Αλλαγή DVD Drive για 360?

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.342
Επεσε στα χέρια μου ένα λειτουργικό 360 fat (όταν λέω λειτουργικό εννοώ δεν έχει RROD) αλλά δεν δουλεύει το DVD Drive, από τους ήχους μάλλον πρέπει να είναι τελείως κατεστραμμένο. Εχω όμως και το παλιό μου 360 που είναι νεκρό λόγω RROD. Αν μπορούσα να βάλω το DVD Drive του στο λειτουργικό θα ήταν όλα φίνα και θα είχα ένα πλήρες 360. Ομως διαβάζω ότι αυτό δεν γίνεται. Παρόλα αυτά είπα να ρωτήσω κι εδώ μιας και έχουμε καλούς μάστορες, υπάρχει κάποιος τρόπος ή κόλπο να το κάνω να λειτουργήσει?
 
Δεν μου έχει τύχει ποτέ να  αλλάξω το dvd σε xbox 360. Δεν διαβάζει καθόλου, διαβάζει αλλά με δυσκολία;

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα το παρακάτω από εδώ https://gaming.stackexchange.com/questions/39433/how-do-i-replace-an-xbox-360-dvd-drive-if-the-original-drive-is-broken

The Xbox 360 has whats called a "DVD key" paired to each motherboard and DVD drive combo. The DVD key on the motherboard must match the DVD key on the drive or the console will not boot games. If you already tried dumping the DVD key from the drive that came with the Xbox and flashing it to your replacement drive (using the correct firmware for the replacement drive as well) and the console still does not boot games (displays "Play DVD" when a game is inserted), you don't have the correct DVD key and the console will never boot a game.

There are ways to retrieve DVD keys from the motherboard however they fall under "ridiculous hardware hacks" as you called them and will probably be more effort than it's really worth. However, if it's a route you're interested in following, there are currently two methods for dumping the NAND (Where the DVD key is stored) of an Xbox.

One method is the JTAG hack (tutorial) you would only need to follow this tutorial up to the point where you dump your NAND then you can use another program to read the DVD key from the NAND. However know that the JTAG method only works for Xbox consoles running kernel version 7371 or lower. (You can check what kernel your Xbox is running under the system info.)

If your kernel is above 7371 though you'll need to do the Reset Glitch Hack or (RGH for short, tutorial). I don't know much about this hack because it's fairly new and I myself have been out of the Xbox modding scene for a while now. It's going to follow a similar style to the JTAG hack though you'll have to solder connections to various points boot Xellous and dump the NAND.

Those, unfortunately, are the only two ways to dump a DVD key from a motherboard, so if you don't feel like going through the effort of the methods posted above, your Xbox will not boot anything besides DVD movies.

While we're on the subject of DVD drive flashing and replacement I'll clarify some things for you for future reference.


Some places say you can just take any old drive from another Xbox 360, but that didn't work - I still get the same error.



You can indeed use any model of DVD drive found in the Xbox 360's as long as the DVD key on the drive matches the DVD key on the motherboard; if the keys don't match, your console won't boot games. However, if you intend to use this console on Xbox Live, you must replace the drive with the same model drive that was originally in the Xbox — if you don't, you will be console-banned from Xbox Live. (Meaning that console will no longer be allowed on Live.)


Some places say you need to have the exact same manufacturer and model DVD drive, and it should work. I have reason to suspect this is not the original drive (see below), and there is no place which can tell me what model DVD-drive my model Xbox should have come with.



Like I said above, if you wish to just play games and not access Xbox Live, any DVD drive will work so long as the DVD keys match between the motherboard/drive. If you wish to access Xbox Live, your best bet of keeping your console from getting banned is to use the model of DVD drive that originally came with that console.

Here is the list of Xbox 360 motherboards. Generally the motherboard DVD drive pair goes something like this.

  • Xenon — Hitachi, Toshiba, or Philips model drive
  • Zephyr — Hitachi or Toshiba model drive
  • Falcon — Benq or Liton model drive
Every revision post-Falcon contains some variation of a Lite-on Drive for security and performance reasons.
 
Ναι κι εγώ κάτι τέτοια διάβαζα ότι είναι κλειδωμένα τα DVD Drives στις motherboards. Ετσι ώστε η Microsoft να είναι σίγουρη ότι δεν μπορείς να το φτιάξεις αν σου χαλάσει, πετάς όλο το μηχάνημα.

Τώρα όλα με αυτά τα hacks κλπ δεν τό χω.
 
Αν ψάξεις στο κινεζοbay με το όνομα του drive που έχεις, θα βρεις ανταλλακτικό laser. Δεν έχω ασχοληθεί όμως, οπότε δεν ξέρω αν τα ανταλλακτικά είναι καλά ή αν μπορεί να επανέλθει έτσι το drive
 
Έλεγξε να δεις αν τα δύο drives που έχεις είναι το ίδιο μοντέλο.

Εάν ναι, μπορείς να αντικαταστήσεις τις πλακέτες.

