Αναζήτηση: Όνομα μεγάλης σοκολάτας γάλακτος με παραμύθι στην πίσω πλευρά του κουτιού

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
Τελη 80ς με αρχες 90ς ετυχε να κρατησω στα χερια μου μια αρκετα μεγαλη σοκολατα γαλακτος (δε θυμαμαι αν μου την εφεραν δωρο ή αν την αγορασαν οι γονεις μου).Ηταν νοστιμη,ηταν μεσα σε ορθογωνιο κουτι,το περιγραμμα στο πισω μερος του ειχε σιγουρα κοκκινο χρωμα και ηταν γραμμενο το παραμυθι της Σταχτοπουτας και μαλλον ειχε και σχετικη φωτογραφια.Σιγουρα το ειχα κρατησει τοτε (να μου μεινει κατι αφου η σοκολατα καταναλωθηκε σε χρονο dt) αλλά το πιθανοτερο ειναι να πεταχτηκε με το περασμα των χρονων.

Αυτη ηταν η μια και μοναδικη φορα που δοκιμασα αυτη τη σοκολατα-γιγας,πρεπει να ηταν απ τις πιο ακριβες τοτε.

Εφαγε κανεις αλλος τετοια σοκολατα; θυμαστε το ονομα της;την εταιρια;
 
Κατά 99% είναι η μεγάλη σοκολάτα της ΙΟΝ αγαπητή Katerinak. Την είχαν τα ζαχαροπλαστεία. Παλιότερα στο πίσω μέρος η ζωγραφιά ήταν ένα τραίνο και είχε ανοίγματα (τύπου βαγόνια) και κουνώντας το ενδιάμεσο χαρτόνι άλλαζαν τα πρόσωπα που ταξίδευαν. Και επίσης υπήρχε και η βερσιόν των στολών που άλλαζαν. Αυτά στη δεκαετία του 70.
 
krios είπε:
Κατά 99% είναι η μεγάλη σοκολάτα της ΙΟΝ αγαπητή Katerinak. Την είχαν τα ζαχαροπλαστεία. Παλιότερα στο πίσω μέρος η ζωγραφιά ήταν ένα τραίνο και είχε ανοίγματα (τύπου βαγόνια) και κουνώντας το ενδιάμεσο χαρτόνι άλλαζαν τα πρόσωπα που ταξίδευαν. Και επίσης υπήρχε και η βερσιόν των στολών που άλλαζαν. Αυτά στη δεκαετία του 70.
σ ευχαριστω krios για την απαντηση! δηλαδη το αποκλειουμε να προκειται για αλλη εταιρια,δυστυχως δε θυμαμαι αν εγραφε κατι πανω στη σοκολατα,θα μου πεις ποιος κοιταει τετοιες λεπτομερειες οταν εχει μπροστα του για πρωτη φορα μια τοσο μεγαλη λιχουδια..

Αυτη η σοκολατα-γιγας της ΙΟΝ που μας περιγραφεις θυμασαι αν ειχε συγκεκριμενη ονομασια;
 
Nαι ,μπορει να ηταν ΙΟΝ αλλα μπορει να ηταν και ΜΕΛΟ..
 
Τσεκαρισμενο! Ηταν της ΙΟΝ και δεν ειχαν καποιο ιδιαιτερο ονομα. Μου τις εφερνε καθε χρονο στη γιορτη μου η νονα μου :)
 
Και μένα στην ΙΟΝ πάει το μυαλό μου.
 
Πίσω
Μπλουζα