Αμαρυλλίς, Το Κορίτσι Της Αγάπης (1959)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.301
Αμαρυλλίς, Το Κορίτσι Της Αγάπης (1959)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AF%CF%82,_%CF%84%CE%BF_%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B9_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CF%80%CE%B7%CF%82

Μια από τις πλέον σπάνιες ταινίες είναι και η ταινία "Αμαρυλλίς - Το Κορίτσι Της Αγάπης" . Ένα αισθηματικό δράμα γυρισμένο το 1959 από την εταιρεία Δαμασκηνός - Μιχαηλίδης , σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου , σενάριο Βίων Παπαμιχάλη και Νέστορα Μάτσα και μουσική Τάκη Μωράκη. Παίζουν η Φλωρέττα Ζάννα , ο Δημήτρης Μυράτ , ο Κώστας Κακκαβάς , ο Ντίνος Ηλιόπουλος κ.α. Η ταινία έκοψε 51.864 εισιτήρια και ήρθε 14η στις 52 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Ο έρωτας ενός νεαρού ζευγαριού βρίσκει αντίσταση στον πατέρα της κοπέλας, ο οποίος προδομένος από τη γυναίκα του, προσπαθεί να προστατέψει την κόρη του από μία πιθανή ερωτική απογοήτευση.

 


Είναι η πρώτη ταινία που την παραγωγή της ανέλαβε η εταιρεία «Θ. Δαμασκηνός- Β. Μιχαηλίδης», που μέχρι τότε περιορίζονταν στην εισαγωγή ταινιών από το εξωτερικό.

[edit] Dead pic [edit]

37a06e4a72d6cb27621f1ed829bbee81_XL.jpg


Προβολή συνημμένου 106730

Πηγη φωτογραφιων: karagiannis-karatzopoulos.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπανιοτατη ταινια και πολυ χαρηκα που μπορεσα να δω εστω καποιες φωτογραφιες της.

Το εργο αυτο γυριστηκε με δυο διαφορετικα φιναλε. Ενα θλιβερο κι ενα χαρουμενο.
 
Την προηγουμενη εβδομαδα ενα βραδυ θα παιζοταν στην ΕΤ-3 αλλα λογω απεργιων και αλλαγων δεν πεχτηκε :tsktsk: Ελπιζω να το ξαναπρογραμματισουν και αυτη τη φορα να το βαλουν!

Πολυ ωραια η αφισσα με την αμυγδαλια!!
 
amarillis

Παιδια την ταινια την ειχε δειξει το ΜΕGA γυρω στο 1991-92 ενα απογευμα.Απο τοτε χαθηκαν τα ιχνη της ταινιας.
 
Χτες την ειδα στην ΕΤ3 (ναι αποφασησαν αυτη τη φορα να τη βαλουν χωρις απεργιες,εκτακτα δελτια κτλ!) Μου αρεσε αρκετα αν και δεν ηταν πολυ πρωτοτυπη αλλα ειχε καταπληκτικα πλανα,τοπια καθως και ερμηνειες!

Εδειξαν το χαρουμενο φιναλε.Αλλα και το θλιβερο απο οσο καταλαβα θα ηταν ωραιο!

Επισης στο τελος εγραφε πως ηταν φετινη τηλεοπτικη μεταφορα οποτε μαλλον θα την προβαλλουν ξανα!
 
Μια πολύ ωραία φωτογραφία που βρήκα στο διαδίκτυο και συγκεκριμένα στο facebook...

 


[edit] dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ τι ωραία φωτογραφία! Στο φέησμπουκ τη βρήκες σε κάποια σελίδα για την ηθοποιό?
 
Μόλις τώρα τελείωσε η προβολή της της ΕΡΤ 2, βάλαμε στοίχημα με την γυναίκα μου ότι θα φουντάρει αλλά τελικά ήταν με το ευτυχισμένο τέλος.

Ωστόσο αυτή η Ζαννά, στην συγκεκριμένη ταινία τουλάχιστον, είναι εντελώς αγγούρι ρε παιδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινία βέβαια, δε λέω είναι συλλεκτική γιατί είναι σπάνια, όχι για τίποτε άλλο. Μου αρέσει η περιγραφή για τη Φλωρέτα Ζάννα. "Η Νέα Αποκάλυψις του Ελληνικού Κιν/φου". Λες και αν δεν ήταν με τον Δημόπουλο, θα την ήξερε κανείς. Κρύα και ατάλαντη. Όπου την είδα αυτή τη γυναίκα, δε μου άρεσε πουθενά. Ούτε καν στην εμφάνιση. Γούστα βέβαια, είναι αυτά.
 
Ναι, η Φλωρέττα Ζάννα είχε περίπου το ίδιο υποκριτικό ταλέντο με μένα (μόνο που εγώ το εξέθετα μόνο σε σχολικές παραστάσεις, και ήμουν ανεπαρκής, για να μην πω φρικτός, ακόμη και για τις χαμηλότατες απαιτήσεις αυτών των παραστάσεων). Τη βάζω δίπλα στη Μάρλεν Παπούλια και τη Σιμόνη Κυριακίδου (αναρωτιέμαι, έχει σχέση η έλλειψη ταλέντου με το ασυνήθιστο μικρό όνομα?)
 
Διαφωνῶ μὲ τοὺς προλαλήσαντες σχετικῶς μὲ τὴν Φλωρέττα Ζάννα. Προσωπικῶς τὴν βρίσκω γοητευτικὴ γυναίκα, ἡ δὲ ἑρμηνεία της στὴν συγκεκριμένη ταινία μοῦ ἄρεσε πάρα πολύ. Βεβαίως, ὅλα αὐτὰ εἶναι προτιμήσεις…
 
Αποψε ειδα την ταινια.Τελος καλο...ολα καλα....ειχαμε ευτυχη καταληξη...δεν την ειχα ξαναδει.Συλλεκτικο κομματι.
 
amarillis

Παιδια την ταινια την ειχε δειξει το ΜΕGA γυρω στο 1991-92 ενα απογευμα.Απο τοτε χαθηκαν τα ιχνη της ταινιας.
Και ο ΑΝΤ1 την είχε προβάλλει, κάπου εκεί περίπου. Τη βρήκα, αλλά λείπουν 6 λεπτά και (βασικά) οι τίτλοι αρχής...
 
Πίσω
Μπλουζα