Επίσης ψάξε για το x360key. Είναι drive emulator που του φορτώνεις ISO απο USB δίσκο ?
 

1@Imgema[/USER]

Ναι, "απλά" πρέπει να κατεβάσεις το κλειδί απο το drive.

Ο βαθμός δυσκολίας εξαρτάται απο το μοντέλο. Ψάξε για xbox 360 dvd key extraction.

 

1@ASiC[/USER]

Δεν θα το πρότεινα το x360key. Το έχει παρατήσει η ομάδα που το έφτιαξε, και έχει μείνει πολύ πίσω. Ήθελα και εγώ να το βάλω ,αλλά διάβασα αποθαρρυντικά πράγματα

 
Από ότι βλέπω παραείναι πολύπλοκο για μένα και πολύ φασαρία.
 

1@theoritikos[/USER]

Δε νομίζω οτι υπάρχει κάποιο που υποστηρίζεται πλέον.

Το xkey το έχω απο το 2010 κι ακόμα δουλεύει μια χαρά. Χρειάστηκε να το μετακομήσω και μια φορά λόγω RROD.

1@Imgema[/USER]

Δε νομίζω να βρεις κάποια λύση που δεν είναι μανούρα...

Προσωπικά απο τότε που το Xbox1 άνοιξε τη συμβατότητα προς τα πίσω, το 360 έχει μπει στο ντουλάπι.

 
Δεν ξερω αν υπαρχει πραγματικος λογος να του φτιαξεις η και να του αντικαταστησεις το DVD του. Πλεον το 99.999999% τρεχει αψογα απο σκληρο δισκο. Οδηγους εχει παρα πολλους το youtube για το τι να κανεις.
 
Δεν ξερω αν υπαρχει πραγματικος λογος να του φτιαξεις η και να του αντικαταστησεις το DVD του. Πλεον το 99.999999% τρεχει αψογα απο σκληρο δισκο. Οδηγους εχει παρα πολλους το youtube για το τι να κανεις.
Είναι κάπως μπελαλίδικο το rgh για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί. Χρειάζονται και κάποιες κολλήσεις με κολλητήρι σε σημεία της motherboard που είναι πολύ μικρά, τα οποία μπορείς να αχρηστεύεις αν δεν έχεις εμπειρία σε κολλήσεις. Καλύτερα να το αφήσει στην άκρη και να βρει ένα άλλο 360, υπάρχουν αρκετά μεταχειρισμένα :)
 
Εχω ήδη αλλο 360 (slim) που είναι το main μου. Απλά έχω και τα δύο αυτά fat που είναι άχρηστα στην ουσία, το ένα λόγω RROD και το άλλο λόγω DVD. Και ήλπιζα να μπορούσα να βγάλω ένα λειτουργικό από τα δύο. Αλλά ναι, δεν αξίζει τον κόπο απλά για να μην πάνε χαμένα. Αφού η Microsoft τα έφτιαξε με τόσο άθλια ποιότητα κατασκευής, ας βγουν άχρηστα στην τελική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα FAT νομοτελειακα θα σου βαρεσουν λαμπιονια.

Παντως με JTAG θα μπορεσεις να τα αναστησεις νομιζω
 
αν δεν εχεις βγαλει ακρη στειλε μηνυμα να τα πουμε

μπορω και να σου αλλαξω το drive και να σου κανω rgh
 
Tελευταια dvd παιχνιδια που αγορασα ηταν για το xbox 360.

Mερικα xbox 360 παιχνιδια που εχω τωρα σε dvd αυθεντικα και σε πολυ καλη καταστασταση με ελαχιστες ασημαντες γρατζουνιες και ολα αυτα τα χρονια ηταν φυλαγμενα σε καλες συνθηκες κολλανε συνεχεια η δεν δεν ξεκινανε καθολου. Καποια αλλα ας ειναι και σε χειροτερη κατασταση στις γρατζουνιες ξεκινανε και παιζουν αριστα χωρις το παραμικρο κολλημα. Ισως εχει να κανει και με την ποιοτητα των dvd.

Mετα τερμα τα κοροιδα με τα πεταμενα λεφτα στα καταραμενα retails δισκακια. 1000 φορες να τα ειχα αντιγραμενα ο ηλιθιος που τα ηθελα και αυθεντικα,

Ηθελα και αυθεντικα παιχνιδια ο ηλιθιος. Παιξε τωρα ηλιθιεεε τα αυθεντικα παιχνιδια.

Αλλα οκ ως εκει ηταν τερμα. Αφου εδωσα στον εαυτο μου το παρασημο του ηλιθιου ως εκει ηταν με τα retails δισκων δεν θα μου δωσω και το παρασημο του καθηστερημενου.

Επισης περιπτωσεις με κολληματα ευτυχως λιγοτερες ομως και σε αυθεντικα παιχνιδια του Dreamcast - Ps2 αλλα ευτυχως ειναι λιγα τα αυθεντικα δισκακια εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα