Αναγνώριση φιγούρας

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
Τις προάλλες σε φιλικό σπίτι, εμφανίστηκε αυτή η φιγούρα. Είναι σε κλίμακα κάπως μικρότερη από 1/32, όμως έχει σημαντικό μέγεθός.

Πιθανότατα η συγκεκριμένη φιγούρα είναι κάποιος Γερμανός του Β' Παγκοσμίου. Η όλη αισθητική της μού θυμίζει τα "πανηγυριώτικα"* στρατιωτάκια που αγοράζαμε σε διάφανες σακούλες.

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

*Βέβαια και τα "πανηγυριώτικα" στρατιωτάκια αξίζουν τη στοργή και την αγάπη μας. Υπάρχει κάποια νήμα αφιερωμένα σε αυτά;

IMGA0740.JPG

IMGA0741.JPG

IMGA0742.JPG
 
Τις προάλλες σε φιλικό σπίτι, εμφανίστηκε αυτή η φιγούρα. Είναι σε κλίμακα κάπως μικρότερη από 1/32, όμως έχει σημαντικό μέγεθός.

Πιθανότατα η συγκεκριμένη φιγούρα είναι κάποιος Γερμανός του Β' Παγκοσμίου. Η όλη αισθητική της μού θυμίζει τα "πανηγυριώτικα"* στρατιωτάκια που αγοράζαμε σε διάφανες σακούλες.

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

*Βέβαια και τα "πανηγυριώτικα" στρατιωτάκια αξίζουν τη στοργή και την αγάπη μας. Υπάρχει κάποια νήμα αφιερωμένα σε αυτά;
Νομίζω ότι πρόκειται για Αμερικανό στρατιώτη, μια και οι μπότες του έχουν κορδόνια, ενώ των Γερμανών δεν είχαν (με εξαίρεση των αλεξιπτωτιστών και αρματιστών, όπου όμως οι στολές ήταν διαφορετικές με χιτώνια κλπ.). Δεν φαίνεται εξάλλου να έχει η φιγούρα το χαρακτηριστικό γερμανικό κάνιστρο της αντιασφυξιογόνας μάσκας. Επίσης το πράσινο χρώμα του πλαστικού συνηγορεί στην εκδοχή Αμερικανού, μια και τους Γερμανούς τους έκαναν συνήθως σε πλαστικό γκρι χρώματος, όπως ήταν η στολή τους. Πάντα βέβαια υπήρχαν αποκλίσεις μια και φαίνεται να είναι πρόχειρα τα  καλούπια για φθηνά στρατιωτάκια. 

Εκτός πάντως από σακούλες με τα πανηγυριώτικα υπήρχαν σετ και σε κουτιά, σχετικά ίδιας ποιότητας, όπως το παρακάτω που έχω στην κατοχή μου από τη 10ετία των '80ς, κατασκευασμένο στο Hong Kong επί Βρεττανικής κυριαρχίας.

  7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα