Αναζήτηση για παλιό δημοσιογραφικό tape recorder

dpol

Retro Member
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
136
Αντιδράσεις
15
Σε μια πρόσφατη εξόρμηση στο πατρικό μου ανερεύθει το παρακάτω:



Πρόκειτε για φορητό δημοσιογραφικό recorder άγνωστης χρονολογίας.

Το μοντέλο είναι F-52A, made in Japan φυσικά αλλά δεν αναφέρει την μάρκα επάνω στο μηχάνημα παρά μόνο στην θήκη του, όπως και φαίνεται στην φωτό...

Μια αναζήτηση στο νετ δεν απέδωσε καροπούς σχετικά με το μηχανάκι αυτό.

Όπως διαπίστωσα λειτουργεί κανονικά ο μηχανισμός του αλλά ελλείψη κασέτας δεν γνωρίζω κατά πόσο αποδίδει όπως πρέπει. :(

Εκτός από το μικρόφωνο διαθέτει και το καλώδιο τροφοδοσίας.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στον εντοπισμό και την διαλεύκανση γύρω από την προέλευση του, θα το εκτιμούσα δεώντος.

Ευχαροιστώ. :)
 
..κοιτα αν γραφει τη μαρκα στην υποδοχη για τις μπαταριες ,οπου αναγραφοταν συνηθως..η καπου εσωτερικα,χωρις να του βγαλεις τα ματια.

και φυσικα κρατα το,μην το σκοτωσεις.

κασσετες νομιζω μπορεις να βρεις ευκολα.
 
Αναζήτηση για παλιό δημοσιογραφικό tape recorder

dpol το ίδιο είχαν οι γονείς μου και το χρησιμοποιούσα εγώ τη δεκαετία του 80.Είναι του 1970.Σε ευχαριστώ πολύ που μου το θύμησες!
 
Μια φίλη μου μού είχε πει το απίστευτο για μένα, ότι τέτοια δημοσιογραφικά κασετοφωνάκια τα λένε ή τα λέγαν "Φιλοκτήτες" (ασυνήθιστο). Είναι αλήθεια;
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Παρόλο που το έψαξα ενδελεχώς πουθενά επάνω του δεν αναφέρει την μάρκα, ούτε καν στην θήκη των μπαταριών...

Μέσα η πλακέτα ηλεκτροονικών έχει φαρδύ πλατύ made in japan, έχει ηχειάκη Sanyo made in japan, μοτέρ της κασσέτας Canon made in japan και γενικά όπου και να κοιτάξεις αναγράφει την χώρα κατασκευής...

Γενικά ψάχνω να βρώ το όσο το δυνατόν ποιό ακριβές έτος κατασκευής του αν και γνωρίζω ότι προέρχεται από τα 70'ς...
 
Πίσω
Μπλουζα