Αλάτι και Πιπέρι

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.600
[edit] Μεταφορά από το θέμα http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16250-%D3%DE%EC%E1%F4%E1-%E4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%F9%ED-%C5%D42&p=239374#post239374 [edit]

bernard.c είπε:
Ωχ, ωχ, τέτοια λέγε μου και θα μετράω τις μέρες! ;) Χμ, και τι δεν μου αρέσει! Φαντάζομαι σηματάκια σταθμών, logos, σηματάκια ειδήσεων, τηλεπαρουσιάστριες, trailers σειρών και εκπομπών, ...

Δεν μπορώ να περιμένω! :p
Δεν φανταζεσαι..ενα θα σου πω εκτος απο ολα αυτα.Λουνα Παρκ ...Αλατι και Πιπερι...με νοσταλγικα βιντεο της εποχης ... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Λουνα Παρκ ...Αλατι και Πιπερι...με νοσταλγικα βιντεο της εποχης ... ;)
Απ' όσο γνωρίζουμε φίλε FORD231 δεν έχει σωθεί ούτε μία εκπομπή από το θρυλικό "Αλάτι και Πιπέρι" της ΥΕΝΕΔ...
 
ChristosM είπε:
Απ' όσο γνωρίζουμε φίλε FORD231 δεν έχει σωθεί ούτε μία εκπομπή από το θρυλικό "Αλάτι και Πιπέρι" της ΥΕΝΕΔ...
Το 1988 ο Φρεντυ Γερμανος εκανε μια εκπομπη στην ΕΤ.1 με τιτλο Μερες Τηλεορασης και εδειχνε παρα πολλα αποσπασματα (ολοκληρωμενες συνεντευξεις) απο το αλατι και πιπερι

εγω εχω δυο βιντεοκασετες με τετοιο υλικο..
 
FORD231 είπε:
Το 1988 ο Φρεντυ Γερμανος εκανε μια εκπομπη στην ΕΤ.1 με τιτλο Μερες Τηλεορασης και εδειχνε παρα πολλα αποσπασματα (ολοκληρωμενες συνεντευξεις) απο το αλατι και πιπεριεγω εχω δυο βιντεοκασετες με τετοιο υλικο..
δλδ καταστράφηκαν ΜΕΤΑ το 1988???

:sealed:
 
FORD231 είπε:
Το 1988 ο Φρεντυ Γερμανος εκανε μια εκπομπη στην ΕΤ.1 με τιτλο Μερες Τηλεορασης και εδειχνε παρα πολλα αποσπασματα (ολοκληρωμενες συνεντευξεις) απο το αλατι και πιπεριεγω εχω δυο βιντεοκασετες με τετοιο υλικο..
Ολα αυτα τα ασπρομαυρα αποσπασματα ειναι απο την εκπομπη της ΕΡΤ "Το Πορτραιτο της Πεμπτης" που ήταν ουσιαστικα η συνέχεια της εκπομπης "Αλατι και Πιπερι" της ΥΕΝΕΔ. Ευτυχως οι περισσοτερες εκπομπες του "Πορτραιτου..." δεν εχουν σβηστει. Ολες ομως του "Αλατιου..." της ΥΕΝΕΔ εχουν δυστυχως σβηστει.
 
ChristosM είπε:
Ολα αυτα τα ασπρομαυρα αποσπασματα ειναι απο την εκπομπη της ΕΡΤ "Το Πορτραιτο της Πεμπτης" που ήταν ουσιαστικα η συνέχεια της εκπομπης "Αλατι και Πιπερι" της ΥΕΝΕΔ. Ευτυχως οι περισσοτερες εκπομπες του "Πορτραιτου..." δεν εχουν σβηστει. Ολες ομως του "Αλατιου..." της ΥΕΝΕΔ εχουν δυστυχως σβηστει.
Έτσι ακριβώς! Το μόνο "Αλάτι και Πιπέρι" της ΥΕΝΕΔ που διασώθηκε είναι από τον Νίκο Μαστοράκη και υπάρχει ανεβασμένο στο GOLD TV...
 
Μια φωτογραφία από το τελευταίο "Αλάτι και Πιπέρι", με τον Φρέντι Γερμανό και τη Μελίνα Μερκούρη.

merkoyri me freddy teleftea alati piperi.jpg
 
Απ'ότι έχω καταλάβει και από τα λεγόμενα του Μαστ., η εκπομπή ήταν ζωντανή και ό,τι έχει διασωθεί προέρχεται από το ερασιτεχνικό βίντεο 3/4" που είχε αγοράσει με δικά του έξοδα.
 
stakovios είπε:
Μια φωτογραφία από το τελευταίο "Αλάτι και Πιπέρι", με τον Φρέντι Γερμανό και τη Μελίνα Μερκούρη.
Τέλεια η φωτογραφία! Δύο μεγάλες προσωπικότητες της Ελλάδος...

evarlam είπε:
Απ'ότι έχω καταλάβει και από τα λεγόμενα του Μαστ., η εκπομπή ήταν ζωντανή και ό,τι έχει διασωθεί προέρχεται από το ερασιτεχνικό βίντεο 3/4" που είχε αγοράσει με δικά του έξοδα.
Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω...
 
Απο το αφιέρωμα της εφημερίδας "Το Βήμα"

«Αλάτι και πιπέρι»

ήταν ο τίτλος της πρώτης εκπομπής του Φρέντυ Γερμανού στην ΥΕΝΕΔ, που ξεκίνησε να προβάλλεται το 1969 και φιλοξενούσε προσωπικότητες από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Η πρώτη εκπομπή ήταν αφιερωμένη στον Κωστή Μπαστιά. Οι εκπομπές της τελευταίας περιόδου αφορούσαν προσωπικότητες που επέστρεφαν από το εξωτερικό την περίοδο της Μεταπολίτευσης, όπως ο Παναγούλης, ο Θεοδωράκης και άλλοι. Οι δύο τελευταίες ήταν αφιερωμένες στη Μελίνα Μερκούρη. Αμέσως μετά η εκπομπή «κόπηκε». Τον τρίτο χρόνο της εκπομπής εντάχθηκε στο δυναμικό της δημιουργικής ομάδας ο σκιτσογράφος Κυρ. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες πραγματοποιούνταν αυτές οι εκπομπές δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ούτε στο ελάχιστο λειτουργικές. Σε κάποιο από τα στούντιο της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού, για να φθάσει κανείς έπρεπε να περπατήσει επί τριάντα μέτρα πάνω σε μαδέρια προκειμένου να μην πέσει στο αυλάκι με το νερό που υπήρχε από κάτω. Στα μαδέρια αυτά περπάτησαν με απόλυτη ισορροπία ο Τζον Λένον και η Γιόκο Ονο προκειμένου να συμμετάσχουν στην εκπομπή. Στην ίδια εκπομπή ο Γερμανός προσπάθησε να κάνει χιούμορ στα ελληνικά με τον Λένον. Ο Λένον «έπιασε» το ύφος του μεγάλου έλληνα δημοσιογράφου και απήντησε στα αγγλικά: «Λυπάμαι που δεν γνωρίζω ελληνικά για να καταλάβω τι μου λες και να σου ανταποδώσω το αστείο».
 
Οι εκπομπές με τον Τζων Λένον και τους Εκδικητές να σώζονται άραγες??
 
Eιχε εμφανιστει ο Patrick McNee και η θεα Diana Rigg στην Ελληνικη TV??
 
Αναφέρεται σε νήμα σχετικό με το Φρέντυ, αν δεν κάνω λάθος, αλλά και σ' ένα άρθρο σχετικά με τις απαρχές της ελληνικής τηλεόρασης και της μετέπειτα ιστορίας της.
 
Wally είπε:
Eιχε εμφανιστει ο Patrick McNee και η θεα Diana Rigg στην Ελληνικη TV??
Βεβαίως και είχαν, στο "Αλάτι και πιπέρι" του Φρέντυ Γερμανού στην ΥΕΝΕΔ.

Το έχει / είχε πει αυτό επανειλημμένα σε συνεντεύξεις, τόσο ο Νίκος Μαστοράκης, όσο και ο Φρέντυ Γερμανός και μάλιστα το είχε επαναλάβει και ο Νίκος Μαστοράκης στη συνέντευξη που παραχώρησε στο forum μας:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12737-Αποκλειστική-συνέντευξη-του-ΝΙΚΟΥ-ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ-στο-RetroManiaX

Wally είπε:
RETROMANIAX: Οι αναμνήσεις σας από το "Αλάτι και Πιπέρι";
Ν. ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ: Στο "Αλάτι και Πιπέρι" ήμουν παραγωγός – σκηνοθέτης, όσο η εκπομπή ήταν στην ΥΕΝΕΔ. Και μάλιστα, είχα δώσει στον Φρέντυ και πάρα πολλές επιτυχίες, δηλαδή του είχα φέρει την Diana Rigg και τον Patrick Macnee από τους Avengers στο στούντιο, και το πιο σημαντικό απʼ όλα, του είχα φέρει τον John Lennon και την Yoko Ono, για live εκπομπή που δυστυχώς δεν είχε γραφτεί ποτέ σε βίντεο και δεν σώζεται...
 
Xαχαχαχα! Και να φανταστεις του την ειχα κανει εγω την ερωτηση. Αλτσχαιμεεεεεεεερ
 
Δεν είναι τπτ φίλε Wally τα τελευταία 2 χρόνια (από τότε που έκλεισα τα πρώτα άντα) το παθαίνω κι εγώ αυτό (αραιά και που βέβαια) :p
 
Από τις εκπομπές με Lennon και Avengers δεν υπάρχουν τουλάχιστον τίποτα φωτογραφίες από τότε? μιλάμε για τρομερά ντοκουμέντα.Ακόμα και στα σπάργανα της εκείνη η τηλεόραση ήτανε πολύ καλύτερη από τη σημερινή!
 
703.jpg
 
Πάντως ρε παιδί μου, βλέποντας πλάνα αυτής της εκπομπής (αλλά και άλλων αντίστοιχων τη εποχής), δείχνει απίστευτο καφριλίκι το κάπνισμα των καλεσμένων αλλά και του παρουσιαστή στο πλατό, συνήθεια βεβαίως που είδαμε ακόμα και για δεκαετίες μετά...

Δεν είναι νύξη για τη συγκεκριμένη εκπομπή, είναι αφορμή.

Θυμάμαι τις φούμες τις ατέλειωτες που έπεφταν και στο "Στην υγειά μας", του Παπαδόπουλου, "στους νεώτερους χρόνους", μέχρι τελικά κάποια στιγμή να σταματήσει αυτό, πριν από κάποια χρόνια...
 
Πίσω
Μπλουζα