Αναζήτηση Τηλεοπτικής Διαφήμισης

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας retro98
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

retro98

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2024
Μηνύματα
500
Αντιδράσεις
940
Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας. Ψάχνω μία διαφήμιση κάπου στο 1970-1975, που διαφήμιζε το παυσίπονο ''Καλμαλίνη'' της Vifel. Η στιχομυθία ήταν η εξής (όπως μου την έχουν περιγράψει): Βλέπαμε αν θυμάμαι καλά έναν κύριο να κοιτά στην κάμερα με θερμόμετρο στο στόμα, παγοκύστη στο κεφάλι να τραγουδάει: ''Το κεφάλι μου πονεί και το δόντι δεν με αφήνει!'' Και του απαντούσε μια φωνή τραγουδιστά: ''όπως όλος ο κόσμος πάρτε μια Καλμαλίνη!'' Ξανατραγουδούσε ο κύριος: ''Κρυολόγησα, Αψού! και ο πυρετός με ψήνει!'' και του απαντάει ξανά η φωνή τραγουδιστά: ''όπως όλος ο κόσμος πάρτε μία Καλμαλίνη!''.
Την ψάχνω εδώ και χρόνια στο youtube αλλά θα είναι αρκετά δύσκολο να έχει διασωθεί από εκείνη την εποχή μιας και τότε δεν υπήρχε η βιντεοκασσέτα, και ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν βιντεογραφικά μηχανήματα φιλμ για να γράφουν από την τηλεόραση. Ελπίζω να βοήθησα έτσι όπως την περιέγραψα.
 
Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας. Ψάχνω μία διαφήμιση κάπου στο 1970-1975, που διαφήμιζε το παυσίπονο ''Καλμαλίνη'' της Vifel. Η στιχομυθία ήταν η εξής (όπως μου την έχουν περιγράψει): Βλέπαμε αν θυμάμαι καλά έναν κύριο να κοιτά στην κάμερα με θερμόμετρο στο στόμα, παγοκύστη στο κεφάλι να τραγουδάει: ''Το κεφάλι μου πονεί και το δόντι δεν με αφήνει!'' Και του απαντούσε μια φωνή τραγουδιστά: ''όπως όλος ο κόσμος πάρτε μια Καλμαλίνη!'' Ξανατραγουδούσε ο κύριος: ''Κρυολόγησα, Αψού! και ο πυρετός με ψήνει!'' και του απαντάει ξανά η φωνή τραγουδιστά: ''όπως όλος ο κόσμος πάρτε μία Καλμαλίνη!''.
Την ψάχνω εδώ και χρόνια στο youtube αλλά θα είναι αρκετά δύσκολο να έχει διασωθεί από εκείνη την εποχή μιας και τότε δεν υπήρχε η βιντεοκασσέτα, και ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν βιντεογραφικά μηχανήματα φιλμ για να γράφουν από την τηλεόραση. Ελπίζω να βοήθησα έτσι όπως την περιέγραψα.
Γρήγορα μια Κα λμα λι νη
Μα η ζέστααα δεν μ αφήνει…
Θα την ψάξω πιο βραδααάκι
Μήπως και χαρείς λιγαάκι

Στο ρετρο που συναντιόμαστε
Ασπαζόμαστε
Κάθε αρχείο και βιντατζιά
Στο ρετρο που συναντιόμαστε
Δεν χανόμαστε
Σε χιλιάδες ρετρο κουτιά!

(Σύμπτωμα καύσωνα, σημασία μη δίνεις..λολ)IMG_8133.jpeg
 
Γρήγορα μια Κα λμα λι νη
Μα η ζέστααα δεν μ αφήνει…
Θα την ψάξω πιο βραδααάκι
Μήπως και χαρείς λιγαάκι

Στο ρετρο που συναντιόμαστε
Ασπαζόμαστε
Κάθε αρχείο και βιντατζιά
Στο ρετρο που συναντιόμαστε
Δεν χανόμαστε
Σε χιλιάδες ρετρο κουτιά!

(Σύμπτωμα καύσωνα, σημασία μη δίνεις..λολ)Προβολή συνημμένου 281857
Την είχα ψάξει αυτή τη διαφήμιση και μου έβγαλε στα αποτελέσματα αυτό το τραγούδι...λολ
 
 
Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας. Ψάχνω μία διαφήμιση κάπου στο 1970-1975, που διαφήμιζε το παυσίπονο ''Καλμαλίνη'' της Vifel. Η στιχομυθία ήταν η εξής (όπως μου την έχουν περιγράψει): Βλέπαμε αν θυμάμαι καλά έναν κύριο να κοιτά στην κάμερα με θερμόμετρο στο στόμα, παγοκύστη στο κεφάλι να τραγουδάει: ''Το κεφάλι μου πονεί και το δόντι δεν με αφήνει!'' Και του απαντούσε μια φωνή τραγουδιστά: ''όπως όλος ο κόσμος πάρτε μια Καλμαλίνη!'' Ξανατραγουδούσε ο κύριος: ''Κρυολόγησα, Αψού! και ο πυρετός με ψήνει!'' και του απαντάει ξανά η φωνή τραγουδιστά: ''όπως όλος ο κόσμος πάρτε μία Καλμαλίνη!''.
Την ψάχνω εδώ και χρόνια στο youtube αλλά θα είναι αρκετά δύσκολο να έχει διασωθεί από εκείνη την εποχή μιας και τότε δεν υπήρχε η βιντεοκασσέτα, και ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν βιντεογραφικά μηχανήματα φιλμ για να γράφουν από την τηλεόραση. Ελπίζω να βοήθησα έτσι όπως την περιέγραψα.
Εντόπισες τίποτε σχετικό;
 
Εντόπισες τίποτε σχετικό;
Τίποτα ακόμα... Έχω ψάξει παντού και δεν υπάρχει. Δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να έχει διασωθεί από κάποιον, μιας και είναι πολύ παλιά και όπως έχω αναφέρει VHS και τα συναφή για καταγραφή δεν υπήρχαν τότε, και ελάχιστοι ήταν που είχαν μηχανήματα που έγραφαν σε φιλμ από την τηλεόραση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Post in thread 'Προϊόντα και Ελληνικές ταινίες' (δε μπορώ να ποστάρω το σχετικό λινκ…δε ξέρω τι κάνω στραβά)
Φωτο Συμφορουμίτισσας
IMG_8451.jpeg
 
Εντόπισες τίποτε σχετικό;
Δεν πειράζει και να μην την βρω, όμως που θα πάει, όλο και κάτι θα βρούμε σχετικό... (Μπορεί να υπάρχει κάποια αναφορά στο βιβλίο HELLADS αλλά δυστυχώς δεν το έχω βρει προς πώληση μαζί με την βιντεοκασσέτα του σε μια λογική τιμή)
 
60ς Μεταλλικές συσκευασίες και διαφήμιση Καλμαλίνης
(Photo selection source: vendora)

(Φέρτε μου μια καλ-μα-λί-νη μες στου καύσωνα τη δίνη.. )

Άριστον παυσίπονον και προπάντων αβλαβές


IMG_8623.jpegIMG_8624.jpegIMG_8625.jpegIMG_8626.jpegIMG_8627.jpegIMG_8628.jpeg
 
Μπορεί να υπάρχει κάποια αναφορά στο βιβλίο HELLADS
Τελικά πήρα το βιβλίο πρόσφατα και βρήκα την αντίστοιχη έντυπη καταχώριση. Σύμφωνα με το βιβλίο, η διαφήμιση είναι του 1972 και πρωταγωνιστεί ο Φραγκίσκος Μανέλλης.
 
Την ψάχνω εδώ και χρόνια στο youtube αλλά θα είναι αρκετά δύσκολο να έχει διασωθεί από εκείνη την εποχή μιας και τότε δεν υπήρχε η βιντεοκασσέτα, και ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν βιντεογραφικά μηχανήματα φιλμ για να γράφουν από την τηλεόραση. Ελπίζω να βοήθησα έτσι όπως την περιέγραψα.
Τέτοιες σπάνιες διαφημίσεις δύσκολα τις βρίσκεις στο YouTube από τη στιγμή που τρίτα άτομα υποβάλλουν αιτήματα DMCA στη Google για τη διαγραφή τους. Όσοι λογαριασμοί δεν συμμορφώνονται στις πολιτικές της Alphabet για το copyright τερματίζονται με συνοπτικές διαδικασίες αφού πρώτα προηγηθούν 3 διαδοχικές προειδοποιήσεις που αφορούν τη παραβίαση των πνευματικών δικαιωμάτων.

Ασφαλώς και υπάρχουν εναλλακτικά blogs στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που φιλοξενούν μέρος αυτών των δυσεύρετων διαφημίσεων, αρκεί οι αναρτήσεις να πληρούν τους όρους και τις προϋποθέσεις που ορίζονται από την αμερικανική νομοθεσία για τη ψηφιακή εποχή.
 
Πίσω
Μπλουζα