Αλμανάκο

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Το περιοδικό αλμανάκο κυκλοφορησε για πρωτη φορα στα περιπτερα τον ιουνιο του 1990.Mεσα στις σελιδες

του φιλοξενουσε τους ηρωες της walt disney,και ενώ στην αρχή ήταν διμηνιαίο στην πορεία έγινε μηνιαίο.

Τα πρώτα τευχη είχαν αποκλειστικά και μόνο ιστοριες της disnely,ενω στα επομενα προστέθηκαν και δίαφορα

άλλα άρθρα/θέματα,οπως βιντεοπαιχνίδια,αθλητικά,παρουσιάσεις ταινιών κτλ

Στο ενδέκατο τευχος (#11)κανουν την εμφάνισή τους στο περιοδικό οι Υπερασπιστές του Δικαίου.Τα γνωστά σκιουράκια τσιπ και ντέιλ παρέα με την Μαραφέτη,τον ορμητικό Τζακ και τον, Ζίππερ την μυγα αναλαμβανουν να εξιχνιασουν σκοτεινές υποθέσεις τρόμου σε μια σείρα απο επεισόδια που αγαπηθηκε απο το αναγνωστικό κοινο τοτε.

Σειρα πέρνει ο Θ Ε Ο Σ durkwing duck,ο μαυρόφτερος τιμωρός, και πολυ απλα μιλάμε για τον πιο cult χαρακτηρα(μαζι με τον φερθυ που ντυνεται σε νυχτεριδα duck,και ο οποιος κανει την εμφανισή του σε κάποια τευχη) στην ιστορια του περιοδικου.

Μετα το τελος του darkwing duck ήρθε ο κάπτεν μπαλου με το πληρωμά του οπου μας κρατουσε συντροφία για 9 τευχη(#38-#46)Εναεριες μονομαχιες (αλα top-gun:p)δραση και χιουμορ.

Στο τευχος #47 κάνει την εμφάνιση του ο ένας και μοναδικος ινδιάνα γκουφυ.Ο εκεντρικός αρχαιολόγος και λάτρης της πιπερόριζας,αναστατώνει την ζωή του mickey και μας χαρίζει άφθονο γέλιο μεσα απο τις περιπέτειες του.

Την σκυτάλη μετα τον τρελό αρχαιολόγο πέρνει ο φάντομ duck...ο μια ζωή άτυχος δλδ ντοναλντ ντακ ο οποιος τα βραδια μεταμορφωνεται σε εναν επικίνδυνο προστάτη του νόμου(και οπου ντοναλντ βάλτε και τα ανιψάκια του τον θείο του και φυσικά τουςλύκους)Απο κει και μετα ξανα επιστρέφει ο ινδιάνα γκουφυ για λιγα τευχη και ξανα-φευγει για να έρθει παλι ο φαντομ ντακκαι ετσι φτανουμε στο τευχος #100 οπου σταμάτησα να μαζευω πλεον το αλμανακο.

Προσωπικα το περιοδικο το αγαπησα απο την αρχη(οπως και οτι ειχε σχεση με disney τοτε)Μεσα απο τις σελίδες του γέλασα,ενημερώθηκα,γνώρισα και έμαθα πράματα που δεν ηξερα(τα αφειερωματα που έκανε σε δίαφορα θέματα ηταν πολυ όμορφα και χρήσιμα πχ φυσικά φαινόμενα,ινδιάνοι και οι φυλές τους κτλ)ενω μεσα απο τις σελίδες του εκανα και μια μικρή ξενάγηση στον κόσμο των βιντεοπαιχνιδίων.Ακόμα,θυμαμαι τις κόντρες αναγνωστών,για το ποιος ειναι πιο "μάγκας" ο sonic ή ο mario?Nintendo ή Sega?

