Αναζήτηση Παλαιών Consoles & Games

olga_tz

RetroN00b
Joined
9 Μάρ 2012
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
5
εκτος απο τα γνωστα πλεον ebay & e-shops που μπορω εντος ελλαδας να βρω παλιες κονσολες αλλα κ παιχνιδια ???το μονο που γνωριζω ειναι video clubs αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις τα δισκακια ειναι ταλαιπωρημενα κ δεν αξιζουν καν τα 10ευρω μιας κ καποια δεν θα παιζουν σιγουρα.σε αλλες περιπτωσεις δεν εχουν κουτακια αυθεντικα και τα βιβλιαρακια τους.

ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Καταρχάς, καλώς μας ήρθες! :)

Well... τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα όσον αφορά το retro-gaming.... Πραγματικά η καλύτερή σου λύση είναι το internet - σε πρώτο (για να μην πω και μοναδικό) λόγο....

Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις μια βόλτα σε παλιατζίδικα (ναι, μπορεί ν' ανακαλύψεις διαμάντια, αν είσαι τυχερή κι επίμονη), αλλά είναι πολύ μικρά τα ποσοστά επιτυχίας....

Άλλο μέρος, είναι.... οι κάδοι ανακύκλωσης ηλεκτρονικών συσκευών! :D Έχουμε κι ένα-δυο (αρκετά) τέτοια παραδείγματα!

Πάντως τον κύριο λόγο έχει το internet.... Αν χρειάζεσαι βοήθεια, σε κάτι που είδες, feel free to post με ερωτήσεις.
 
D@redevil είπε:
Καταρχάς, καλώς μας ήρθες! :)
Well... τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα όσον αφορά το retro-gaming.... Πραγματικά η καλύτερή σου λύση είναι το internet - σε πρώτο (για να μην πω και μοναδικό) λόγο....

Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις μια βόλτα σε παλιατζίδικα (ναι, μπορεί ν' ανακαλύψεις διαμάντια, αν είσαι τυχερή κι επίμονη), αλλά είναι πολύ μικρά τα ποσοστά επιτυχίας....

Άλλο μέρος, είναι.... οι κάδοι ανακύκλωσης ηλεκτρονικών συσκευών! :D Έχουμε κι ένα-δυο (αρκετά) τέτοια παραδείγματα!

Πάντως τον κύριο λόγο έχει το internet.... Αν χρειάζεσαι βοήθεια, σε κάτι που είδες, feel free to post με ερωτήσεις.
καλως σας βρηκα!

ειμαι καιρο μελος απλα παρακολουθουσα καιρο την κοινοτητα χωρις να συμμετεχω τοσο.

μηπως γνωριζεις περιοχες και οδους απο μαγαζια που μπορω να ψαξω?

εεεε...για κάδους ανακύκλωσης ηλεκτρονικών συσκευών δεν το βλεπω :p

ευχαριστω πολυ για το μηνυμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορώ να απαντήσω γενικά για Αθήνα και Θεσσαλονίκη...

Αθήνα: το γνωστό-και-μη-εξαιρετέο Μοναστηράκι

Θεσσαλονίκη: η περιοχή του Μπιτ Παζάρ, καθώς και Ίωνος Δραγούμη ψηλά - στο ύψος της Αγ. Δημητρίου.

Αν δεν καλύπτεσαι, πες μας περιοχή, μήπως κάποιο παιδί από εδώ μπορεί να βοηθήσει!
 
Σχεδον ολα τα καταστηματα που υπαρχουν στην Ελλαδα, και ασχολουντε με ρετρο, δουλευουν μεσω του ebay/διαδικτυου γενικοτερα.

Εχω ακουσει απειρες ιστοριες απο τους ιδιους. Οτι εχουν αποθηκες με υλικο απο την δεκαετια του 90, πως εχουν ψαγμενους συνεργατες σε Ευρωπη και Αμερικη και χιλια αλλα δυο παραμυθια. Ολα αυτα ειναι απλα ψεματα.

