Αναζήτηση κινουμένου σχεδίου: Heckle and Jeckle

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.942
Ποιο ειναι το κινουμενο σχεδιο που βλεπουμε στα παρακατω στιγμιοτυπα;Προερχονται απο επεισοδιο της σειρας "Αστυνομος Θανασης Παπαθανασης"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατερινακι...το καρτουν που ψαχνεις ειναι το:"Heckle and Jeckle"

Η' οπως ηταν η πρωτη του ονομασια..."The Talking Magpies". :flower:

Βρισκεις επεισοδιακια και στο γιου τιουμπι... ;)
 
stayros είπε:
Κατερινακι...το καρτουν που ψαχνεις ειναι το:"Heckle and Jeckle" Η' οπως ηταν η πρωτη του ονομασια..."The Talking Magpies". :flower:

Βρισκεις επεισοδιακια και στο γιου τιουμπι... ;)
σ ευχαριστω πολυ Σταυρο!!

χαρηκα που επεστρεψες και παλι στο ρετρομανιαξ :)
 
Υπηρχαν ιστοριες και στο περιοδικο Μάιτυ Μαους?
 
βρηκα και τον τιτλο του επεισοδιου που φαινονται τα παραπανω στιγμιοτυπα,λεγεται "Free enterprise" (1948)
 
Wally είπε:
Υπηρχαν ιστοριες και στο περιοδικο Μάιτυ Μαους?
Αν κρινω απο αυτο και απο το παρακατω εξωφυλλο...πολυ πιθανον να υπηρχαν. :)

attachment.php


πηγη:e-bay

katerinak είπε:
σ ευχαριστω πολυ Σταυρο!!χαρηκα που επεστρεψες και παλι στο ρετρομανιαξ :)

Nα 'σαι καλα Κατερινακι!! :flower:

Ευχαριστω για το καλωσωρισμα. ;)
 
Σιγουρα υπηρχαν,απειρα εξωφυλλα με τα πουλια κυκλοφορησαν,αλλα και στα συγκεκριμενα φαινεται στην γωνια το logo πανω αριστερα.




DSC02338.jpg
 
βρηκα και τα ελληνικα εξωφυλλα με πρωταγωνιστες τους δυο ηρωες στο φορουμ

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


περισσοτερες φωτογραφιες στο αλμπουμ29 και στην αρχη του αλμπουμ30
 
Ένα από τα αγαπημένα μου VHS που κυκλοφόρησε στα Ελληνικά το 1991 και από τις ελάχιστες κασέτες που δεν έχω βρει ακόμα σε παλιό βίντεο κλαμπ.

Θυμάμαι το χαρακτηριστικό σλόγκαν "Είμαστε αστείοι και γελοίοι και πάντα σε μπελάδες!"
 
Οι αγαπημένες μου καρακάξες (για καιρό νόμιζα οτι ήταν κοράκια!) Τις πρωτογνώρισα από μια μίνι μπομπίνα που είχε φέρει ο πατέρας μου από το εξωτερικό μαζί με μια ατομική κινηματογραφική μηχανή - παιχνίδι. Το τί γέλιο έκανα κάθε φορά που το έβλεπα...

Dr. SLUMP η βιντεοκασέτα στην οποία αναφέρεσαι ήταν μόνο επεισόδια των Heckle and Jeckle ή και Mighty Mouse?
 
Ήταν μόνοι τους! Νομίζω μάλιστα ότι ήταν δύο οι κασέτες.
 
Dr. SLUMP είπε:
Ένα από τα αγαπημένα μου VHS που κυκλοφόρησε στα Ελληνικά το 1991 και από τις ελάχιστες κασέτες που δεν έχω βρει ακόμα σε παλιό βίντεο κλαμπ.
Θυμάμαι το χαρακτηριστικό σλόγκαν "Είμαστε αστείοι και γελοίοι και πάντα σε μπελάδες!"
Dr. SLUMP ευχαριστουμε για την πληροφορια!δε νομιζω να τους ειδα στην τηλεοραση..μου θυμιζουν πολυ αυτον τον ηρωα κινουμενου σχεδιου

attachment.php
εχουν καμμια σχεση;

gogo dodo.jpg
 
Θυμίζει το σχήμα τους αλλά δεν έχουν καμία σχέση. Αυτός είναι ο Gogo Dodo από τα Tiny Toon Adventures.
 
Dr. SLUMP είπε:
Θυμίζει το σχήμα τους αλλά δεν έχουν καμία σχέση. Αυτός είναι ο Gogo Dodo από τα Tiny Toon Adventures.
ευχαριστω και παλι :)

ο Gogo Dodo θα μπορουσε ισως να ειναι μια πιο εξελιγμενη μορφη των Heckle και Jeckle
 
Κι όμως δεν είναι! Είναι βασισμένος (όπως όλα τα Tiny Toons) σε παλιό χαρακτήρα της Warner, προγενέστερο και των Heckle and Jeckle!

Πρόκειται για "Tiny" έκδοση του Do-Do, ο οποίος πρωτοεμφανίστηκε με τον Porky Pig στο "Porky in Wackyland" του 1938.

dodo001.jpg
 
σ ευχαριστω Dr.SLUMP,δεν το ηξερα οτι ηταν τοσο παλιος..

σωστο "θηριο" ηταν ο Do Do στην παλια εκδοση,θα προτιμησω τελικα τους Heckle και Jeckle:flower:
 
Dr. SLUMP είπε:
Ένα από τα αγαπημένα μου VHS που κυκλοφόρησε στα Ελληνικά το 1991 και από τις ελάχιστες κασέτες που δεν έχω βρει ακόμα σε παλιό βίντεο κλαμπ.
Θυμάμαι το χαρακτηριστικό σλόγκαν "Είμαστε αστείοι και γελοίοι και πάντα σε μπελάδες!"
4ly5.jpg

0voh.jpg
 
katerinak δεν έχω στην κατοχή μου τις κασέτες οπότε δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά που με ρώτησες... :(
 
Πίσω
Μπλουζα