Οπως ειπε χαρακτηριστικά ενας πιτσιρικας τότε στην στήλη αλληλογραφίας "ο sonic ειναι μια μπλε μπογια στην οθονη και δεν φτανει σε τιποτα τον mario"...εποχες

Σας παραθέτω και ορισμένες φωτο απο την συλλογή μου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω την μεγαλη τυχη να εχω στην συλλογη μου το αλμανακο νο1 που ειχα βρει τυχαια σε ενα περιπτερο ηταν εντελως διαφορετικο απο οτι εγινε αργοτερα στην αρχη ειχε μονο ιστοριες μεσα μετα αρχισε να γινεται το αγοριστικο περιοδικο με αθλητικα και videogames παλιοτερα το επαιρνα αρκετα συχνα μου αρεσαν οι ιστοριες του σουπερ γκουφη και του φαντομ ντακ καποια περιοδο ειχαν ιστοριες και απο τους 2 στα τευχη
 
Αγαπημένο περιοδικό. Αγαπημένος Φαντομ Ντακ, λατρεμένος Ιντιανα Γκουφυ. Μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποια τεύχη υπάρχει η ιστορία "το μυστικό της βίλας των ρόδων" όπου κάνει την πρώτη του εμφάνιση ο Φαντομ ντακ ;
 
72-73 Το μυστικο και στο 85 το sequel "επιστροφη στη βιλα των ροδων".Τι να σου κανω που δεν βγηκε στα 80ς,θα τα'χα ολα. :)
 
Μάζευα κι εγώ κάποια Αλμανάκο από το 2ο κιόλας τεύχος αλλά δεν έπαιρνα όλα τα τεύχη κάθε μήνα, όπως το ΚΟΜΙΞ ας πούμε, το οποίο είχε συνέχεια ιστορίες από Barks και Rosa και το προτιμούσα. Όταν όμως ξεκίνησε η στήλη των videogames το αγόραζα πιο πυκνά. Έχω περίπου 70 τεύχη. Όσο για τον Φάντομ Ντακ και Σούπερ/Ιντιάνα Γκούφυ δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν ιδιαίτερα. Γενικώς δεν μου άρεσαν ποτέ οι σούπερ ήρωες και γι αυτό προτιμούσα τις παπιοιστορίες από MARVEL, DC και άλλα τέτοια τα οποία δεν διάβαζα ποτέ.

Τρία πράγματα θυμάμαι περισσότερο από αυτό το περιοδικό:

Το πρώτο είναι η κόντρες μεταξύ Mario/Sonic στην στήλη της αλληλογραφίας, όπως είπε και ο sephirothson. Τότε ήμουν οπαδός του Sonic και όταν διάβαζα έξυπνα σχόλια κατά του Mario χαιρόμουν. Αν και μου άρεσαν και οι δύο, ωστόσο είχα κουραστεί από την παντοκρατορία του Mario και μου άρεσε που το Sonic ήταν το μόνο παιχνίδι που κόντραρε στα ίσια την Nintendo. Ποιος να μου το λεγε ότι μια μέρα ο σκαντζόχοιρος θα καταντούσε σε αυτό που είναι σήμερα... Ευτυχώς άλλαξα "στρατόπεδο" από νωρίς, πριν γίνει η μεγάλη ζημιά. :p

To δεύτερο που θυμάμαι είναι το τεύχος 40 το οποίο ήταν ένα από τα ΜΕΓΑ Αλμανάκο και είχε μία πολύ καλή και αρκετά μεγάλη ιστορία με θέμα το ποδόσφαιρο, του Ρομάνο Σκάρπα. Αν και γενικά δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο, δεν υπάρχει ιστορία του Ρομάνο Σκάρπα που να μην μου έχει προκαλέσει εντύπωση και να μην έχει κολλήσει στο μυαλό μου για δεκαετίες...

Το τρίτο που θυμάμαι είναι ότι στις σελίδες του περιοδικού αυτού είδα για πρώτη φορά εικόνες από το Sonic 2! Ήταν στο τεύχος 23 και είχε ένα μικρό αφιέρωμα τεσσάρων σελίδων για το παιχνίδι. Ακόμα υπάρχουν λεκέδες από τα σάλια μου στις σελίδες αυτές.

