Αλλαγή μπαταρίας CMOS στο Dreamcast

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.366
Αντιδράσεις
9.533
Λογω της προσφατης ενασχολησης με το dreamcast, ειπα να αλλαξω την μπαταρια του CMOS, για να μην χανει συνεχως την ημερομηνια κλπ.

Οι σχεδιαστες της κονσολας δεν πιστευαν οτι θα ειχε τετοια μακροζωια και ετσι απλα κολλησαν μια μπαταρια CR2032 πανω στην πλακετα. 14 και ανω χρονια μετα, η μπαταρια εχει πλεον χαλασει και ετσι καθε φορα που βαζουμε μπροστα το dreamcast μας θα μας ρωταει την ημερομηνια και την ωρα.

Επι το εργο. Εχωντας ανοιξει το πανω καλυμμα της κονσολας, βλεπουμε οτι πρεπει να αφαιρεσουμε την πλακετα τροφοδοσιας πριν αποκτησουμε προσβαση στην μπαταρια.

2014-08-16-22h42m31.JPG

2 βιδες και ενα προσεκτικο σηκωματακι αργοτερα, εχει βγει η πλακετα τροφοδοσιας.

2014-08-16-22h45m22.JPG

4 βιδες πανω στα βυσματα των χειριστηριων μας επιτρεπουν να αφαιρεσουμε την πλακετα που εχει την μπαταρια.

2014-08-16-22h49m01.JPG

Αφαιρουμε προσεκτικα την καλωδιοταινια και πλεον μπορουμε να εργαστουμε ελευθερα.

2014-08-16-22h54m47.JPG

Με το πιστο μας κολλητηρι και λιγο desoldering braid η παλια μπαταρια αφαιρεθηκε.

2014-08-16-23h05m14.JPG

Θα την αντικαταστησει ενα 2032 battery holder, θα το βρειτε σε ολα τα καταστηματα ηλεκτρονικων, online και αν τσιγκουνευεστε, απο κανα παλιο χαλασμενο motherboard.

2014-08-16-22h55m03.JPG

Ξεκολλησα προσεκτικα το ενα ελασμα απο την παλια μπαταρια και το κολλησα στον ενα pin του battery holder. Μετα κολλησα το αλλο pin και το ελασμα στην πλακετα. Προσθετουμε μια φρεσκια μπαταρια CR2032 και ειμαστε ετοιμοι για rock'n'roll!

2014-08-16-23h46m36.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ καλο,αντε να το παρω αποφαση και εγω να φτιαξω το δικο μου.


Στο Saturn την επιανες και την αλλαζες.
 
Ωραίος, αλλά...

...για πιο "καθαρή" δουλειά, θα έπρεπε να προτιμήσεις ένα vertical holder, όπως το παρακάτω...

!B0Lty6!B2k~$(KGrHqIOKi4EwvEtig4CBMZMef5Zv!~~_12.JPG

...το οποίο έχει και το ίδιο σχήμα και μέγεθος, με την γνήσια κολλημένη μπαταρία και μπαίνει επάνω στην πλακετίτσα "καρφί", ακριβώς όπως η γνήσια και επομένως δεν χρειάζεται καμία μετατροπή και κανένα τμήμα της παλιάς μπαταρίας για να τοποθετηθεί.

Επίσης, έχε το νου σου για την CR 2032 που έβαλες, η οποία δεν είναι επαναφορτιζόμενη και επομένως, την βγάζει δεν την βγάζει για κανά μήνα. Η επιλογή σου σε αυτή την περίπτωση, θα έπρεπε να ήταν μία ML 2032:

$T2eC16V,!)!E9s2fB+b7BRuzqgzlNg~~60_57.jpg

Edit: Λεπτομέρεια μεν, αλλά να μην ξεχάσω να αναφέρω, ότι θα μπορούσες να βγάλεις την πλακέτα με την μπαταρία και τις υποδοχές των gamepads, χωρίς να αφαιρέσεις την πλακέτα τροφοδοσίας, καθώς δεν είναι απαραίτητο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφερον. Δεν το πηρα καν ειδηση οτι δεν ειναι CR2032, αλλα τωρα που ξανακοιταω τις φωτογραφιες, εχεις απολυτο δικιο!

Οι CR2032 που κανουν την ιδια δουλεια στα motherboard κρατανε 6-8 χρονια με φυσιολογικη χρηση. Δεν βλεπω τον λογο να μην βγαλει τουλαχιστον 2-3 χρονια (μιας και δεν εχει standby το dreamcast).

Εχει τυχει να δοκιμασεις CR2032 και να κρατησε λιγοτερο;

Ασε που 3 ML2032 κανουν οσο 100 CR2032!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι...

...την δοκίμασα έτσι πρόχειρα, μέχρι να προμηθευτώ την επαναφορτιζόμενη, για να δω τι ψάρια έπιασε η κόλλησή μου και την έβγαλε για πέντε-δέκα μέρες, αν θυμάμαι καλά. Χρόνια όχι δύσκολο, σκέψου κατ' αρχήν πόσο κρατάει η CR σε μία VMU. Τραγική...
 
Παραλληλα με την μικροεπεμβαση, καλο θα ειναι να βαλουμε και λιγο λιπαντικο στο μηχανισμο αναγνωσης του gdrom, ετσι θα κανει λιγοτερο θορυβο καθως και αυξανεται και ο χρονος ζωης του μηχανισμου του.
 
Ace είπε:
...την δοκίμασα έτσι πρόχειρα, μέχρι να προμηθευτώ την επαναφορτιζόμενη, για να δω τι ψάρια έπιασε η κόλλησή μου και την έβγαλε για πέντε-δέκα μέρες, αν θυμάμαι καλά. Χρόνια όχι δύσκολο, σκέψου κατ' αρχήν πόσο κρατάει η CR σε μία VMU. Τραγική...
Καταλαβα... παλι σε εξοδα θα μπουμε!

Getta Robo είπε:
Παραλληλα με την μικροεπεμβαση, καλο θα ειναι να βαλουμε και λιγο λιπαντικο στο μηχανισμο αναγνωσης του gdrom, ετσι θα κανει λιγοτερο θορυβο καθως και αυξανεται και ο χρονος ζωης του μηχανισμου του.
Το καταστημα διαθετει GD-Emu, δεν εχουμε τετοια προβληματα! :p
 
Μα...

Getta Robo είπε:
Παραλληλα με την μικροεπεμβαση, καλο θα ειναι να βαλουμε και λιγο λιπαντικο στο μηχανισμο αναγνωσης του gdrom, ετσι θα κανει λιγοτερο θορυβο καθως και αυξανεται και ο χρονος ζωης του μηχανισμου του.
...ο freaktmp δεν έχει GD-ROM! :p (Ουπς, με πρόλαβε!)

Anyway, το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές τι να είναι αυτό το λιπαντικό, στους άξονες κίνησης των ματιών των οπτικών μέσων, αλλά και των floppy disks και μήπως πρέπει να βάλω λίγο. Μήπως ξέρεις πώς λέγεται; Έχω ακούσει για λάδι ραπτομηχανής, αλλά μη μου πεις μόνο για WD40!
 
Είναι ειδικό γράσο, το οποίο είναι αρκετά ακριβό. Αν έχεις κάποιο φίλο ηλεκτρονικό να σου δώσει, καθώς χρειάζεται ελάχιστη ποσότητα...Δεν σου λέω βέβαια να βάλεις κανονικό γράσο ασβεστίου, σαν αυτό που βάζουν στα αυτοκίνητα (παλιά ήταν γράσο λιθίου-σάπωνες λιθίου).
 
Ace είπε:
...ο freaktmp δεν έχει GD-ROM! :p (Ουπς, με πρόλαβε!)Anyway, το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές τι να είναι αυτό το λιπαντικό, στους άξονες κίνησης των ματιών των οπτικών μέσων, αλλά και των floppy disks και μήπως πρέπει να βάλω λίγο. Μήπως ξέρεις πώς λέγεται; Έχω ακούσει για λάδι ραπτομηχανής, αλλά μη μου πεις μόνο για WD40!
Δοκιμασε το λιπαντικο σιλικονης της Bison. Ενδεικνυται για ηλεκτρονικες συσκευες και λειτουργει αψογα. Χρειαζεσαι πολυ μικρη ποσοτητα και τα αποτελεσματα ειναι τεραστια. Φανταζομαι πως θα λυθει και το προβλημα με τα floppies σου. Για το WD40 εχω διαβασει πως δεν ειναι καλο να μπαινει σε κονσολες και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Υγ. Προσιτες και επωνυμες ML2032 βρηκα σε καλες τιμες που κοιταξα. Ποσο τις πουλανε στην Ελλαδα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
Επίσης, έχε το νου σου για την CR 2032 που έβαλες, η οποία δεν είναι επαναφορτιζόμενη και επομένως, την βγάζει δεν την βγάζει για κανά μήνα. Η επιλογή σου σε αυτή την περίπτωση, θα έπρεπε να ήταν μία ML 2032:

Προβολή συνημμένου 112649

Edit: Λεπτομέρεια μεν, αλλά να μην ξεχάσω να αναφέρω, ότι θα μπορούσες να βγάλεις την πλακέτα με την μπαταρία και τις υποδοχές των gamepads, χωρίς να αφαιρέσεις την πλακέτα τροφοδοσίας, καθώς δεν είναι απαραίτητο...
Πολυ σωστος ο Ace..θα προτεινα εαν αφησεις τελικα την CR 2032 να βαλεις μια διοδο ετσι ωστε να εμποδιζεις την φορτιση της,αφου δεν ειναι οτι καλυτερο να φορτιζεις μια μπαταρια λιθιου που δεν προοριζεται για φορτιση (εδω σκανε οι μπαταριες λιθιου που ειναι επαναφορτιζομενες.. )
 
Εξαιρετικά χρηστικό thread.

Απο την άλλη, εγώ όταν το ανοίγω, απλά βάζω την ημερομηνία (και στο saturn lol). Είναι μέρος της μαγείας, ειδικά όταν ξαναβλέπεις κάτι 1995 και 1999 !!!
 
Στο Saturn ανοιγες ενα πορτακι και την αλλαζες ,στο dreamcast ειναι τα δυσκολα.


Εχω βαρεθει να την κανω Set την ημερομηνια.
 
Πίσω
Μπλουζα