Αλλαγή Μπαταρίας στο Dreamcast

leno1232

RetroWannaBe
Joined
14 Απρ 2020
Μηνύματα
88
Αντιδράσεις
19
Γεια χαρά σε όλους!

Θέλω να αλλάξω την μπαταρία της κονσόλας μου επειδή δεν αποθηκεύονται ημερομηνία κλπ.
Ξέρετε αν στην Ελλάδα κάποιος έχει τον μαύρο υποδοχέα της μπαταρίας και την μπαταρία για να τα αγοράσω;
Λέω μπας και αποφύγω eBay, επειδή θα αργήσει κανένα δήμηνο.
 
Πολύ αμφιβάλλω αν θα βρείς εδώ το μάυρο πλαστικό που κρατάει την μπαταρία. Η μπαταρία πάντως υπάρχει είναι CR2032 επαναφορτιζόμενη.
 
Επειδη ετοιμαζω και εγω μια γενικη συντηρηση για το dreamcast, ειχα παρει απο το ebay προσφατα διαφορα τετοια πραγματακια και δεν ειχα καθυστερηση. Ομως ηταν ολα απο ευρωπαικη ενωση, οχι κινες κλπ.

CR2032 ειναι οι μη επαναφορτιζομενες. ML2032 ειναι οι επαναφορτιζομενες.

Απο την μανα του το Dreamcast παιρνει επαναφορτιζομενες, αλλα μια κοινη μετατροπη ειναι με μια διοδο για να παιρνει απλες.

Παντως στο skroutz βρηκα μερικα battery holders, πχ αυτο.
 
Καλησπέρα!
Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις!
Για το όλο θέμα ακολουθώ παρόμοια tutorials σαν: εδω

Θα παραγγείλω απο ebay και όποτε έρθουν.


Καλή συνέχεια σε ολους
 
...εδώ έχει και την κάθετη

gctech.gr

CR2032-BATTERY-HOLDER-CASE-VERTICAL-800x800.webp
 
Μπαίνει ακριβώς στη θέση της original μπαταρίας. Βασικά θα βρεις και σε άλλα καταστήματα για ηλεκτρονικά, τέτοιο, απλά δεν φαίνονται στα eshop τους. Βενιέρης πχ Περιστέρι.
 
Επίσης αν βάλω CR 2032 αντί για ML 2032 Maxell μπαταρία θα έχω θέμα;
 
Θα πρεπει να προσθεσεις την διοδο, γιατι αλλιως θα προσπαθει να την φορτισει το dreamcast και αυτο ειναι κακη ιδεα και ισως και επικινδυνο.
 
Θα πρεπει να προσθεσεις την διοδο, γιατι αλλιως θα προσπαθει να την φορτισει το dreamcast και αυτο ειναι κακη ιδεα και ισως και επικινδυνο.
Έψαξα παντού και δεν μπορώ να βρω σε κανέναν ML 2032 Maxell.
Υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που μπορεί να την έχει αντί για CR 2032?
 
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι maxell.

Εγω παντως αγορασα απο το ebay.
 
Επίσης αν βάλω CR 2032 αντί για ML 2032 Maxell μπαταρία θα έχω θέμα;
Αν βαλεις μπαταρια CR 2032 καλυτερα να βρεις μια που θα κρατησει αρκετα και οχι να ληξει και να βγει off μετα απο λιγο καιρο.
 
Πίσω
Μπλουζα