Το τελευταίο τευχος που έχω είναι του Μουντιάλ του 98, σταμάτησα πια να το αγοράζω αφού δεν μου άρεσαν και τόσο οι ιστορίες του έτσι κι αλλιώς και είχα ακόμα το ΚΟΜΙΞ γι αυτήν την δουλειά. Για τα videogames αγόραζα ήδη το Gamepro αλλά το σταμάτησα και αυτό αφού από το 97 είχα αρχίσει να μαζεύω Αγγλικά περιοδικά όπως C&VG και N64 magazine τα οποία ήταν πολύ ανώτερα αλλά και πιο ακριβά (όπως όλα τα import) οπότε δεν μου περίσσευαν λεφτά για να αγοράζω όλα τα περιοδικά που αγόραζα παλαιότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Αλμανακο το επερνα οχι καθε μηνα αλλα αρκετα συχνα ειδικα τα καλοκαιρια. Πολυ ωραιο περιοδικο πρεπει να μου εχουνε μεινει 2-3 τευχη ολα και ολα.
 
Tο περιοδικό αυτό ήταν από τα αγαπημένα μου περιοδικά! Μπέρδευα τον τίτλο επειδή ήταν με κεφαλαία και διάβαζα ''Αλμάνακο''...
 
θανος είπε:
εχω την μεγαλη τυχη να εχω στην συλλογη μου το αλμανακο νο1 που ειχα βρει τυχαια σε ενα περιπτερο
Αυτο ειναι ενας μικρος θησαυρος φιλε μου.Ειχα ενα ακομα τευχος και συγκεκριμενα ενα Μεγα αλμανακο το οποιο μεσα ειχε αφιερωμα

στους πειρατες και το οποιο το δανεισα σε φιλο και μου το εχασε:mad: Μεσα ειχε και μια απιστευτη ιστορια με τν φαντομ ντακ νομιζω που σου εδινε την δυνατοτητα να επιλεγης εσυ την εξελιξη της ιστοριας.
 
Αν και κομιξας, δεν αγόρασα ποτέ ούτε ένα τεύχος...

Δε με κέρδισε ποτέ, για κάποιο λόγο.
 
Το Αλμανάκο ήταν πολύ απλά η απάντηση των Ελληνικών Ντίσνεϋ εκδόσεων στα "Αγόρι", "Σούπερ Μπόυ", κτλ. (που μάλιστα, την περίοδο που βγήκε το Αλμανάκο, το 1990, αυτά είχαν σταματήσει την πορεία τους). Με λίγα λόγια, περιοδικά κόμικς και ποικίλης ύλης "αγορίστικου" ενδιαφέροντος, όπως video games και αθλητικών.

Στην αρχή πού ήταν μόνο κόμικς μου άρεσε (αν και ποιά η διαφόρα του με τα "Κλασικά", π.χ., πέρα από το κάπως πιο μεγάλο μέγεθος; ) , στην συνέχεια με τα video games με ενθουσίασε, γιατί ήμουν μεγάλος φαν τότε, αλλά όταν άρχισε και τα αθλητικά, το σταμάτησα, καθώς με αφήνουν αδιάφορο! Και γενικά το θεωρούσα πολύ "άκυρο" σε ένα Disney κόμικ να διαβάζεις για τον...Σαραβάκο!

Γενικά σταμάτησα όλα τα Ντίσνευ περιοδικά κάπου προς το τέλος της εφηβείας. Ε, οκ, λογικό (φαντάζομαι).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήμουν ποτέ πολύ φίλος των κομικ της Ντίσνεϊ αλλά ειδικά το Αλμανάκο δεν πρεπει να το διάβασα πάνω από 2-3 φορές...
 
Σάμπως εγώ που είμαι τρελός φαν των εκδόσεων Ντίσνεϋ το διάβασα ποτέ; Το θεωρώ το πιο μούφα περιοδικό της εκδοτικής αν και είχε Φάντομ Ντακ που με τρελένει, αλλά δυστυχώς ξενέρωνα με τα περί παιχνιδομηχανών και με τα αθλητικά!
 
Ένα Disney περιοδικό πρέπει να είναι Disney πάνω απ'όλα.

Άντε να έχει καμιά παιδική διαφημισούλα, γιατί αλλιώς δε γίνεται.

Κατά τα άλλα, ιστορίες και μόνο ιστορίες θα έπρεπε να περιέχει...
 
  • Like
Reactions: PT8
sephirothson είπε:
Αυτο ειναι ενας μικρος θησαυρος φιλε μου.Ειχα ενα ακομα τευχος και συγκεκριμενα ενα Μεγα αλμανακο το οποιο μεσα ειχε αφιερωμαστους πειρατες και το οποιο το δανεισα σε φιλο και μου το εχασε:mad: Μεσα ειχε και μια απιστευτη ιστορια με τν φαντομ ντακ νομιζω που σου εδινε την δυνατοτητα να επιλεγης εσυ την εξελιξη της ιστοριας.
Δεν ξερω αν ειναι το πρωτο τευχος αλλα το εχω ακομη... :D
 
Σίγουρα δεν είναι το πρώτο τεύχος. Από εκεί και πέρα, είτε το δεύτερο είτε το τρίτο τεύχος είχε πέσει στα χέρια μου και δεν μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Περιείχε μόνο ιστορίες και το διάβασα καθώς ήμουν μανιώδης αναγνώστης των ιστοριών disney. Κάποια στιγμή ένα καλοκαίρι που ήμουν στο χωριό με παππού-γιαγιά, ένας γείτονας πήγαινε στην πόλη. Δοθέντος ότι δεν είχε αμάξι ο παππούς έγινε η σχετική παραγγελία προμηθειών. Ε και μου ζήτησαν και εμένα να γράψω τι θέλω. Ακόμα το θυμάμαι: Γιόκο Τσόκο, Νεσκουικ και μίκυ μάους. Ε κατά όπως καταλαβαίνετε ο γείτονας πήγε πρακτορείο και κατέβασε τα ράφια. Έφερε μια τσάντα κόμιξ. Μέσα σε αυτά και το αλμανάκο, το τεύχος που λέμε. Ε αυτό ήταν κόλλησα. Φανατικός αναγνώστης, ειδικά των αθλητικών σελίδων με παίκτες του nba. Μετά από ένα σημείο με χάλασε που το τεύχος μοιράζονταν. Μισό ιστορίες, μισό όλα τα άλλα. Το σταμάτησα και εγώ γύρω στο τεύχος 100. Η ιστορία του πελεντονα είναι αγαπημένη μου από όλη την σειρά. Χορταστική, με όλους τους ήρωες από τα παπιά και με θέμα το ποδόσφαιρο. Και φυσικά την έγραψε ιταλός.

Υγ: για την τσάντα ξηλώθηκε η γιαγιά 2.500 δρχ και έπαιρνε σύνταξη 14.000 τότε. 5.500 είχαν δώσει για τις προμήθειες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα πέτυχα τα τεύχη #2 και #5 και "τα χτύπησα" αν και δεν συλλέγω ΑΛΜΑΝΑΚΟ.

Αν ήταν κάποια άλλα τεύχη μετά το 10 ή το 20, μάλλον δε θα τα'παιρνα...
 
Και ναι αυτές τις μέρες βρήκα και εγώ τα τεύχη 4 και 5 σε σχεδόν άριστη κατάσταση έναντι 4 ευρώ και τα δύο μαζί. Μεγάλη η χαρά μου που όντας μη συλλέκτης τα βρήκα σε μια καλή τιμή και θα θυμηθώ εγώ τα παλιά και σε 5-6 χρόνια θα τα διαβάσουν και τα παιδιά μου.
 
Σημερινο ρετροευρημα... :)

ΑΛΜΑΝΑΚΟ Νο16 - Ιουνιος 1992

attachment.php
 
Αλμανάκο αγόρασα πολύ αργά. Το θυμάμαι που είχε και αφιέρωμα για βιντεοπαιχνίδια κλπ αλλά εγώ ήθελα να έχει μόνο κόμικ. Έτσι προτιμούσα πάντα Μίκυ Μάους. Αν είχα βέβαια τότε τα μυαλά που έχω τώρα θα το αγόραζα.
 
Πίσω
Μπλουζα