Σαν πρωτο βημα, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις αλλες διαδικτυακες Ελληνοφωνες κοινοτητες οπου να εχουν μικρες αγγελιες. Επισης εφημεριδες χρυσης ευκαιριας κτλ. Το προβλημα εδω ομως, οπως διαπιστωσες και απο τα video clubs, σαν λαος δεν εχουμε μαθει κατα συνολο να προσεχουμε τα πραγματα μας. Ετσι λοιπον, πιθανοτατα θα βρεθεις σε καταστασεις μηχανηματων που να πεταγοντε κομμενα καλωδια, να εχουν σπασμενο μερος του υλικου τους κτλ. Και επειδη μας αρεσει και το γρηγορο κερδος, να σου ζητανε πολλαπλασια ποσα απο οτι θα μπορουσες ακομα και εσυ η ιδια να το παραλαβεις αυτοπροσωπος απο το εξωτερικο!

Υπαρχει τουλαχιστον ενα καταστημα που πουλαει και μεσω αντικαταβολεις, απο το Νεο Ηρακλειο. Μπορω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες μεσω προσωπικου μηνυματος αν θες. Απο εκει και περα, κατι πονηροι εμπορακοι οπου διαφημιζουν οτιδηποτε πριν απο το 2007 ως ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ - ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ, η "ρετρο κατα παραγγελεια", μεινε μακρυα τους.

Εν ολιγης, αν θες να βρεις καποια καλα πραγματα, σε καλη κατασταση, και να μην δωσεις μια περουσια, οι αγορες απο το εξωτερικο ειναι σχεδον μονοδρομος.
 
αθηνα μενω και συγκεκριμενα ανατολικα προαστια αλλα θα μπορουσα να παω σε οποιαδηποτε περιοχη.με την πρωτη ευκαρια θα κανω μια βολτα στο μοναστηρακι ελπιζοντας να βρω κατι.

και παλι ευχαριστω!

@getta robo

αυτο που λες το εχω παρατηρησει και εγω με τους ελληνες πωλητες γενικοτερα.ολοι υπερβαλουν στην τιμη και φυσικα η πιοτητα δεν ειναι εφαμιλλη.

θα το εκτιμουσα αν μπορουσες να μου στειλεις την διευθυνση του καταστηματος.

ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητή Όλγα, επειδή έχω φάει τα καλύτερά μου χρόνια σε ρετρό-εξερευνήσεις, πέραν του ότι με καλύπτει ο Getta Robo (που έχουμε κάνει αρκετές μαζί), θα ήθελα να επισημάνω το να μην πέσεις σε καμία παγίδα με τους τσαρλατάνους.

Οι έμποροι της πλάκας προσπαθούν να αποσπάσουν μεγάλα χρηματικά ποσά, προσπαθώντας να σε πείσουν (ή νομίζοντας και οι ίδιοι) ότι πρόκειται για συλλεκτικά κομμάτια. Στην πραγματικότητα, πρόκειται για στοκ που έχουν για πέταμα ή αγοράζουν από eBay και μεταπωλούν σε πολλαπλάσιες τιμές, περιμένοντας μέχρι να σκάσει το "κορόιδο".

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κάνεις τις εξερευνήσεις σου κανονικά, αλλά με σκοπό διασκέδασης την ίδια την "περιπέτεια" ενώ να κρατάς χαμηλά τις προσδοκίες σου. Άνοιξε μια χρεωστική κάρτα, κάνε PayPal και άρχισε να αγοράζεις από πωλητές με μεγάλο feedback στο eBay και θα βρεις τα πάντα και σε λογικές τιμές.
 
dr_slump είπε:
Αγαπητή Όλγα, επειδή έχω φάει τα καλύτερά μου χρόνια σε ρετρό-εξερευνήσεις, πέραν του ότι με καλύπτει ο Getta Robo (που έχουμε κάνει αρκετές μαζί), θα ήθελα να επισημάνω το να μην πέσεις σε καμία παγίδα με τους τσαρλατάνους.
Οι έμποροι της πλάκας προσπαθούν να αποσπάσουν μεγάλα χρηματικά ποσά, προσπαθώντας να σε πείσουν (ή νομίζοντας και οι ίδιοι) ότι πρόκειται για συλλεκτικά κομμάτια. Στην πραγματικότητα, πρόκειται για στοκ που έχουν για πέταμα ή αγοράζουν από eBay και μεταπωλούν σε πολλαπλάσιες τιμές, περιμένοντας μέχρι να σκάσει το "κορόιδο".

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κάνεις τις εξερευνήσεις σου κανονικά, αλλά με σκοπό διασκέδασης την ίδια την "περιπέτεια" ενώ να κρατάς χαμηλά τις προσδοκίες σου. Άνοιξε μια χρεωστική κάρτα, κάνε PayPal και άρχισε να αγοράζεις από πωλητές με μεγάλο feedback στο eBay και θα βρεις τα πάντα και σε λογικές τιμές.
συμφωνω απολυτα μαζι σου,γνωριζω τις προθεσεις των περισσοτερων που προσπαθουν να σε πεισουν πως αυτα που πουλανε ειναι "συλλεκτικα" κ γι αυτο δεν θα πεσω σε καμια τετοια παγιδα.βλεπω στο youtube που βρισκουν απο garage sales , thrift stores, pawn stores, second hand stores κτλπ παιχνιδια με 1$ & 2$ αλλα φυσικα δεν περιμενω να αγορασω σε αυτες τις τιμες εδω στην ελλαδα κ ειναι λογικο αφου ειμαστε πολυ πιο μικρη αγορα και καποια πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολο να τα βρω.απλα οπως προειπα κ η ποιοτητα εδω ειναι συχνα χαλια αλλα κ οι τιμες στον ουρανο.

αυτο κανω ηδη οσον αφορα αγορα μεσω ebay απο παλια παιχνιδια,κουκλες,games κτλπ. απλα μου αρεσει κ η ιδεα να ψαξω κατι μονη μου εδω κ να το αγορασω σε καλη τιμη.το βλεπω ας πουμε σαν μια "περιπετεια".
 
Kατ'αρχην καλως ηλθες Ολγα!Οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω ξεχνα την Ελλαδα..ακομη και στο Μοναστηρακι οι τιμες πολλες φορες ξεφευγουν ενω σπανιο εως απιθανο να βρεις κατι απο αυτα που θες.Αρα λοιπον ebay και παλι ebay...
 
angel_grig είπε:
Kατ'αρχην καλως ηλθες Ολγα!Οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω ξεχνα την Ελλαδα..ακομη και στο Μοναστηρακι οι τιμες πολλες φορες ξεφευγουν ενω σπανιο εως απιθανο να βρεις κατι απο αυτα που θες.Αρα λοιπον ebay και παλι ebay...
ευχαριστω για το καλωσορισμα!

η αληθεια ειναι οτι απογοητευτικα γιατι περιμενα να υπαρχει καποιο μερος που να μπορω να βρω εστω κατι.οταν ειμασταν μικροι δεν εκτιμουσαμε αυτο που ειχαμε κ το ανταλλαζαμε ή το χαριζαμε για κατι πιο καινουργιο κ τωρα το ψαχνουμε παλι κατι το οποιο πλεον ειναι δυσκολο... :banghead:

εχει παει ποτε κανεις σε παζαρι κ να εχει βρει καποιο παλιο παιχνιδι ή video game???πχ πειραια ή σχιστο ??? :please:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eχει τυχει,ναι αλλα ειναι σπανιο.Πχ ειχα βρει στο Μοναστηρακι το original game boy με 5 ευρω.Προ 5ετιας ειχα παρει παλι απο Μοναστηρακι Game gear με 20 ευρω..αλλα γενικα θελει αρκετη τυχη να βρεις κατι..ασε που εαν δεν ειναι τιμη χωμα δεν το παιρνω και προτιμω ebay..
 
Παρεπιπτωντος, αυτο που ειπωθηκε παραπανω για καδους ανακυκλωσεις κτλ, ισχυει. Οι ιδιοι στις υπαιθριες αγορες, κατα 99% ετσι τα βρισκουν συνηθως.

Εξαρταται παντα και τι ψαχνεις. Snes πχ λειτουργικο μηχανημα και με κουτι ειναι πολυ εφικτο να βρεθει, σε καλη τιμη. Τωρα αν ψαχνεις τιποτα σε φαση αμερικανικο Apple Bandai Pippin..
 
Getta Robo είπε:
Παρεπιπτωντος, αυτο που ειπωθηκε παραπανω για καδους ανακυκλωσεις κτλ, ισχυει. Οι ιδιοι στις υπαιθριες αγορες, κατα 99% ετσι τα βρισκουν συνηθως...
Το προβλημα ειναι οτι οι υπαλληλοι των καταστηματων που τους φιλοξενουν εχουν γινει ιδιαιτερα επιθετικοι...δεν αφηνουν να παρεις τιποτα και εαν σε δουν σε κυνηγουν αμεσα.Δυστυχως ομως πολλα αξιολογα πραγματα χανονται ετσι...
 
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την καλη σας διαθεση για βοηθεια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα