Ανάμνηση από περίπατο στο βουνό

V.I.Smirnov

RetroMaNiaC
Joined
10 Μάρ 2010
Μηνύματα
552
Αντιδράσεις
107
Όταν ήμουν μικρός έκανα συχνά μοναχικούς περιπάτους τόσο στο κέντρο όσο και σε διάφορα απόμακρα μέρη της πόλης -


μια συνήθεια που ακόμη και σήμερα δεν έχω εγκαταλείψει. Η συνήθειά μου αυτή ελάμβανε μεγάλη έκταση τους καλοκαιρινούς μήνες



όπου πηγαίναμε στο πατρικό σπίτι · λόγω των διακοπών είχα απεριόριστο χρόνο και περνούσα αρκετές ώρες μόνος μου στο δάσος και



σε άλλα δυσπρόσιτα μέρη του βουνού. Ιδιαίτερα μου άρεσε να πηγαίνω τα απογεύματα σε ερημικά ξωκλήσια, σε απόμερα ξέφωτα και



στο χείλος από χαράδρες ∙ καθόμουν εκεί και ατένιζα τη θέα, πολύ ώρα, ωσότου ο ήλιος να πέσει πίσω απ' τις κορυφογραμμές.



Το ηλιοβασίλεμα ξεκινούσε και τότε καταλάβαινα ότι έπρεπε πια να γυρίσω...






Πρόσφατα, βρήκα τυχαία σε ένα συρτάρι μερικές φωτογραφίες από έναν τέτοιο περίπατο. Είναι παράδοξο ότι τραβήχτηκαν


διότι σπάνια βγάζω φωτογραφίες - ακόμα δε περισσότερο στους περιπάτους εκείνους όπου ήθελα να είμαι μόνος με τις σκέψεις μου.



Τα στιγμιότυπα αυτά αφορούν τον Αύγουστο του
1988. Εκείνη η φορά ήταν κάπως ξεχωριστή διότι είχα παρέα ένα πολύ αγαπημένο


πρόσωπο, την φίλη μου Μ.Β. που ήρθε μερικές φορές μαζί μου · μου ζήτησε δε να της βγάλω μερικές φωτογραφίες ως ανάμνηση



της συντροφιάς μας.


 


Η πρώτη φωτογραφία είναι σε ένα δρομάκι προς ένα εκκλησάκι έξω από το χωριό, στην κορυφή ενός λόφου, λίγο πριν δύσει ο ήλιος.


Μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το στιγμιότυπο επειδή αποτυπώνει πολλά πράγματα που είναι τυπικά για το αγαπημένο εκείνο μέρος, την



εποχή και την φίλη που ήταν μαζί μου. Η καλοκαιρινή φύση είναι καθαρή και ήρεμη και η ερημιά που φαίνεται στη φωτογραφία δείχνει



την απομόνωση της περιοχής από τον κόσμο. Το βλέμμα της φίλης μου έχει ένα μίγμα αθωότητας, ερωτηματικών και περισυλλογής και



αποπνέει τις διαθέσεις μας εκείνα τα απογεύματα μέσα στη φύση και την ηρεμία.


 


Προβολή συνημμένου 87128


 


Δεν θα περιγράψω τις υπόλοιπες εικόνες, είναι όλες από τοποθεσίες και ξέφωτα στο βουνό, κάποιες την ίδια, κάποιες τις επόμενες μέρες.

 


Προβολή συνημμένου 87129



Προβολή συνημμένου 87132


Προβολή συνημμένου 87131



Προβολή συνημμένου 87130


 


To
παρακάτω video είναι ένα πρόχειρο κολλάζ των εικόνων αυτών - υπάρχουν δε και μερικές λίγο μεταγενέστερες* που δεν δείχνω παραπάνω :

 





 


Αφιερώνεται στην φίλη μου Μ.Β. που είδα πρόσφατα και η οποία μου είπε ότι πήγε πέρυσι στο ίδιο εκείνο μέρος και περπάτησε στο


ίδιο δρομάκι αλλά χωρίς εμένα. Ελπίζω να αξιωθώ να κρατήσω την υπόσχεση που της έδωσα να ξαναβρεθούμε του χρόνου μαζί εκεί,



πάνω από 20 χρόνια μετά από εκείνο το καλοκαιρινό απόγευμα...


 

 


*
(μου τις έδωσε η φίλη σε πρόσφατη συνάντησή μας)





-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανάμνηση που μένει στο μυαλό!!!
 
Πίσω
Μπλουζα