Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Αν δεν απατώμαι οι κούκλες της Ελ Γκρέκο μαρκάρονταν εξ αρχής....

Το πιο κοντινό σε ημερομηνία κουκλί που έχω είναι ένας Τυχερούλης του '73 και είναι μαρκαρισμένος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Θα το μάθουμε διαβάζοντας τις βιογραφίες της Αλίκης.Τουλάχιστον σε δύο υπάρχουν εκτενείς αναφορές για την κούκλα και στο ένα ολόκληρο κεφάλαιο!

Υ.Γ. Ο Μάκης Δελαπόρτας στο βιβλίο Αλίκη Βουγιουκλάκη -Λεύκωμα κάτω από τη φωτογραφία με την Αλίκη και τις δύο κούκλες γράφει: <<Η μοναδική ελληνίδα ηθοποιός που έγινε και κούκλα από την EL GRECO (1967).>>Άρα και η δικιά μου που σας έδειξα είναι el greco και συμβαίνει αυτό που υπέθεσα:επειδή είχε χαρτάκι που έγραφε el greco και ήταν δεμένο πάνω στην κούκλα δεν το είχε και τυπωμένο πάνω της.Ελπίζω fraoylitsa να σου λύθηκε η απορία!Και χαίρομαι που σου άρεσε η κούκλα-Αλίκη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που, ωστόσο, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω είναι για ποιον ενδεχομένως λόγο η κούκλα δεν είναι μαρκαρισμένη (ή μάλλον είναι μαρκαρισμένη με τον κωδικό που μας είπες στην αρχή κ δε θυμίζει και τόσο Ελ Γκρέκο). Ναι, εντάξει, κυκλοφορούσε σε κουτί, αλλά και όλες οι άλλες κούκλες είτε σε κουτί είτε σκέτες ήταν μαρκαρισμένες στο κεφάλι και αυτό είναι και το βασικό κριτήριο να τις ξεχωρίζουμε απ'όσο ξέρω.. :xm: :xm: :xm:

Τέλος πάντων... εσύ ξέρεις καλύτερα... :)
 
Παιδια η κουκλα αυτη ακολουθει ολα τα χαρακτηριστικα του προσωπου της Αλικης. Τα φρυδια της, τα ματια της, την χαρακτηριστικη μυτη και τα χειλια, το πανω ελαφρως πιο λεπτο απο το κατω. Και τα μαλλια φυσικα.

Προσωπικα πιστευω οτι συνεβει το εξης, η Ελ Γκρεκο πασαρε μεν την κουκλα αλλα κατασκευαστηκε στην Ιταλια η οποια ηταν και πολυ προχωρημενη στο τομεα...

Κοιταχτε εδω τι κουκλαρες εφτιαχνε η ItaloCremona. Οπως σωστα παρατηρησε και η MytinyWorld το σωμα της κουκλας Αλικης μοιζει πολυ στον σωματοτυπο της κουκλας της Ιταλοκρεμονα, 1968. Ειδικα τα χερια σε ποζα ολο σκλετσο.

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=189939&postcount=21

Ο τροπος της εμφυτευσης των μαλλιων μοιαζει πολυ σε μια αλλη κουκλα μιας σημαντικοτατης ιταλικης εταιρειας, της ιδιας εποχης, της Z.Z. Zanini e Zambelli

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=207475&postcount=107

Το χαραστηριστικο τους ειναι οτι οι ριζες ειναι σκορπιες αρκετα αραια στο κεφαλι, μα πολυ πιο πυκνες στην χωριστρα. Ραπουνζελ μου, μπορεις να κανεις την συγκριση του υλικου στα κεφαλακια των δυο κουκλων? Στα μαλλια και στο υλικο?

Οπως και η Χασμπρο πασαρε κουκλες μαρκαρισμενες giochi preziosi, η giochi preziosi πασαρε κουκλες μαρκαρισμενες ceppiratti, ετσι και η Ελ Γκρεκο πιστευω πως συνεργαστηκε με ιταλικη εταιρεια για την παραγωγη της κουκλας Αλικης. Φυσικα ολα αυτα τα βασιζω σε απλη λογικη. Επισης να θυμηθουμε οτι η Ελ Γκρεκο δεν μαρκαρε τα πονυ!
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

fraoulitsa ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση της λατρεμένης Αναστασίας!Πράγματι έχει πολλές ομοιότητες με την κούκλα της Ιταλοκρεμονα, 1968.Έχει ίδια χέρια και πόδια από όσο βλέπω στη φωτογραφία.Μόνο ο κορμός της κούκλας Αλίκης είναι πιο λεπτός και είναι όλη από βινύλιο και καθόλου πλαστικό.Πράγματι τα μαλλιά της είναι όπως λέει η Αναστασία και σε αυτό μοιάζει με την κούκλα της Z.Z. Zanini e Zambelli.Συμφωνώ απόλυτα με τη λατρεμένη που είπε:<<Προσωπικα πιστευω οτι συνεβει το εξης, η Ελ Γκρεκο πασαρε μεν την κουκλα αλλα κατασκευαστηκε στην Ιταλια η οποια ηταν και πολυ προχωρημενη στο τομεα...>>

fraoulitsa και για το μαρκάρισμα σου απάντησε η ειδική με το παράδειγμα στα πόνυ!!!

Η κούκλα που λέει η λατρεμένη Αναστασία μας και η Αλίκη για να δείτε τα μαλλιά τους!

picture.php


picture.php
 
Fraoulitsa, απ'οτι θυμάμαι μας έχεις πει ότι κι εσύ έχεις κούκλες bibi-bo που δεν έχουν κωδικούς στο κεφάλι :xm: Εκτός εάν δεν είναι el greco κι εκείνες....8) :eek:

Εντελώς συμπτωματικά σήμερα μίλαγα με έναν παππού παλαιοπαιχνιδοπώλη, ο οποίος μου έλεγε ότι στην αρχή η el greco δεν μάρκαρε τα προϊόντα της γιατί δεν χρησιμοποιούσε δικά της καλούπια ;) Μετά έφτιαξε τα καλούπια της και μάρκαρε και τα προϊόντα της.

Οπως και να έχει η κούκλα είναι πανέμορφη και ιστορική! :)
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Πολυαγαπημένη mytinyworld σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δίνεις για την αρχή της εταιρίας el greco.Χαίρομαι που σου αρέσει η κούκλα Αλίκη!!! ;)

Η φωτογραφία της κούκλας Αλίκης αφιερωμένη σε σένα!!!

picture.php
 
mytinyworld είπε:
Fraoulitsa, απ'οτι θυμάμαι μας έχεις πει ότι κι εσύ έχεις κούκλες bibi-bo που δεν έχουν κωδικούς στο κεφάλι :xm: Εκτός εάν δεν είναι el greco κι εκείνες....8) :eek:
Καλή μου, εγώ μίλησα για bibi-bo χωρίς κωδικό 46/ 48 ή 49 πίσω από το κεφάλι τους. El Greco λένε κανονικά, έχω παραθέσει και σχετική φωτογραφία άλλωστε. ;) Μην τα μπερδεύεις...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ραπουνζέλ μου ευχαριστώ για την αφιέρωση!! :)
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Πολυαγαπημένη mytinyworld σε ευχαριστώ για την καλοσύνη και την προθυμία σου όπως ευχαριστώ και τη λατρεμένη Αναστασία που πάντα πρόθυμα και με χαρά ψάχνει να μας κατατοπίσει!!! :D

Η παρακάτω φωτογραφία αφιερώνεται στη λατρεμένη Αναστασία μας!!!

picture.php
 
Να σαι καλα Ραπουνζελ μου!!! :flower: :flower: :flower:

Οτι θα μου ποζαρει και η Βιουγιουκλακη, αυτο ουτε στα ονειρα μου!!! :D

Ωστε ολο της το σωμα ειναι απο μαλακο βινυλιο ε? Αααα πολυ ποιοτικη κουκλα! :)

Προσεξτε τα χερια της κουκλας Αλικης που μας ειχε ποσταρει ο Georgeikos, με αυτα που εχει η κουκλα της Ραπουνζελ μας, ειναι ακριβως τα ιδια. Το ενα, αυτο που βλεπουμε στα αριστερα, εχει τον δειχτη ισιο (και το μικρο δαχτυλακι λυγισμενο). Αυτο που βλεπουμε στα αριστερα εχει τον δειχτη λυγισμενο.

attachment.php


Η συγκεκριμενη εχει και τα νυχια κοκκινα καθως και πιο εντονο μακιγιαζ, με αιλαινερ και σκια. Μοιαζει σαν συλλεκτικη εκδοση.

Ποιος ξερει αραγε να μας πει καμια παραπανω πληροφορια; :eek:
 
Αναστασια είπε:
Προσέξτε ότι αυτή η κούκλα έχει το μαλλί διαφορετικό! Αυτη η κουκλα που κρατάει η Αλίκη, έχει το χτένισμα της κούκλας της ραπουνζέλ μας, με φράτζα και όχι αφέλειες.... Επίσης, δεν διακρίνεται καθόλου μακιγιάζ σε εκείνες τις δύο που κρατάει η Αλίκη...

Μήπως η παραπάνω είναι μια ΟΟΑΚ, γιατί μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να βγήκε και συλλεκτική... Ηταν δύσκολες εποχές για τέτοια :xm: Να'ναι καμιά βελτιωμένη επανέκδοση? Αλλά από πότε?8)
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Λατρεμένη μου Αναστασία και πολυαγαπημένη μου mytinyworld πιστεύω ότι η συγκεκριμένη Αλίκη είναι συλλεκτική και θα την είχε μόνο η Αλίκη.Δεν θα κυκλοφόρησε ευρέως. Από ότι ξέρω και έχω μελετήσει στις βιογραφίες της Αλίκης μόνο το 1967 βγήκε σε κούκλα η αγαπημένη μας ηθοποιός!Τη συγκεκριμένη που ποστάρετε ποτέ πριν δεν την είχα δει σε καμιά βιογραφία της!Για αυτό υποθέτω πως θα έγινε τιμητικά για την Αλίκη.Το μόνο που έχω να πω είναι ότι αυτή που είναι στα χέρια μου είναι από τις πιο καλοφτιαγμένες και ανθεκτικές κούκλες που έχω δει.Τίποτα λιωμένο και χαλασμένο πέρα από το κραγιόν της που έχει λίγο ξεβάψει.
 
Καλησπέρα! Πετάγομαι και πάλι μέσα στη μέση, το ξέρω... αλλά η κούκλα που έχει ποστάρει ο georgeikos είναι εμπορική και όχι συλλεκτική. Την είχε η μαμά μου και την είχα δει μικρή κι εγώ. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν φόραγε το φόρεμα της φωτογραφίας, αλλά το χρώμα των μαλλιών, το χτένισμα και το μακιγιάζ είναι το ίδιο.
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

fraoulitsa σε συγχωρούμε που πετάγεσαι στη μέση. ;) Απλά η Αλίκη ποτέ δεν κράτησε σε καμία φωτογραφία αυτή την κούκλα, ούτε είναι στην ταινία το πιο λαμπρό αστέρι που φαίνεται η κούκλα Αλίκη...Μήπως μπορείς να ρωτήσεις τη μαμά σου να μας πεις κάτι παραπάνω; Ευχαριστώ που μας βοηθάς!

Η Αλίκη στα κίτρινα...

picture.php


[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=nrr4t1nOjqQ&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=nrr4t1nOjqQ&feature=related[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=nrr4t1nOjqQ&feature=related

Υ.Γ.Σε αυτό το βίντεο μπορείτε να δείτε ένα κοριτσάκι να κρατά τη συγκεκριμένη κούκλα ενώ η Αλίκη τραγουδά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fraoulitsa μου, οτι πληροφορια εχεις ειναι πολυτιμη!!!! :) Και εγω στην αρχη νομιζα οτι εκεινη η κουκλα στην φωτογραφια με το εντονο μακιγιαζ και το μωβ φουστανι ηταν κατι σαν συλλεκτικη, σαν ΟΟΑΚ, οπως σκεφτηκε και η MytinyWorld, αλλα χαρης σε εσενα που εχεις και πληροφοριες απο πρωτο χερι, απο την μαμα σου, τουλαχιστον ξερουμε οτι δεν ητανε ετσι, και οτι η κουκλα πουληθηκε ετσι.

Η κουκλα που κραταει το μουλικο....εεεε το συμπαθεστατο κοριτσακι, που τρωει και γλυφιτζουρι :D , εχει φραντζα το μαλλι και γενικα ειναι ντυμενη οπως η Αλικη στο βιντεο, με λουλουδι στα μαλλια, πορτοκαλι φουστανι με φουσκωτα μανικια.

Η κουκλα του πληστηριασμου ομως εχει αφελειες, και μαλιστα κοντες.

Rapunjel μου το ρουχαλακι το χρυσο που μας εδειξες στην αρχη ηταν αυτο με το οποιο την βρηκες, και ειναι ενα δηλαδη ακομα ρουχο με το οποιο εχουμε δει την κουκλα.

Στο ποστ του φιλου tonytony εχουμε την Αλικη να κραταει 3 κουκλες με διαφορετικα ρουχα:

α. Στο κουτι η κουκλα φορα κατι σαν κοντη γυαλιστερη καμπαρντινα, απο μεσα δεν ξερουμε τι φοραει. Επισης δεν διακρινω τα παπουτσια.

β. Στην δευτερη φωτο τωρα. Η κουκλα αριστερα φορα πουκαμισακι καρω, φουστιτσα και μποτες ή δικτυωτες καλτσες???? Αναθεμα την τυφλα μου, δεν βλεπω. :eek:

Η κουκλα δεξια φορα γουνινο παλτο και μαυρα τακουνια.

Οποτε τρεχα γυρευε σε ποσες εκδοσεις κυκλοφορησε η κουκλα! :eek: o_Oo_O

Fraoulitsa μου, η μαμα σου μηπως θυμαται αν ειχε καποια απο αυτα τα ρουχαλακια?

attachment.php
attachment.php


ΥΓ. [...] (1959, Alekos Sakellarios). Instantly, Aliki with her classical beauty became Greece's most popular star. A doll and a pastry were named after her.[...] . Οποτε η κουκλα (και το γλυκο, "pastry") Αλικη βγηκε γυρω στο 1959, να υποθεσω, εκει γυρω.

πηγη http://filmstarpostcards.blogspot.com/2010/05/aliki-vouyouklaki.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Λατρεμένη Αναστασία ξέρω από τις βιογραφίες της Αλίκης ότι γνωστός οίκος ρούχων είχε κάνει ρουχαλάκια για την κούκλα Αλίκη.Η κούκλα κυκλοφόρησε μόνο το 1967.Όλα αυτά λένε οι βιογραφίες της εθνικής μας Σταρ.

Εγώ πάντως άρχισα να ράβω και να μεταποιώ ρουχαλάκια για την Αλίκη μου.

Η Αλίκη στα πορτοκαλί...

picture.php
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Η Αλίκη μου αποκτά σιγά,σιγά γκαρνταρόμπα!Δεν πιστεύω ότι θα καταφέρω να της φτιάξω μια γκαρνταρόμπα όπως της Εθνικής μας Σταρ αλλά προσπαθώ για το καλύτερο..

Η Αλίκη με την πυτζαμούλα που της έφτιαξα και με ένα παραμυθένιο φόρεμα που μεταποίησα..

picture.php


picture.php
 
Συγχαρητήρια για τις πιτζαμούλες αλλά και για το φόρεμα, πολύ ρομαντικά και τα δύο όπως άλλωστε ήταν και η Αλίκη στις ταινίες της...
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη η κούκλα

Amalia34 μου σε ευχαριστώ και συμφωνώ μαζί σου!

Η Αλίκη με μεταποιημένο φόρεμα και με προσθετική αφελειών...φωτογραφία αφιερωμένη στην Amalia34!

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα