Ανάλυση μεγαλύτερη από την μέγιστη της οθόνης

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Προσπαθώ να κρατήσω φωτογραφίες από κάποια ιστοσελίδα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσω μεγαλυτέρα ανάλυση από την μέγιστη της οθόνης . Αντιλαμβάνομαι πως αυτό που ρωτάω ακούγεται σαν να ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να γίνω ψηλότερος απ'όσο είμαι ! Όμως το ρωτάω αυτό μιας και κάποτε είχα δει πως η nVidia είχε αναπτύξει μία αντίστοιχη τεχνολογία (Dynamic Super Resolution) . Το κακό είναι πως αυτή χρησιμοποιείται για παιχνίδια , ενώ το χρειάζομαι για απλή χρήση (μέσα στον περιηγητή διαδικτύου) . Πρακτικώς θέλω με το Printen Screenen να πάρω μία φωτογραφία από κάποιους χάρτες . Όμως εάν εστιάσω πολύ ώστε να φορτωθούν όλες οι λεπτομέρειες , τότε ο χάρτης είναι μεγαλύτερος από την οθόνη-μου και αναγκάζομαι να βγάζω δύο φωτογραφίες .
 
Υπάρχουν κάποια browser plugins που σου επιτρέπουν να πάρεις screenshot από όλο το scrollable παράθυρο.
Δηλαδή κάνεις zoom ώστε να φτάσεις στο μέγεθος που θέλεις και ας πούμε ότι το παράθυρο γίνεται 3 φορές το ύψος της οθόνης σου. Τότε θα σου πάρει screenshot με μέγεθος φωτογραφίας 3x απ' αυτό που παίρνεις τώρα, όλο το παράθυρο σαν να είχες πάρει 3 διαφορετικά screenshots και να τα είχες ενώσει. Δυστυχώς έχω καιρό να χρησιμοποιήσω κάτι παρόμοιο και δεν θυμάμαι καθόλου το όνομά του, αλλά επειδή σίγουρα υπάρχει και λειτουργεί καλά το γράφω περισσότερο για να σε βάλω στη σωστή κατεύθυνση αναζήτησης.
 
Δοκίμασα διάφορα πρόσθετα , αλλά δυστυχώς με κανένα δεν τα κατάφερα .
Σε ευχαριστώ πάντως .
 
Δεν σε αφήνει να κάνεις open image σε new tab κ μετά να το σώσεις;
Θα μπορούσες να συνδέσεις τον υπολογιστή σε τηλεόραση υψηλότερης ανάλυσης.
Επίσης να ξέρεις ότι σε dual screen το print screen βγάζει φωτογραφία κ των δύο οθονών συνεχόμενα
 
Δεν σε αφήνει να κάνεις open image σε new tab κ μετά να το σώσεις;
Με βγάζει από μόνο-του σε άλλη καρτέλα (δε χρειάζεται να του δώσω εγώ) .
Θα μπορούσες να συνδέσεις τον υπολογιστή σε τηλεόραση υψηλότερης ανάλυσης.
Σωστά . Και σε μεγαλύτερη οθόνη θα μπορούσα . Αρκεί να είχα ! :)

Έχω μία άλλη ιδέα : σκεύτηκα να γυρίσω την οθόνη 90 μοίρες (με τη μεγάλη διάσταση καθύψος) , αλλά δε ξέρω πώς μπορώ να γυρίσω και την προβολή της οθόνης (δηλαδή το τι μου δείχνει εκεί-μέσα) . Νομίζω υπάρχει κάποιος συνδιασμός πλήκτρων με τα βελάκια .
Το σκεύτηκα αυτό διότι η εικόνα που θέλω να αποθηκεύσω εκτίνεται πιο πολύ προς τα κάτω παρά αριστερά-δεξιά .
 
Select Start > Settings > System > Display, and choose a screen orientation from the drop-down list labelled Orientation.
Με βγάζει από μόνο-του σε άλλη καρτέλα (δε χρειάζεται να του δώσω εγώ) .

Σωστά . Και σε μεγαλύτερη οθόνη θα μπορούσα . Αρκεί να είχα ! :)

Έχω μία άλλη ιδέα : σκεύτηκα να γυρίσω την οθόνη 90 μοίρες (με τη μεγάλη διάσταση καθύψος) , αλλά δε ξέρω πώς μπορώ να γυρίσω και την προβολή της οθόνης (δηλαδή το τι μου δείχνει εκεί-μέσα) . Νομίζω υπάρχει κάποιος συνδιασμός πλήκτρων με τα βελάκια .
Το σκεύτηκα αυτό διότι η εικόνα που θέλω να αποθηκεύσω εκτίνεται πιο πολύ προς τα κάτω παρά αριστερά-δεξιά .
 
Λοιπόν δείτε λίγο πιο κάτω. Αυτό σκαναρίστηκε από το πρόγραμμα Greenshot που κάνει screen capture, είναι opensource και το τρέχω εδώ και 10 χρόνια. Δυστυχώς το capture με scrolling παίζει μονο σε Internet explorer αυτή τη στιγμή. Δηλαδή μια Χ σελίδα που τη βλέπω σε Chrome ή Firefox και θελω να σκαναριστεί ολόκληρη, τη φορτώνω σε IE και τη σκανάρω από μια ειδική επιλογή που έχει το greenshot.
Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν κι άλλα προγράμματα εκεί έξω για screen capture. Το βέβαιο είναι πώς η αλλαγή ανάλυσης της οθόνης, η αλλαγή κάρτας γραφικών ή η χρήση του video wall του OAKA δεν είναι λύση. Γιατί αλλιώς, αν θες να σκανάρεις μία σελίδα από τη Wikipedia με τη ζωή του Αινστάιν, θα θες οθόνη 100Κ ανάλυση για να τη δεις ολόκληρη :)
1603105614662.png
 
Δεν εχετε ρωτησει το πιο βασικο, δηλ. απο πια ακριβως σελιδα θελει να τραβηξει screenshots.

Αν ειναι απο Google Maps πχ, φοβαμαι πως τιποτα απο ολα αυτα που εχετε προτεινει δεν ισχυει.
 
Δυστυχώς δεν πιάνει ούτε το Γκρινwοτ (δοκίμασα και μέσα από το Ιντερνέτι Εξπλόρερ , όπου όντως πιάνει καλύτερα) .
 
Όπως σωστά έγραψε και ο freaktmp θα βοηθούσε να μας έλεγες από ποιά σελίδα θέλεις να πάρεις sceenshot γιατί πυροβολούμε στο κενό ως τώρα και για να μη λειτουργεί τίποτα προφανώς αυτό που θέλεις να κάνεις δεν είναι η απλή περίπτωση μιας σελίδας με μέγεθος μεγαλύτερο της οθόνης σου.
 
Μπα . Μάλλον είναι θέμα καλού προγραμματισμού ! :) Απ'ότι φαίνεται έχουν κάνει καλή δουλειά . Βέβαια δικαίωμά-τους .
Τέλος πάντων , γύρισα την οθόνη ανάποδα και έκανα τη δουλειά-μου . Τελικώς ήταν πολύ εύκολο .
Konc σου έστειλα ένα π.μ. για να δεις τι πάλευα να αποθηκεύσω .
 
Πίσω
Μπλουζα