Αμόλα Καλούμπα !!!

Ναι καταλαβα. Πόσο μεγαλος είναι; Εννοώ αν τον αφήσεις με τη μια πλευρά του να ακουμπάει στο πατωμα, πόσο υψος εχει; Υποθέτω είναι χαρτινος. Επίσης είναι από ξυλα ή μεταλλικές ραβδους; Βασικά μετρα πόσο μακρύ είναι το ξύλο ή η βεργα που χρησιμοποίησες. Αν θυμαμαι καλά πρέπει το μήκος της ουράς πρέπει να είναι περίπου 4 φορές το μήκος της βεργας, αν και εγώ εμπειρικά τους φτιάχνω. Συνήθως τσεκάρω τον αέρα, και ξεκινάω με μπόλικη ουρά και αν δω ότι κουνάει πολύ (παει αριστερά δεξιά) τον μαζεύω και προθέτω κι αλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλεγα να αγοράσω αύριο έναν μεγάλο. Αλλά αν πάει όπως λες και δεν το αμφισβητώ x 4 το μήκος της ουράς, ας μην πάρω κανένα γιγάντιο που είχα πρόθεση. By the way που μπορώ να βρω με μεταλλικές ράβδους; Δύσκολο το βλέπω. Πάντως τα ζύγια θα τα φτιάξουμε αύριο
 
Δες τα προγνωστικά του καιρού για την ενταση του αέρα Δευτερα πρωί. Αν είναι πανω από 5 μποφόρ, παρε περίπου 1 μετρο. Σκοπός είναι να ευχαριστηθείς και όχι να πεταξεις κι εσύ μαζί του :D .
 
Έχω την εντύπωση πως η ουρά πρεπει να είναι 2 φορές με 2,5 η περιφέρεια του αετού.

By the way που μπορώ να βρω με μεταλλικές ράβδους;
Υπάρχουν αετοί με μεταλλικές ράβδους? Μήπως εννοείς πλαστικές μπαλένες? Aν ναι σε πολλά καταστήματα παιχνιδιών θα βρείς τέτοιους. Είναι πρακτικοί γιατί μαζεύει ο αετός μετά τη χρήση του ;)

Εγώ σκέφτομαι να τον πετάξω ακόμα και αύριο.
 
Άντε και του χρόνου και καλή μας σαρακοστή :D

attachment.php


Πέταξα σήμερα τον αετό λόγω πρόγνωσης αυριανού καιρού. Αν και αύριο δεν έχει βροχές εννοείται οτι θα ξαναπετάξω ;)
 
Ωραίος!!!!! (ο χαρταετός :p )

Και η ουρά του να δεις τί μου θυμίζει...........α ναι! Κάμπγια!!! Εννοώ καμπγια μου θυμίζει! :D

@caprice, υπόψην όταν λεμε μεταλικές βεργες δεν εννοούμε μπετόβεργες έτσι; Γιατί σ'αυτή την περίπτωση μόνο στο Εβερεστ που εχει αέρηδες θα μπόραγες να τον πετάξεις :p :p

Kambia είπε:
Είναι πρακτικοί γιατί μαζεύει ο αετός μετά τη χρήση του ;)
Οπως τα σπαστά ποδήλατα ας πούμε; :p Ο καλός αετός είναι φτιαγμένος από καλάμια αφημενα στον ηλιο για καμια βδομαδα. Πού θα βρεις ήλιο για 7 μερες Φλεβαρη μήνα, είναι αλλο θεμα. Και μετα αποθήκευση σε μερος χωρίς υγρασία. Εννοείται αν φαει βροχή, τελος. Πανε οι εποχές που πεταγες τον ίδιο αετό και 2η και 3η συνεχόμενη χρονιά. Οι σημερινοί χαρταετοί είναι μιας χρήσης, μη σου πω μισής γιατί οι καλούμπες είναι ψευτικες και τον χανεις στον αέρα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οσοι απο εσας ασχολουνται με αστρονομικη παρατηρηση και σημερα το μεσημερι ησασταν καρφωμενοι στα τηλεσκοπια σας, να σας πληροφορησω οτι εκεινο το γαλαζιο σημαδακι με Βυζαντινο Δικεφαλο στη στρατοσφαιρα δεν ηταν εξωγηινης προελευσης αντικειμενο αλλα ο χαρταετος μου

Κατερινα αν αυριο πεταξεις αετο με μεταλικες ραβδους θα γινεις αμπαζουρ στη καλυτερη :)

Ναταλι νομιζω οτι τον φιλοτεχνησες μονη σου ;) You Rock!
 
Ε τι πιο εύκολο να πάρεις έναν καλό σπάγκο τότε :D

Πάντως σήμερα το ευχαριστήθηκα. Σηκώθηκε χωρίς δυσκολία (βοήθησε πολύ ο αέρας) και αρκετά ψηλά για αρκετούτσικη ώρα ώσπου κάνει έναν ξαφνικό στροβιλισμό και πάρτον κάτω :(

Τι τρέχα από δώ. Τι τρέχα από κει όλο άρνηση έτρωγα μετά. Δεν ξανα πέταξε για πάνω από 5 λεπτά :( Που θα μου πάει... Αύριο, καιρού επιτρέποντος, θα τον αμολήσω :D

EDIT

Όχι Πάνο δεν τον φιλοτέχνησα εγώ. Του χρόνου όμως που η μικρή θα μπορεί να συνεργαστεί καλύτερα στην χαρτοκοπτική θα ετοιμάσουμε ένα μεγάλο χαρταετό.
 
Ο σωστος χαρταετος(η παμπορι οπως τον λεμε εδω)γεινεται μονο με καλαμια γιαυτο και γω εχω εκατονταδες καλαμια σπιτι που εκτος απο τον χαρταετο με χρεισιμευουν σε πολλα πραγματα.Και ειναι σκυλια,αθανατοι.Εχω χαρταετο που τον πεταω μια δεκαετια και τον εδωσα οπως και αλλους που εφτιαξα σε διαφορα ανηψακια.Φυσικα μονο ο δικεφαλος επανω τιποτα αλλο :D
 
Kambia είπε:
Τι τρέχα από δώ. Τι τρέχα από κει όλο άρνηση έτρωγα μετά. Δεν ξανα πέταξε για πάνω από 5 λεπτά :(
Είχαν στραβώσει τα ψαλίδια από το χτύπημα και δεν εστριβε το τιμόνι :p :p
 
Καθαρά Δευτέρα = μπαμπάς της Juanita, μέγας μάστορας χαρταετών και μέγας μάστορας στο πέταγμά τους. Μια φορά κράτησα χαρταετό (για τρία λεπτά στα 15 μου) δεν με συγκινούσε ιδιαίτερα το θέμα. Επίσης δεν μου άρεσαν καθόλου τα ''εδέσματα''. Κι αφού ο θείος δεν είναι ανάμεσά μας πια, άλλος ένας λόγος η αυριανή ημέρα να είναι ''κάπως''. Παρά τη γκρίνια μου, σας εύχομαι χρόνια πολλά, καλή σαρακοστή και μακάρι αύριο να είναι καλός ο καιρός για το πέταγμα των αετών όλων των παιδιών. Μικρών και μεγάλων :cool:
 
Με αφορμή την αυριανή μέρα....

Κάπου στο '90.... Ήμουν 10 χρονώ!

Με θυμάμαι στην παραλία του Θερμαϊκού (είχα παζαρέψει και είχα κερδίσει και βόλτα στο Λούνα Παρκ! :D )

Να παίρνω φόρα και να τρέχω με όλη μου τη δύναμη κρατώντας έναν χαρταετό!..... Η καημένη η μάνα μου να προσπαθεί ν' ακολουθήσει ("φτύνοντας" τα απαραίτητα "κοσμητικά"! :D ) και τη χαρά μου, όταν στο τέλος ανέβηκε ο αετός ψηλά! :)

Προηγήθηκαν κι άλλες επιτυχίες.... Ήταν όμως η πρώτη φορά που είχα "το γενικό πρόσταγμα"! :)

Από την κατασκευή του αετού μέχρι και την τελική πτήση!....

Γιατί το θυμάμαι ακόμα? (Κι ενδεχομένως δεν θα το ξεχάσω ποτέ? :) )

Γιατί όχι μόνο τα κατάφερα μόνη μου (ντάξει, η καημένη η μανούλα που έκανε το βαστάζο, δεν πιάνεται! :flower: ), αλλά γιατί άφησα να πάει χαμένη η βόλτα στο Λούνα Παρκ! :eek:

Τόσο με είχε συγκινήσει το σπορ!

Flash back, κάπου στα 15 μου - στο Χορτιάτη! :D Τρέχουμε στην άπλα του καταφυγίου μέχρι που μας τελειώνει ....η άπλα και ξεκινάνε τα βράχια! :D

Ο χαρταετός όχι μόνο δεν πέταξε - όχι μόνο πέσαμε ο ένας πάνω στον άλλον γιατί δεν κοιτούσε κανείς μπροστά του, αλλά κόντεψα να γκρεμοτσακιστώ, γιατί κατέβηκα χωρίς εξοπλισμό από τα βράχια για 5 μέτρα, να μαζέψω τον αετό μας!..... (παιδί για υιοθεσία - όχι αστεία! :p )

Απολογισμός ημέρας: ο χαρταετός σε 10 άτοκες δόσεις. Εγώ: το ίδιο. Η παρέα μου "κομμάτια" από το τρέξιμο (μην ξεχνάτε, είχαμε να κατέβουμε και το μονοπάτι από το βουνό για να φτάσουμε στον πολιτισμό) και το βράδυ, καταλήξαμε να τρώμε νηστίσιμα πιττόγυρα στο χωριό του Χορτιάτη.... και να μοιρολογάμε τον αετό! :D

Ε, τέλος καλό, όλα καλά!
 
[edit] offtopic [/edit] να μεταφέρω εδώ τα μικρά προσωπικά μου μυστικά της απόλυτης επιτυχίας στο πέταγμα αετού.

Ξεκινάμε :

1. Παίρνετε έναν κλασικό αετό του εμπορίου εξάγωνο (σε αρκετά posts παραπάνω διάβασα "πεντάγωνο", αλλά δεν κατάλαβα πώς από τρία ξύλα βγαίνουν 5 γωνίες-τέλος πάντων). Θα διαλέξετε να είναι με ξύλινες βέργες και με χάρτινη επιφάνεια. Ούτε εκείνα τα σύγχρονα πλαστικά καλαμάκια, ούτε νάιλον "φάτσα". Είναι σημαντικό ο (χάρτινος) αετός να μην έχει ένα μονοκόμματο κομμάτι χαρτί, αλλά 3-4, διαφορετικών χρωμάτων, που σχηματίζουν και τις γωνίες. Επίσης προσέξτε να έχει ενισχυτικό κομμάτι χαρτί στο κέντρο. Να παρατηρήσω ότι τα τελευταία χρόνια το πάχος των ξύλων έχει σημαντικά "φυράνει", αυτό όμως δεν έχει καμιά σημασία, θα πούμε παρακάτω μια τεχνική ειδικά για το σκοπό αυτό. Πάντως, σε μεγάλο σούπερ μάρκετ της Αθήνας, υπό τη φίρμα "Αστέρι" βρήκα φέτος πολυ γερό χαρταετό, με χοντρούτσικα ξύλα και μόνο στα 5.80 (όχι στα 10 ευρώ που πουλάνε οι πλανόδιοι).

2. Αγοράσαμε τον αετό. Ποτέ δε θα τον πετάξουμε as it is ! Τι κάνουμε λοιπόν : τον απλώνουμε ανάποδα στο τραπέζι της τραπεζαρίας, με τα ξύλα επάνω. Μετά παίρνουμε ένα σελοτέιπ και με κομμάτια σε σχήμα "Ω" κολλάμε το ξύλο με το χαρτί, στα τρίτα του ανοίγματος μεταξύ κέντρου και περιφέρειας. Τι εννοώ; Ξεκινάω κάθετα στο ξύλο κολλώντας στο χαρτί, (2-3 εκ. πριν από το ξύλο), το ανεβάζω και το κολλάω στο ξύλο, το περνάω, κατεβαίνω πάλι στο χαρτί και το σταματάω 2-3 εκ. πιο μακρικά από το ξύλο, από την άλλη άκρη. Το πιάσατε; Όλο αυτό τώρα, το κάνω 2 φορές σε κάθε "ακτίνα", στο 1/3 και στα 2/3 του μήκους μεταξύ κέντρου και γωνίας. Σημαντική λεπτομέρεια : επειδή οι ακτίνες ("Μάνες") είναι τοποθετημένες η μία πάνω στην άλλη, το κομματάκι αυτό του σελλοτέιπ πρέπει να κολληθεί με λίγο "χάρη" από ακτίνα σε ακτίνα, αφού η πρώτη είναι σε επαφή με το χαρτί, η δεύτερη ένα πάχος ακτίνας πιο πάνω, και η τρίτη 2 πάχη πιο πάνω ! Σας μπέρδεψα; Τέλος πάντων, θέλω να πώ να μην "τσιτώσετε" το χαρτί να κολλήσει σε κάθε ακτίνα, να λάβετε υπόψη με λίγη "χάρη" όπου χρειάζεται, τις σχετικές τους αποστάσεις.

3. Τι πετυχαίνουμε με αυτό τον τρόπο : το μικρό πάχος του ξύλου, συνεργαζόμενο με ένα πλάτος χαρτιού, έτσι όπως το κολλάμε με το σελοτέιπ, αποκτά αυξημένη αντοχή και δε σπάει ! Για όσους είναι του Πολυτεχνείου, αναφέρω απλά "συνεργαζόμενο πλάτος δοκού" και καταλάβατε ! Ας φανταστούμε τώρα το χαρταετό έτσι όπως τον κοιτάμε ανάποδα : υπάρχουν 3Χ6 = 12 σελοτέιπ σε σχήμα Ω, που εξέχουν 2-3 εκατοστά δεξιά και αριστερά από κάθε ακτίνα. Στη συνέχεια λοιπόν, "ασφαλίζουμε" το κόλλημα αυτό, με διαμήκη κομμάτια σελοτέιπ (παράλληλα με τις ακτίνες), που τα κολλάμε πάνω στις άκρες αυτές. Έτσι πια η κάθε ακτίνα "συνεργάζεται" με ένα μεγάλο κομμάτι χαρτιού. Έτσι αποφεύγουμε κατά την πτήση να "μπαλονάρει" ο σκελετός με το χαρτί, σαν να βαράνε παλαμάκια, γεγονός που γρήγορα θα οδηγήσει στην καταστροφή του σκελετού !

4. Ενίσχυση κεντρικού σημείου : το κέντρο του αετού, από το οποίο φεύγει το σκοινί προς τα έξω, είναι ένα ακόμα ευπαθές σημείο. Η τρύπα λόγω των αναπτυσσόμενων δυνάμεων μπορεί να ξεχειλώσει, και να περνάει αέρας, πράγμα που έχει επίπτωση στην πτήση. Γυρνάμε λοιπόν τώρα από την "καλή" το χαρταετό, και με μικρά κομματάκια σελοτέιπ που τα περνάμε σε διάφορες διευθύνσεις δίπλα (κολλητά) από το εξερχόμενο σκοινί, ενισχύουμε το σημείο αυτό. Γι αυτό σας είπα και πριν να διαλέξετε χαρταετό με πολλά κομμάτια χαρτί : έτσι κι αλλιώς υπάρχει πάντα ένα πρόσθετο κομμάτι εκεί, αλλά πρέπει και να το ενισχύσουμε.

5. Δεν είμαστε είλωτες, να μαζεύουμε την καλούμπα για να κάνουμε μπράτσα ! Αποβραδίς λοιπόν, παίρνουμε ένα μακρύ τρυπάνι από αυτά που ξετρυπάμε ντουβάρια για να περάσουμε καλώδια, μήκους 20-25 εκαντοστών, και με τη βόήθεια του - ηλεκτρικού πλέον- δράπανου, περιελίσσουμε τις καλούμπες μας πάνω στον άξονα αυτόν. Τι καταφένουμε έτσι; Πρώτον ότι κάνουμε από πριν τις ενώσεις στα ράμματά μας (μην αγοράσετε πάνω από 6, όταν αμολήσετε 6 ράμματα=300 μέτρα, ο χαρταετός σας φαίνεται πλέον ως κουκίδα στον ουρανό, ΚΑΙ ΑΝ !). Έτσι αποφεύγουμε, με το χαρταετό να μας τραβάει, να πηγαίνουμε να ματίσουμε καλούμπες, ή να μας λείπει σκοινί να του δώσουμε ύψος τη στιγμή που έχει ευνοϊκό αέρα. Γιατί φυσικά, όταν ο αετός πάει ψηλά και βρει το ύψος του και τα ρεύματα αέρα, θα σταματήσει να μας απασχολεί, υπάρχουν και τύποι που τον δένουν κι έρχονται να τον πάρουν το απόγευμα !

Δευτέρον : θα κατεβάσουμε το χαρταετό χρησιμοποιώντας ένα φορτιζόμενο δράπανο μπαταρίας, "γεμάτο" αποβραδίς, περνώντας του στο τσοκ το μακρύ τρυπάνι που αναφέραμε παραπάνω. Κάποιος θα κάνει τις "χεριές" τραβώντας την καλούμπα πίσω, και ταυτόχρονα κάποιος άλλος θα τυλίγει αμέσως την καλούμπα, χωρίς να μπλέκεται ούτε σε θάμνους ούτε μεταξύ της ούτε τίποτα. Μπορεί να σας φαίνεται αστείο, αλλά θεωρώ ότι η απόλυτη επιτυχία στο πέταγμα του χαρταετού είναι να αμολήσεις όλες σου τις καλούμπες, να μείνει στο τελικό σημείο όσο θες, αλλά φυσικά στο τέλος να καταφέρεις από "το Θεό" να τον ξαναφέρεις στην παλάμη σου και να τον έχεις και για του χρόνου. Κι όσο κι αν γελάτε, με το παραπάνω σύστημα, το έχω πετύχει άπειρες φορές...

6. Το σελοτέιπ που χρησιμοποιούμε καλόν είναι να είναι αυτό που η φίρμα του μοιάζει με περιοχή της Μεγ. Βρετανίας. Δεν αφήνει σημάδια στο χαρτί και κολλάει πολύ γερά. Για τις επισκευές "αμέσου ανάγκης" όμως (π.χ. αν στα "σηκώματα" ξυρίσουμε κανένα δέντρο και τρυπήσει αρκετά ο χαρταετός) δε θα λησμονήσουμε να έχουμε μαζί και μια φαρδιά διαφανή κολλητική ταινία (όχι το καφέ σελλοφαν), με την οποία "μπαλώνουμε" στα γρήγορα, και δεν πάμε σπίτι μας "από τα αποδυτήρια" !

7. Για την ουρά, προτιμάω πάντα εφημερίδες. Τρια δίφυλλα εφημερίδας μαζί, τα κόβουμε σε λωρίδες κατά πλάτος (όπως γράφονται τα γράμματα), με πλάτος λωρίδων 3-4 εκατοστά.Παίρνουμε ένα σκοινί και στο σημείο που ήταν η "ράχη" της εφημερίδας δένουμε ένα κόμπο την πρώτη λουρίδα. Επαναλαμβάνουμε μετά από 20 εκατοστά, και φτιάχνουμε μια ουρά εφημερίδων γύρω στα 4 μέτρα. Την έχουμε ολόκληρη μαζί μας και προσθαφαιρούμε αναλόγως του αέρα.

8. Αν όλα αυτά σας φαίνονται ακαταλαβίστικα, δεσμεύομαι να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες αργότερα από τον "ετοιμασμένο" χαρταετό μου.

9. Δε σας έγραψα τίποτα γαι τα "ζύγια" γιατί οι χαρταετοί που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια έχουν έτοιμα και καλά ζύγια. Για να τσεκάρετε, κάντε το κόλπο με την κορυφή της πυραμίδας, που θα τη "ρίξετε" μια δεξιά και μια αριστερά, και θα τσεκάρετε να είναι συμετρική η θέση πάνω σε κάθε ακτίνα.

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαρταετοτεχνικές

caprice είπε:
Όλοι μας λίγο ή πολύ, για μία ή για περισσότερες φορές, έχουμε πετάξει χαρταετό, μικροί ή και μεγαλύτεροι.Περιμέναμε πώς και πώς να έρθει η Καθαρή Δευτέρα για να αμολύσουμε αετό. Στο Λυκαβηττό ή στου Φιλοπάππου όσοι ταλαίπωροι μέναμε στην Αθήνα και οι πιο τυχεροί εκτός των μεγάλων πόλεων σε λιβάδια, λόφους, βουνά και λοιπά. Ζύγι και καλούμπα, λέξεις που προχείρως μου έρχονται στο μυαλό από διαλόγους των μπαμπάδων, θείων και λοιπών συγγενών στην ετοιμασία του χαρταετού ή την τεχνική παρέμβαση στον ήδη αγορασμένο.

Στα χέρια μου κρατώ ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο που αναφέρεται μεταξύ χιλιάδων άλλων θησαυρών και στους χαρταετούς ως ένα αγορίστικο παιχνίδι που δεν ήταν μόνο για την Καθαρή Δευτέρα τα παλιά τα χρόνια. Και όταν λέει παλιά, εννοεί τα χρόνια των παππούδων μας και των γιαγιάδων μας. Βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα τα στοιχεία που παραθέτει για τα σχήματα των χαρταετών που έφτιαχναν τότε και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας.

«Στα παλιά παιχνίδια, το μάτι έπρεπε να δουλεύει με ταχύτητα και ευστοχία και τα χέρια με σταθερότητα και επιδεξιότητα. Υπήρχαν και άλλα, που απαιτούσαν από τα παιδιά κατασκευαστικές ικανότητες, φαντασία και δημιουργική προδιάθεση. Κάτι τέτοια ήταν ο Καραγκιόζης και ο χαρταετός. (β¦). Ο χαρταετός ήταν ένα πολύ αγαπητό αγορίστικο παιχνίδι, που χρειάζεται πολλή επιδεξιότητα για ν΄ ανέβει ψηλά και πολλή τέχνη στην κατασκευή του.(β¦)

Τα σχήματα των χαρταετών έχουν μεγάλη ποικιλία. Πέντε είναι τα βασικά είδη:

Ο απλός πεντάγωνος με τα «σκουλαρίκια» για το ζύγισμα στον αέρα. «Σκουλαρίκια» είναι δύο θύσανοι από λεπτές λουρίδες χαρτιού, που τις κρεμούν από λεπτές λουρίδες χαρτιού, που τις κρεμούν στις δύο αντικριστές άκρες του χαρταετού.

Το βουτηχτάρι, είναι ένας χαρταετός, που η διαφορά του από τον πεντάγωνο είναι στις «βουτήχτρες», που είναι χαρτί ψαλιδισμένο με τέτοιο τρόπο, ώστε να βουίζει στον αέρα. Το βάζουν γύρω β γύρω, στα πλάγια του χαρταετού.

Το αστέρι είναι ένας χαρταετός σχεδιασμένος με τέτοιο τρόπο, ώστε να σχηματίζει αστέρι. Είναι πολύ βαρύς, θέλει γερό σπάγκο και πολλή τέχνη στο πέταγμα.

Το σμυρνάκι σε σχήμα αχλαδιού, χρειάζεται μαστοριά στην κατασκευή και χάνει εύκολα την ισορροπία του στο δυνατό αέρα.

Ο παπάς είναι ένας τετράγωνος αετός με ουρά από πανί.

Με γοητεύει πραγματικά που τους έφτιαχναν μόνοι τους τότε.

Πηγή: Ματιές στην Αθήνα που έφυγε, Μαρία Μαρκογιάννη, Εκδ. Φιλιππότη
//////////////////////////////////////////////

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους

Το θέμα είναι τρία χρόνια παλιό, αλλά εγώ τώρα σας ανακάλυψα!

Αν μπορώ να προσθέσω πληροφορίες και να κάνω κάποιες διορθώσεις... Τι να περιμένεις, άλλωστε, από κορίτσια! :)

Αρχικά, ας πούμε πως δεν υπάρχουν χαρταετοί πεντάγωνοι, θα εννοείτε προφανώς τους εξάγωνους. Υπήρχαν λοιπόν οι εξάγωνοι, οι τετράγωνοι ή τετράπλευροι, τα φανάρια, και τα σμυρνάκια. Αυτά είναι τα βασικά σχήματα. Τα άλλα είναι παραλλαγές. Το να αναφέρεται ως ξεχωριστό είδος χαρταετού αυτός με τα σκουλαρίκια, αν το έλεγες στην πιτσιρικαρία της δεκαετίας του 50 ή 60 θα σε παίρνανε στο ψιλό.

Το βασικό σχήμα, το εξάγωνο, γινόταν με τρεις μάνες (ξύλα ή καλάμια, κατά προτίμηση σχισμένα μαστορικά στη μέση). τον στερέωνες στο κέντρο και μετά περνούσες σπάγγο περιμετρικά στο εξάγωνο. Όλες οι γωνίες στο κέντρο, οι επίκεντρες γωνίες, έπρεπε να εαΌ°ναι 60 μοίρες. Τον έντυνες με χαρτόκολλες, εφημερίδες ή ό,τι άλλο και ήταν έτοιμος για ζύγια και ουρά. Το κόλλημα γινόταν με αλευρόκολλα, αλευράκι και νεράκι και καλό ανακάτωμα. Οι ουρές ήταν δύο ειδών, οι ίσιες, που θέλουν και αυτές τα ζύγια τους, και οι Κοιλιές, χωρίς ζύγια, τις δέναμε στο κάτω μέρος του αετού, στις δύο άκρες από τις μάνες. Οι πολύ μεγάλοι, για να μην έχουν ουρά 40 μέτρα, που μπερδευόταν, είχαν συνδυασμό και ίσιας και κοιλιάς ουράς, για να έχει βαΌρος και να τον ισορροπεί. Τα σκουλαρίκια ήταν επιπλέον, έβαζες ένα αντίθετα από κει που έγερνε για να τον ζυγίσεις καλλίτερα. Αν ήσουνα φιγούρας έβαζες και δεύτερο, αφού είχες λύσει τα προβλήματα ζυγίσματος του αετού.

Αν τώρα, αφού έδενες τον περιμετρικό σπάγγο σωστά, έβαζες έναν σπάγγο επιπλέον από τη μέση της κάθε πλευράς μέχρι το κέντρο, και τον τέντωνες λίγο, τότε γινόταν το αστέρι ή αστράκι. Τότε το ντύσιμο ήθελε μεγαλύτερη μαστοριά, αλλά μια φορά να έβλεπες κάποιον να το κάνει, μετά ήταν εύκολο.

Μετά, άλλη παραλλαγή ήταν να βάλεις (ή όχι) σβουριχτάρια, κα όχι βουτηχτάρια. Σβουριχτάρια, λέξη που προήλθε από τον ήχο που κάνανε, ένα σβρρ, σβρρ, κάθε φορά που τραβούσες τον σπάγγο. Αυτά μπαίνανε και στον απλό και στον άστρο εξάγωνο. Όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί μου να του πω λεπτομέρειες! Το ίδιο και για τα 3 ζύγια, που είναι λίγο σύνθετη υπόθεση. π.χ. το μεσαίο ζύγι, που ξεκινάει από το κέντρο, κανονίζει την κλίση του σπάγγου. Αν θέλεις τον αετό "ομπρέλα", από πάνω σου, έπρεπε να είναι λίγο πιο κοντό, αν ήταν πιο μακρύ ο αετός κρατιόταν χαμηλά στον ορίζοντα, η κλίση του σπάγγου ήταν μικρότερη.

Το Σμυρνάκι είχε πραγματικά σχήμα αχλαδιού με το κοτσάνι προς τα κάτω, και ήταν με 2 ζύγια. Έδενες τον σπάγγο στο πάνω μέρος και το κάτω, μπόσικα, και την καλούμπα σε κάποιο σημείο αυτού του σπάγγου. Το Σμυρνάκι πετούσε περίεργα, αθόρυβα και γύριζε συνέχεια δεξιά-αριστερά, με άξονα την κεντρική ίσια μάνα του, πετούσε με μια συνεχή ταλάντευση, που είχε πλάκα.

Τα φανάρια ήταν πολύ εξεζητημένες κατασκευές, με 48 μάνες διαφορετικών μηκών. Έφτιαχνες και μία φωλιά στο κέντρο για το κεράκι, που έπρεπε να είναι αναμμένο και να μένει αναμμένο ανεξάρτητα από το πόσο δυνατά φυσούσε. (Να μην έκανε, όμως, και τον χαρταετό παρανάλωμα, επικίνδυνο αν έπαιρνε φωτιά ψηλά, γιατί έπεφτε μακριά και έπρεπε να κάνεις τρέξιμο τρελό για να ελέγξεις την πυρκαγιά που θα ξεκινούσε!!!) Τα φανάρια ήταν βαριές κατασκευές, ήθελαν δυνατό άνεμο. Τα αμόλαγες βασικά τη νύχτα, για να φαίνεται το φως στο εσωτερικό τους. Τα έφτιαχναν οι μεγάλοι της παρέας, από δεκάξι και πάνω.

Οι παππάδες ήταν απλές κατασκευές, και η ουρά-ράσο έπρεπε να είναι από ύφασμα μαύρο.

Ας πάμε τώρα στην ορολογία. Ο χαρταετός ήταν αρματωμένος όταν είχε τα ζύγια του και την ουρά του έτοιμα. Ήταν οπλισμένος ή ξυραφωμένος αν στην άκρη τους ουράς είχε δεμένο ένα ξυλαράκι που είχε στερεωμένα καλά δύο μισά ξυραφάκια κάθετα μεταξύ τους. Αυτοί ήταν οι πειρατές των ουρανών, κανόνιζε ο χειριστής του να πλησιάσει τον δικό σου αετό, όντας χαμηλότερα, και όταν πιανόταν η ουρά του στον σπάγγο σου τον έκοβε και έχανες τον χαρταετό σου, γιατί όταν έφτανες στο σημείο που υπολόγιζες πως είχε πέσει δεν εύρισκες τίποτα, οι φίλοι του πειρατή είχαν έγκαιρα πάρει τις κατάλληλες θέσεις και ο αετός σου έπεφτε πολύ κοντά τους και εξαφανιζόταν ώσπου να πεις κύμινο. Όταν κάποιος σου σήκωνε τον αητό σου ψηλά για να αρχίσεις να τρέχεις, ή ακόμα καλλίτερα, να τραβάς γρήγορα τον σπάγγο της καλούμπας (ήθελε μεγάλη επιδεξιότητα, αλλά αν έκανες να τρέξεις εισέπραττες την κοροϊδία των έμπειρων αετοχειριστών, οπότε μάθαινες να μην...), τότε λοιπόν "σου έκανε κεφάλι". Εμείς κάναμε κεφάλι αλλιώς, όπως καταλαβαίνετε. όχι με το ποτό!

Όσο ο αετός ήταν χαμηλά έπεφτε ή υψωνόταν με τον άνεμο που, όντας κοντά στο έδαφος, εμποδιζόταν από τα δέντρα και τα σπίτια και ερχόταν με άστατες ριπές. Όταν όμως ανέβαινε σε μεγαλύτερο ύψος, τότε "έπαιρνε τον αέρα του". Όταν ο αετός έπαιρνε τον αέρα του, τότε, μπορούσες να τον δέσεις στην ταράτσα στο σύρμα που άπλωνε η μάνα σου και κατέβαινες για το γιορταστικό νηστήσιμο γεύμα, αλλά έπρεπε να τσεκάρεις πότε-πότε, μην κοπεί ο άνεμος και χάσεις τον αητό σου. Το σπάγγο τον έφτιαχνες καλούμπα, γύρω από ένα ίσιο κομμάτι καθαρά γυαλοχαρταρισμένου στρογγυλής διατομής ξύλου, περίπου 20-25 πόντους μήκος, αλλά το τύλιγμα του σπάγγου γινόταν με ένα περίεργο τρόπο, κάνοντας οχτάρια γύρω από το ξύλο της καλούμπας. "Αμόλα καλούμπα" ήταν η εντολή να την αφήσεις κάτω, ώστε ο χαρταετός να τραβήξει αρκετό σπάγγο όσο τον αφήνεις να πέφτει, ώστε όταν διακόψεις την πτώση του και ξανατραβήξεις τον σπάγγο να πάει πιο ψηλά από πριν. Ο σπάγγος είναι απλός, κερωμένος ή κορδονέτο, ο απλός είναι ο γνωστός γκρι-μπεζ, ο κερωμένος είναι ιδιοκατασκευής και θέλει χρόνο και επιδεξιότητα, το κορδονέτο είναι σε διάφορα πάχη, και πρέπει να ξέρεις να τον διαλέγεις, πολύ χοντρός για το μέγεθος του αητού και το βάρος του δεν τον αφήνει να πετάξει, πολύ λεπτός και κόβεται και χάνεις τον αητό. Και πάντα γάντια, ιδιαίτερα με μεγάλες κατασκευές, γιατί τα κοψίματα με τον σπάγγο δύσκολα θεραπεύονται, γιατί είναι συγχρόνως και καψίματα, αν ο σπάγγος τριφτεί πολύ στο χέρι καθώς ο άνεμος απομακρύνει τον αητό.

Αυτά από έναν βετεράνο του είδους. Και μια τελευταία λεπτομέρεια: ο πιο μεγάλος χαρταετός που μπορείς να φτιάξεις πρέπει να έχει μήκος μάνας όση η διαγώνιος της πόρτας ή του παράθυρου μέσα από την οποία (το οποίο) θα τον βγάλεις έξω από το σπίτι. Μια φορά, βέβαια, το κάνεις το λάθος, αλλά ...τσούζει, γιατί ο αετός δεν πετάει μέσα στο δωμάτιό σου!!! :))

Με ευχές για Καλή Χρονιά 2015
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικο διδακτορικο στους χαρταετους!!
 
Ωραίος! Μου έλυσες πολλές απορίες πάνω στο θέμα. :bow:

Φέτος έφτιαξα δικό μου χαρταετό αλλά δεν αξιώθηκα να τον πετάξω ακόμα!
 
Έχω κάποιες γλυκές αναμνήσεις από το πέταγμα του χαρταετού ως παιδί, και ήταν πολύ όμορφο το ότι ο ουρανός ήταν γεμάτος χαρταετούς τη συγκεκριμένη μέρα τότε, ενώ σήμερα θέλεις κυάλια για να τους βρεις. Ο παππούς μου και ο πατέρας μου ήξεραν από αυτά και θυμάμαι ότι μου είχαν φτιάξει έναν μεγάλο χαρταετό από αυτά τα πεντάγωνα, με χρώματα άσπρο-πορτοκαλί που δυστυχώς δεν μου άρεσαν καθόλου, κυρίως γιατί είχα διαβάσει κάπου μία ιστορία για έναν γαλάζιο χαρταετό με κόκκινο αστέρι, και μου είχε κολλήσει, το ήθελα κι εγώ έτσι! Περνούσα ωραία πάντως, πηγαίναμε στην εξοχή, και εκείνοι κατάφερναν πάντα να τον στέλνουν αρκετά ψηλά, και τότε ήταν που μου έδιναν να κρατάω κι εγώ λίγο. Το γεγονός όμως ότι κυρίως εκείνοι τον χειρίζονταν με έκανε να μη μάθω ποτέ ούτε καν να πετάω χαρταετό, και μία φορά που πήγα να τον κρατήσω μετά από χρόνια τον γκρεμοτσάκισα σε μία ταράτσα #)
 
Πλησιάζει σιγά σιγά και ο καιρός τους να ξεχυθούν στους αιθέρες οι χαρταετοί. Λίγες φορές θυμάμαι να έχω πετάξει και κάποιες από αυτές ήταν αυτοσχέδιοι χαρταετοί που έφτιαχνε ο αδερφός ενός φίλου μου που είναι και καμιά 12ρια χρόνια μεγαλύτερός μας. Έφτιαχνε χαρταετό από εφημερίδα και ξερά ξύλα ασφεντιλιάς που τον έκαναν πολύ ελαφρύ. Και από καλούμπα άλλο τίποτα. Δώστου σπάγγο και όπου φθάσει. Μέναμε και σε περιοχή με χωράφια οπότε είχαμε άπλετο χώρο.
 
BETTY BOOP είπε:
Είχα πετάξει κι εγώ αετό την Καθαρά Δευτέρα (με το σήμα της Μακεδονίας επάνω!) αλλά οι αναλογίες δεν ήταν καλές και δεν πέταγε...
μετά από αυτό δεν αγόρασα ξανά χαρταετό...χάζευα τους άλλους στον ουρανο...
 
Πίσω
Μπλουζα