Αισθησιακά τραγούδια

Στο πιο παλιό μου ποστ είχα βάλει μόνο ξένα τραγούδια. Τώρα βάζω και ένα ελληνικό, την πρώτη εκτέλεση του "Αν Ο Έρωτας Ζει" του Κώστα Τουρνά, όπου ο αισθησιασμός προέρχεται από τα υπέροχα φωνητικά της Τυνήσιας Μορέιρα, η οποία τραγουδάει στη γλώσσα της (αραβικά).
Υπέροχο, το άκουγα πρόσφατα.
 
Το φιλμ "Άγρια Ορχιδέα" το είχα δει γύρω στο 1992 απ' τον Αντέννα (σε prime time κιόλας) και πιο πολύ μου έμεινε το καταπληκτικό σάουντρακ που είχε,παρά οι αισθησιακές σκηνές (που υποτίθεται γι'αυτό έκατσα να την δω τότε ,η αιώνια περιέργεια της εφηβείας ) ή η ίδια η ταινία. Έχει καταπληκτικά μουσικά θέματα και τραγούδια μέσα και πολύ ατμοσφαιρικά:
 
Δε μου λέτε, το από το 666 των Aphrodite's Child μετράει για αισθησιακό? Ή θα χαλάσω το θέμα αν το βάλω εδώ και θα με δείρετε?
Τρομερός elephadas!!!
Τι γέλιο! Ήμουν σίγουρος -μετά τα 55 δεύτερα- ότι έτσι θα συνέχιζε το..τραγούδι μέχρι το τέλος! Σε κάποιο στιγμή,μετά τα 3,5 λεπτά, πίστεψα πως παρενέβη τρίτο πρόσωπο και πέταξε την ηρωίδα από το μπαλκόνι πολυκατοικίας.Αλλά έκανα λάθος!

Γιατί ρωτάς,elephadas? Ελευθερία λόγου και έκφρασης έχουμε. Να το βάλεις το τραγούδι!
Αλλά μετά θα σε δείρουμε!
 
Pierre Bachelet - Histoire d' O Theme (1975)


Για όσους δεν γνωρίζουν την υπόθεση της ταινίας είναι λίγο-πολύ αυτό που φαίνεται στο εξώφυλλο...
Με την υπέροχη Corinne που υπήρξε και κορίτσι του 007,στο "Moonraker". (αχ..άτιμα σκυλιά!)
 
Κι αυτό το κομμάτι των Gist αρκετά αισθησιακό,αλλά και πανέμορφο και μιλάω για το Love At First Sight. Έχω μάλιστα το βινύλιο που περιείχε το συγκεκριμένο κομμάτι,το album Embrace the herd του 1982. Εντελώς indie underground συγκρότημα που όμως το κομμάτι αυτό άνετα θα χτύπαγε πρώτες θέσεις στα charts.

 
Ζεστο το χερι - Δημητρα Γαλανη και Γιωργος Σουνας.

Ακούγεται στην Ταινία "Ψυχή και Σάρκα" 1974
Στίχοι: Αλέξης Αλεξόπουλος
Μουσική: Γιώργος Χατζηνάσιος
Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα από τη συναυλία του Γιώργου Χατζηνάσιου στο θέατρο του Λυκαβηττού στις 2 Σεπτεμβρίου του 1985 , όπου το τραγούδι ερμηνεύουν οι Δήμητρα Γαλάνη και Γιάννης Πάριος με τους Διονύση Θεοδόση (διακρίνεται από το μέσο του αποσπάσματος στο κέντρο της οθόνης), Πένυ Ξενάκη, Ειρήνη Αγγέλου, Αντώνη Ζαφειρόπουλο στα φωνητικά.

 
Θα το αποκαλούσα αισθαντικό τραγούδι, όχι αισθησιακό, απλά "έντυσε" μια αισθησιακή ταινία.
 
Πίσω
Μπλουζα