Ακροστιχίδα

Το 7 είναι η ταινία ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗ ΖΕΙ

το 2 ειναι το ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ

Κι εγω την εχω βρει αλλα ας βρεθει πρώτα και το 8
 
ενταξει bambinella αφου συμφωνεις κι εσυ θα το πω

η απαντηση στην ακροστιχιδα αυτη ειναι "Χριστινα"
 
Μπραβο, boomer. H 8 εμεινε μονο.

Να ξερετε παντα, οταν εχουν φανερωθει μονο δυο - τρεις απαντησεις, καλυτερα να μην αποκαλυπτετε την Ακροστιχιδα, για να δυσκολευονται οσοι προσπαθησουν να απαντησουν αργοτερα. (Τι κακια που ειμαι!) :cool:

Αν ομως εχουν απαντηθει οι μισες και πανω, μιληστε ελευθερα. :D
 
υπαρχει ταινια που να λεγεται "απαγωγη" ;
 
Δεν ξερω......μπορει......

Παρεμπιπτοντως, συγχαρητηρια katerinak, αφου ησουν η πρωτη που βρηκε το ονομα της σημερινης Ακροστιχιδας. Χριστινα λοιπον, αρα απο Α ξεκινα η τελευταια απαντηση.
 
Ναι υπάρχει ταινία του Καραγιάννη με τίτλο απαγωγή με τη Γκέλυ Μαυροπούλου, τον Τίτο Βανδή και τον Αντρέα Φιλιππίδη!! Εχω χρόνια να τη δω!
 
Απαντηστε μου λοιπον και στην 8. Αν ειναι λαθος, δεν εγινε και τιποτα.
 
Να απαντήσαμε την απαγωγή!!! :xm:
 
αν ειναι οντως η "απαγωγη" τοτε κατα καποιο τροπο μας "μαρτυρησες" τον τιτλο μεσα απ την τελευταια ερωτηση της ακροστιχιδας ;)
 
Οι απαντήσεις

Δεν ηταν ξεκαθαρη η απαντηση σας στην 8. H katerinak ρωτησε αν υπαρχει ταινια Απαγωγη κι εσυ boomer της απαντησες οτι υπαρχει.

Σωστη η κουβεντα που ειπες, αλλα δεν απαντα στην τελευταια ερωτηση του Κουιζ. Ακομα κι αν υπαρχει ταινια με αυτον τον τιτλο, δε σημαινει απαραιτητως οτι ειναι αυτη που ζηταμε.

Katerinak, εχεις δικιο. Στην 8 θελησα να σας μπερδεψω, γι' αυτο και εσκεμμενα εβαλα την απαντηση μεσα στην ερωτηση. Ηταν μια μικρη παγιδα....

Συγχαρητηρια και στους δυο σας, παρ' ολα αυτα!

1. Χαμενα ονειρα (Χ)

2. Ραντεβου στον αερα (Ρ)

3. Ιλια Λιβυκου (Ι)

4. Σκιες στην αμμο (Σ)

5. Το ρεμαλι της Φωκιονος Νεγρη (Τ)

6. Ιταλιδα (Ι)

7. Να ζει κανεις η να μη ζει (Ν)

8. Απαγωγη (Α)

Η ταινια ΧΡΙΣΤΙΝΑ δινει το ονομα της στην Ακροστιχιδα μας.

Σ' αυτη τη σελιδα του φορουμ, θα βρειτε και την παρουσιαση της περιβοητης πλεον Απαγωγης :) καθως και τους τιτλους εναρξης της ταινιας.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21360-%C1%F0%E1%E3%F9%E3%DE-1964
 
bambinella το σχολιο που αφησες στο θρεντ της ταινιας μου κεντρισε το ενδιαφερον και θα μου αρεσε πολυ να τη δω..ισως καποτε..
 
Να σε συγχαρώ κι εγώ για του κουίζ!! Η ταινία που μας δυσκόλεψε είναι από τα διαμάντια του ελληνικού κινηματογράφου που δυστυχώς την έχουν αφήσει εδώ και πολλά χρόνια να σκονίζετε στα ράφια της ιστορία!! Κρίμα γιατί δεν είναι η μόνη!!
 
Katerinak, θελω κι εγω παρα πολυ να δω την ταινια ξανα, αλλα οσο κι αν εψαξα δεν τη βρηκα. Εχει να προβληθει απο τοτε που το Mega ειχε ακομα το παλιο του σημα. Φαντασου!

Boomer, σε ευχαριστω! Συμφωνω εκατο τοις εκατο με οσα γραφεις για την Απαγωγη. Ανηκει δυστυχως, στις σπανιες ταινιες και κανεις δεν ξερει αν θα εχουμε τη χαρα να την ξαναδουμε.
 
Ακροστιχίδα Νο 9

Διαβαζοντας το πρωτο γραμμα καθε απαντησης, θα αποκαλυφθει ο τιτλος ενος βουκολικου δραματος.

1. Ο τιτλος του τραγουδιου που λεει η Αλικη στη Μοντερνα Σταχτοπουτα, οταν κανει αμαξαδα στη Ρωμη αναμεσα στον Αρη Μαλλιαγρο και το Χρηστο Παρλα.


2. Ο σκηνοθετης της ταινιας Εξω οι κλεφτες (1961).



3. Στην ταινια αυτη, ο Κωστας Χατζηχρηστος προσπαθει να σωσει μια κοπελα απο την οργη του "στρατιωτικου και αυστηρου" πατερα της.



4. Η μικρουλα που υποδυεται την κορη της Τζενης Καρεζη στην ταινια Ενας μεγαλος ερωτας.



5. ".................οικοπεδα με δοσεις" ταινια του 1966.



6. Απο εκει επιστρεφει η Κατερινα Βασιλακου οταν ο Ηλιας Σταματιου τη χτυπα με το αυτοκινητο του, στην ταινια Της μιας δραχμης τα γιασεμια.
 
1. Γύρνα με στα περασμένα


2. Κώστας Ανδρίτσος



5. Φως Νερό Τηλέφωνο οικόπεδα με δόσεις



6. Ωροπός;


 


Γκόλφω.



 
3.Ο Θυμιος τα κανε θαλασσα

4.Λινα Οικονομιδου
 
Συγχαρητηρια, tonytony και katerinak. Ειναι ολες σωστες εκτος απο την 6.

Η Κατερινα Βασιλακου δεν επιστρεφει απο τον Ωρωπο.
 
6.μηπως επιστρεφει απ το ωδειο;
 
Οι απαντήσεις

Τελεια, katerinak!

Πραγματι, η Κατερινα Βασιλακου επιστρεφει απο το Ωδειο, αφου μαθαινει βιολι.

1. Γυρνα με στα περασμενα (Γ)

2. Κωστας Ανδριτσος (Κ)

3. Ο Θυμιος τα' κανε θαλασσα (Ο)

4. Λινα Οικονομιδου (Λ)

5. Φως, νερο, τηλεφωνο, οικοπεδα με δοσεις (Φ)

6. Ωδειο (Ω)

Η ταινια ΓΚΟΛΦΩ δινει το ονομα της στην ενατη Ακροστιχιδα.
 
bambinella 100 είπε:
Ειναι ολες σωστες εκτος απο την 6.Η Κατερινα Βασιλακου δεν επιστρεφει απο τον Ωρωπο.
γιατι οχι? Μπορει να την ειχαν στειλει εξορια! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα