Αναζήτηση βιβλίου: Μύθοι και θρύλοι απο όλες τις χώρες

Cococinel

Retro Member
Joined
13 Αύγ 2009
Μηνύματα
196
Αντιδράσεις
29
Ήταν ένα βιβλίο που είχε μέσα πολλές διαφορετικές ιστορίες. Θυμάμαι μια απο αυτές είχε τίτλο < Ο τερατάνθρωπος του Ουαγιού > και μια άλλη που μίλαγε για τρεις αδελφές που χάθηκαν σε ένα ποτάμι. Δεν μπορώ να θυμηθώ πολύ καλά, παρ'όλο που το διάβαζα συνέχεια. Μήπως σας θυμίζει κάτι;;

Ίσως το έβαλα σε λάθος κατηγορία, οπότε διορθώστε με.

Το βιβλίο που έψαχνα είναι το "μύθοι και θρύλοι απο όλες τις χώρες"! Δεν το πιστεύω οτι το βρήκα!!!! Προβολή συνημμένου 63108

:hurrah:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cococinel είπε:
Ήταν ένα βιβλίο που είχε μέσα πολλές διαφορετικές ιστορίες. Θυμάμαι μια απο αυτές είχε τίτλο < Ο τερατάνθρωπος του Ουαγιού > και μια άλλη που μίλαγε για τρεις αδελφές που χάθηκαν σε ένα ποτάμι. Δεν μπορώ να θυμηθώ πολύ καλά, παρ'όλο που το διάβαζα συνέχεια. Μήπως σας θυμίζει κάτι;;
Ίσως το έβαλα σε λάθος κατηγορία, οπότε διορθώστε με.

Το βιβλίο που έψαχνα είναι το "μύθοι και θρύλοι απο όλες τις χώρες"! Δεν το πιστεύω οτι το βρήκα!!!! Προβολή συνημμένου 63108

:hurrah:
Ώ, που το θυμήθηκες αυτό? Αν ψάξω λίγο στο πατρικό θα το βρω! Εγώ θυμάμαι μια ιστορία με μια λίμνη στην πόλη Κωστάντζα της Ρουμανίας, θυμάμαι καλά?
 
Το θυμόμουν επειδή το διάβαζα συνέχεια!!! Πρόσφατα το βρήκα τυχαία σε ένα βιβλιοπωλείο και το αγόρασα και σύντομα θα αρχίσω ξανά την ανάγνωση #)

Οπότε θα σου απαντήσω αν θυμάσαι σωστά χεχε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cococinel είπε:
Το θυμόμουν επειδή το διάβαζα συνέχεια!!! Πρόσφατα το βρήκα και το αγόρασα και σύντομα θα αρχίσω ξανά την ανάγνωση #)
Οπότε θα σου απαντήσω αν θυμάσαι σωστά χεχε
Αν μπορείς γράψε μερικές ιστορίες να τις θυμηθώ κι εγώ! Να'σαι καλά που μου το ανέσυρες από τη μνήμη. Σαν τις εικόνες όμως τελικά δεν έχει. Μένουν χαραγμένες στα παιδικά (κι όχι μόνο) μυαλά.
 
Θα γράψω, αμέ! Κι επειδή χάρηκα που βρέθηκε κι άλλος που το διάβαζε, θα βάλω και φωτογραφίες!!!!
 
Cococinel είπε:
Θα γράψω, αμέ! Κι επειδή χάρηκα που βρέθηκε κι άλλος που το διάβαζε, θα βάλω και φωτογραφίες!!!!
Αυτή είσαι :thumbup: Ευχαριστώ προκαταβολικά. Αδημονώ για νεότερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Έβγαλα όλη την ιστορία με την λίμνη Κοστάντζα μιας και την θυμήθηκες!! :) Έχω ανεβάσει κι άλλες φωτογραφίες στο album που έφτιαξα, αν θες να δεις!!!

[edit] Λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δεν μπορεί να ανέβει ολόκληρη η ιστορία αλλά ένα μέρος αυτής :) [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cococinel είπε:
Έβγαλα όλη την ιστορία με την λίμνη Κοστάντζα μιας και την θυμήθηκες!! :) Έχω ανεβάσει κι άλλες φωτογραφίες στο album που έφτιαξα, αν θες να δεις!!!

[edit] Λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δεν μπορεί να ανέβει ολόκληρη η ιστορία αλλά ένα μέρος αυτής :) [edit]
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο Πασχαλίτσα! Να σου είμαι ειλικρινής τις φωτογραφίες ούτε που τις θυμόμουν. Μόνο αυτό με τη λίμνη μου είχε μείνει τελικα :) .
 
johnny19818 είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο Πασχαλίτσα! Να σου είμαι ειλικρινής τις φωτογραφίες ούτε που τις θυμόμουν. Μόνο αυτό με τη λίμνη μου είχε μείνει τελικα :) .
Η αλήθεια είναι πως απο φωτογραφίες ούτε εγώ θυμόμουν τίποτα, σαν να τις έβλεπα για πρώτη φορά!! Ωστόσο κάποιες ιστορίες μου είχαν μείνει στο μυαλό πολύ έντονα. Άρχισα να το ξαναδιαβάζω τώρα και τα θυμάμαι :popcorn: Καμία σχέση όμως με τότε που ήμουν παιδάκι (αν και αναμενόμενο), τι κρίμα :(

Κανένας κόπος, αλίμονο! Να είσαι καλά! :)
 
Cococinel είπε:
Η αλήθεια είναι πως απο φωτογραφίες ούτε εγώ θυμόμουν τίποτα, σαν να τις έβλεπα για πρώτη φορά!! Ωστόσο κάποιες ιστορίες μου είχαν μείνει στο μυαλό πολύ έντονα. Άρχισα να το ξαναδιαβάζω τώρα και τα θυμάμαι :popcorn: Καμία σχέση όμως με τότε που ήμουν παιδάκι (αν και αναμενόμενο), τι κρίμα :( Κανένας κόπος, αλίμονο! Να είσαι καλά! :)

Είδα περισσότερες φωτογραφίες από το βιβλίο και θυμήθηκα και τη γέφυρα του Διαβόλου. Ε, σα παιδάκι μου είχε κάνει εντύπωση ο τίτλος φαίνεται :) .
 
Αλήθεια; Είδες, τελικά όλο και κάτι παραπάνω θυμάσαι σιγά σιγά! Είμαι σίγουρη πως αν το ξεφυλλίσεις ποτέ, θα θυμηθείς κι άλλες ιστορίες. Φάνταζαν πολύ αλλόκοτες στο παιδικό μυαλό μας γι'αυτό και μας "σημάδεψαν" muhehe! :cool:

Μια άλλη ιστορία που θυμόμουν εγώ ήταν <<το μυστικό της παλίρροιας>>! Δεν ξέρω αν σου θυμίζει κάτι ο τίτλος! Πάντως τώρα που το διαβάζω, τελικά τις ξαναθυμήθηκα όλες!!!! Κρίμα, δεν υπάρχει σελίδα με περιεχόμενα ώστε να βγάλω μια φωτο με όλους τους τίτλους μαζί. Ααα! θα μπω αύριο και θα τους γράψω! (Εργασία για το σπίτι! :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cococinel είπε:
Αλήθεια; Είδες, τελικά όλο και κάτι παραπάνω θυμάσαι σιγά σιγά! Είμαι σίγουρη πως αν το ξεφυλλίσεις ποτέ, θα θυμηθείς κι άλλες ιστορίες. Φάνταζαν πολύ αλλόκοτες στο παιδικό μυαλό μας γι'αυτό και μας "σημάδεψαν" muhehe! :cool:
Μια άλλη ιστορία που θυμόμουν εγώ ήταν <<το μυστικό της παλίρροιας>>! Δεν ξέρω αν σου θυμίζει κάτι ο τίτλος! Πάντως τώρα που το διαβάζω, τελικά τις ξαναθυμήθηκα όλες!!!! Κρίμα, δεν υπάρχει σελίδα με περιεχόμενα ώστε να βγάλω μια φωτο με όλους τους τίτλους μαζί. Ααα! θα μπω αύριο και θα τους γράψω! (Εργασία για το σπίτι! :p )
Το θέμα είναι να βρω κι εγώ το βιβλίο και να διαβάσω τις ιστορίες :) . Με παραξενεύει πάντως που δεν θυμόμουν καμία φωτογραφία στο βιβλίο. Πόσες ιστορίες έχει μέσα αλήθεια?
 
johnny19818 είπε:
Το θέμα είναι να βρω κι εγώ το βιβλίο και να διαβάσω τις ιστορίες :) . Με παραξενεύει πάντως που δεν θυμόμουν καμία φωτογραφία στο βιβλίο. Πόσες ιστορίες έχει μέσα αλήθεια?
Υπάρχουν κι άλλες φωτογραφίες στο βιβλίο, απλώς δεν τις έβγαλα όλες!! Λοιπόν, έγραψα όλους τους τίτλους απο τις ιστορίες, είναι περισσότερες απ ο,τι νόμιζα! Τα ταααν!

Ο τερατάνθρωπος του Ουαγιού (Βέλγιο)

Οι τρείς ποταμοί των δακρύων (Φινλανδία)

Η Λόρελάι (Γερμανία)

Οι αρουραίοι της λίμνης Κοστάντζας (Ελβετία)

Η γέφυρα του διαβόλου (Ισπανία)

Οι σιδεράδες του βουνού Μπόλοβα (Φινλανδία)

Η βοσκοπούλα κι ο πρίγκηπας (Γαλλία)

Το βουνό του διαβόλου (Μαρτινίκα)

Ο γίγαντας του βουνού (Νεπάλ)

Οι μαγικοί σπόροι (Μαδαγασκάρη)

Το παιδί - βασιλιάς (Γερμανία)

Ο Άσπρος πίθηκος (Κίνα)

Το βουνό που κατακτήθηκε (Μαυριτανία)

Η γέννηση του κοκκοφοίνικα (Ταΐτή)

Ο ξυλουργός (Ρωσία)

Το βοτάνι του βασιλιά των τίγρεων (Λάος)

Το στοιχειό του βουνού Ταν Βιέν (Βιετνάμ)

Ο ψαράς που δεν είχε ηλικία (Ιαπωνία)

Ο καρχαρίας του Αρόα (Ταΐτή)

Το ταξίδι του βασιλιά Σουράν (Ινδικό αρχιπέλαγος)

Η βασίλισσα της Βαλτικής (Λιθουανία)

Οι φώκιες (Ισλανδία)

Το μυστικό της παλίρροιας (Αγγλο - Νορμανδικά νησιά)

Οι μάγισσες της Πενισκόλα (Ισπανία)

Ο ψαράς που ψάρευε φύλλα (Αλβανία)

Ο όμορφος ζητιάνος και το πνεύμα των μαργαριταριών (Γερμανία)

Ο θησαυρός του νησιού φερντιναντέα (Σικελία)

Ο έβδομος γιός του ψαρά (Γαλλία)

Η λίμνη που δεν πάγωσε ποτέ (Σκωτία)

Οι άνθρωποι των βυθών (Βραζιλία)

Το στοιχειό των κυμμάτων και η κόρη του (Αλγερία)

Ο θάνατος του ποταμού (Λιβύη)

Το δάσος με τις μυρτιές (Ιταλία)

Η δράκαινα του ποταμού (Ινδίες)

Ο γέρος της θάλλασας (Σιβηρία)

Τα τρία δεμάτια (Νορβηγία)

Η πόλη κάτω απο τα νερά (Κάτω Χώρες)

Γλαύκος και Σκύλλα (Ελλάδα)

Η λίμνη του Μεγάλου Σπαθιού (Τονκίν)

Οι τρεις χείμαρροι (Μεξικό)

Το κοριτσάκι του βάλτου (Μαδαγασκάρη)

Το μαργαρητάρι του δάσους (Ισπανία)

Η Βούβραινα (Γαλλία)

Τα γεράματα του βασιλιά των Καΐμάν (Σενεγάλη)

Ο βασιλιάς των σολομών (Ιρλανδία)

Οι κύκνοι της θάλασσας (Ιρλανδία)

Η Γέννηση του έλατου (Γαλλία)

Το δάσος με τις ελαφίνες (Ινδία)

Ο απεσταλμένος του τσάρου (Σοβιετική Ένωση)

Η λίμνη της Ραγισμένης Καρδιάς (Ιταλία)

Ο πύρινος βάλτος (Ρωσία)

Το μαγικό πιάτο (Πακιστάν)

Δρυόπη (Ελλάδα)
 
Ωωωωω! Τελικά είχε πολύ πράμα,ε; Τώρα που τα είδα βλέπω θυμάμαι ακόμη τα

Η λίμνη που δεν πάγωσε ποτέ

Το βουνό του διαβόλου

Σαν τίτλους βέβαια μόνο γιατί από ιστορίες άστο καλύτερα :)
 
Ναααίιιιι! Πολύ πράμα!!!

Αυτό που θυμάσαι σχεδόν μόνο τις ιστορίες με τον διάβολο πρέπει να το προσέξεις πιστεύω! :animlaugh: :animlaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα