Αλήθεια θα αγοράζατε καινούργιο Amiga hardware?

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Περιμένοντας από στιγμή σε στιγμή την διάθεση (; )ενός νέου μηχανήματος Amiga

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς και γιατί θα θέλατε η όχι ένα τέτοιο μηχάνημα στην συλλογή σας

Επίσης καλό θα ήτανε όσοι από εμάς θα ήθελαν ένα τέτοιο μηχάνημα να το παραγγέλναμε ομαδικά έτσι ώστε να είχαμε και περισσότερη έκπτωση (κάτσε να βγει πρώτα …)
 
εγώ μάλλον θα έπαιρνα ενα τετόιο. εξαρταται βεβαια και απο την τιμή...
 
εγώ προσωπικά ειμαι υπερ του να γίνει ένα γκάλοπ "πανελλαδικό" με συμμετοχή

όλων των σχετικών site ετσι ώστε και να ξέρουμε που βαδίζει η όλη ιστορία αλλα και να μπορέσουμε με μία μαζική παραγγελία για να πετύχουμε καλύτερες τιμές

τι λέτε;
 
νομίζω οτι μετά από ένα γκαλοπ που θα μπορούσε να γίνει σε όλα ελληνικά amiga sites ,θα βρίσκαμε πάνω κάτω το demand που λένε και θα μπορούσαμε να πάρουμε τιμές ποίο προσητές

ας ξεκινίσουμε λοιπόν!
 
Η απαντηση αν και μετα απο σκεψη θα ηταν θετικη:

1oν για λογους συναισθηματικους

2ον απο περιεργεια

3ον εφοσον το OS4 ερχεται μαζι με το μηχανημα και αποδειχθει πραγματικα δυνατο

4ον για συλλεκτικους λογους (οπως εγινε με την Α1)
 
χαλαρά θα αγόραζα ...A M I G A for ever... την τρέλα μου μεσαααααα..
 
bghkan ta specs gia to "neo" mhxanhma... 400-600mhz cpu... 489$

scratch your balls with a gkasma :(
 
σύντροφε keropi είμαι πολύ αυριανιστης οπότε θα το τσιμπίσο

το ρίμαδι
 
Πέρασαν από τα χέρια μου τότε από Acorn Atom έως 1040STFM αλλά μια AMIGA μόνο και αυτή μεταχειρισμένη και έζησε 3 μήνες. Γι'αυτό η AMIGA είναι απωθημένο μου (που το βγάζω τώρα ) ... οπότε θα το αγόραζα και μάλιστα 2 κομμάτια για να μην μου χαλάσει το πρώτο (αν καείς στο χυλό). ;)
 
Θα χτυπησω το Natami αλυπητα οταν κυκλοφορησει...
 
Συμφωνώ ! το Natami θα είναι το κάτι άλλο , τουλάχιστον όπως δίχνουν τα σχέδια των κατασκευαστών μέχρι σήμερα , για να δούμε !
 
Η Amiga ήταν τόσο επιτυχημένη, γιατί έδινε το 90% των δυνατοτήτων ενός workstation στο 10% της τιμής (κάπως έτσι δεν πήγαινε η ατάκα; ). Γι'αυτό την αγόραζε ο κόσμος. Σήμερα μιλάμε για το αν αγοράζαμε μια υποθετική Amiga που θα έχει το 10% των δυνατοτήτων ενός PC κοστίζοντας το 200% της τιμής του. Νομίζω μόνο για τους (πολύ) ρομαντικούς. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
 
Μα το Natami θα κοστιζει (στην user version) 200-250 ευρω και θα ειναι μια super αλλα και συναμα πραγματικη Amiga!

Η συνεχεια του heavy ονοματος μετα τη θλιβερη παρενθεση που ζησαμε μετα την 4000...
 
Ναι; Τότε το παίρνω πίσω. :p

Πραγματικά δεν το ήξερα, εγώ τα μόνα μηχανήματα που ήξερα ότι (δεν) υπάρχουν ήταν κάτι πανάκριβα PPC based.
 
Wally είπε:
Μα το Natami θα κοστιζει (στην user version) 200-250 ευρω και θα ειναι μια super αλλα και συναμα πραγματικη Amiga!Η συνεχεια του heavy ονοματος μετα τη θλιβερη παρενθεση που ζησαμε μετα την 4000...
Να υποθέσω ότι προτιμάς την ερμηνεία των πολλών κόσμων από αυτή της σχολής της Κοπεγχάγης; :p :p

gapan είπε:
Ναι; Τότε το παίρνω πίσω. :p Πραγματικά δεν το ήξερα, εγώ τα μόνα μηχανήματα που ήξερα ότι (δεν) υπάρχουν ήταν κάτι πανάκριβα PPC based.
Αν εννοείς τα linux boxes for embedded systems στα οποία έχει γίνει port to AmigaOS 4 and/or MorphOS δίκαιο έχεις!
 
Τελικά διαβάζοντας το site του Natami, επιμένω στην πρώτη μου άποψη. Θα ήταν πολύ καλό το μηχάνημα και πολύ καλή η τιμή του αν είχε κυκλοφορήσει το 1999. Από τη στιγμή που σήμερα μπορείς να πάρεις mini-ATX motherboard με Atom, ο οποίος είναι πολύ γρηγορότερος από τον 68060 που θα έχει το Natami, με 80 ευρώ και ούτε λόγος για τη συμβατότητα/χρησιμότητα μεταξύ των δύο με σημερινά δεδομένα. Πχ ούτε λέξη δεν βρήκα για usb συνδεσιμότητα στο Natami. Η Amiga ήταν καλή γιατί ήταν πρωτοπόρα για την εποχή της. Το να θέτεις στόχο να παίζεις divx/xvid video το 2009 δεν είναι καθόλου πρωτοποριακό. Σίγουρα είναι καλύτερη περίπτωση από τα PPC μηχανάκια που βγαίναν στα 1000+ ευρώ, αλλά πάλι παραμένει μόνο για τους ρομαντικούς.

Άσε που μέχρι να βγει πραγματικά μπορεί να έχουν περάσει άλλα 3-4 χρόνια και η τιμή του να έχει διπλασιαστεί. Και αν τελικά δεν αποδειχθεί vapourware φυσικά.
 
μονο για συναισθηματικους λογους θα επερνα μια αμιγκα ακομα

για να προσθεσω στην συλλογη μου.
 
Πίσω
Μπλουζα