 2η μου φάση :p = Πεταλούδα

26. Βιβλίο
 
Κοίτα δυναμισμό η Κάμπια στα αινίγματα!!! :D
 
Kambia πολυ σωστα ολες οι απαντησεις που εδωσες !μου αρεσε ιδιαιτερα αυτη στο 27 :D

Επισης να συμπληρωσω στην 29.εκτος απ τα δαχτυλα περιλαμβανονται και τα νυχια

και στην 26.εκτος απ το βιβλιο περιλαμβανονται και τα γραμματα

Παντως θεωρουνται σωστες οι απαντησεις σου :)

σ ευχαριστω κι εσενα για τη συμμετοχη σου!

Μενουν ακομα αναπαντητα τα: 23,24 και 28
 
:D

Λοιπόν για τα υπόλοιπα θα κάνω μια προσπάθεια

24. Ανελκυστήρας ?

23. Χμ.... για κάποιο έντομο μου κάνει... Μυρμήγκι μήπως?

28. Θα μπορούσε να είναι το καρπούζι αλλά αυτό το "μαρμαρένια και χυτή" δε μου κολλάει.
 
Kambia είπε:
:D Λοιπόν για τα υπόλοιπα θα κάνω μια προσπάθεια

24. Ανελκυστήρας ?

23. Χμ.... για κάποιο έντομο μου κάνει... Μυρμήγκι μήπως?

28. Θα μπορούσε να είναι το καρπούζι αλλά αυτό το "μαρμαρένια και χυτή" δε μου κολλάει.
το 28.ειναι οντως το καρπουζι :)

το 23.εντομο ειναι αλλα οχι μυρμηγκι,για να βοηθησω προκειται για κατι πολυ μικρο

το 24.δυστυχως δεν ειναι σωστο

οποτε μενουν ακομα αλυτα τα αινιγματα 23 και 24
 
Το (21) πρέπει να είναι ο κόκκορας (με το λειρί για κορώνα και το πρωινό λάλημα για το μέτρηαμ της ώρας).

Το (22) μου ταιριάζει για καντήλι

Το (27) ίσως είναι η πεταλούδα, αλλά τότε δεν είναι "αίνιγμα" αφού περιγράφει ακριβώς πως βγαίνουν οι πεταλούδες.

Το (29) θα μπορούσε να είναι τα δάχτυλα (χεριών / ποδιών).
 
να τα παρει το ποταμι;

θα περιμενω αλλες δυο μερες κι αν δε δω καποια απαντηση στα αινιγματα 23 και 24,θα δωσω τις λυσεις
 
24. Μήπως το στόμα? :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
sunset89 είπε:
24. Μήπως το στόμα? :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
πολυ σωστα!! εμεινε η 23. να βοηθησω ακομα λιγο:ειναι κατι πολυ πολυ μικρο , υπαρχει και μια εκφραση που λεμε και ξεκιναει με "ουτε..."
 
Πίσω
Μπλουζα