Αναζήτηση κομματιών

DeadOrganPlayer

RetroActive
Joined
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
329
Αντιδράσεις
21
Δε ξέρω αν είναι ακόμα και επισήμως ρετρό αφού κυκλοφόρησε το 1995 ή 1996 αν θυμάμαι καλά αλλά θα προσπαθήσω. Dance κομμάτι, χαρακτηριστικό της περιόδου (κάτi σε μελωδικό techno), χωρίς φωνητικά, ευρωπαϊκής προέλευσης, με συνεχόμενο μελωδικό πιάνο, αρκετά ρυθμικό και γρήγορο. Το κομμάτι θυμίζει πολύ Robert Miles αλλά δεν είναι, το συγκρότημα/καλλιτέχνης πρέπει να είναι άγνωστος σχετικά καθώς εκτός απο εκείνο το κομμάτι δεν ξανακούστηκε.

Μάλλον δε βοήθησα πολύ, μόνο κάποιος που άκουγε τέτοια μουσική υπάρχει περίπτωση να το θυμηθεί με τις τόσο αόριστες πληροφορίες που δίνω...
 
Μήπως;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RW4YfSxBeAw]YouTube - Liquid - Sweet Harmony

Το πιάνο παίζει στο 0:38 και μετά...

Δε θυμίζει Robert Miles όμως... Χμμμμ...
 
Όχι..η προσπάθεια δεν ήταν κακή όμως...τα drums είναι πολύ λιγότερα στο κομμάτι που ψάχνω και η μελωδία του πιάνου πιο χορευτική...εννοείται το πιάνο ηλεκτρονικό...

Είσαι κοντά πάντως :)
 
Αυτό;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-0jz4NYzMhc]YouTube - Terminal - Poem Without Words
 
ΚΑΙ ΓΩ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΝΕΑΡΑ . ΕΙΝΙΑ ΠΟΠ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΠΑΝΕ ΩΣ ΕΞΗΣ

ΕΙΣΑΙ , ΤΕΛΟΣ ΑΡΧΗ

ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΙ

ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΣ

ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΠΑΣ

ΘΕΤΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΙΛΙ ΜΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣ

ΕΝΑ ΧΑΔΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΕ ΦΕΡΕΙ ΕΚΕΙ

ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ

ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑ

ΠΩΣ ΜΑΓΑΠΑΣ

ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟ ΚΟΣΜΟ , ΚΑΙ ΣΤΟ GOOGLE ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΤΗΣ ΒΙΣΣΗ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ
 
ξερει κανεις...

ψαχνω και εγω ενα τραγουδι..ακουγεται στην ταινια "πονηρο θηλυκο κατεργαρα γυναικα" στην σκηνη με την βουγιουκλακη και τον κατρανιδη που ειναι μεσα σε μια disco της εποχης και τους παρακολουθει η μαριαλενα καρμπουρη...η φωνη του τραγουδιστη μοιαζει απιστευτα με του δακη..το ιδιο κοματι ακουγεται και στην ταινια του νικου φωσκολου "εξοδος κινδυνου" παλι μεσα σε disco ορχηστρικο ομως μονο και το χορευουν η καρλατου με τον φουντα..αν μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι απο το google δεν ειδα φως ;)
 
DeadOrganPlayer είπε:
Δε ξέρω αν είναι ακόμα και επισήμως ρετρό αφού κυκλοφόρησε το 1995 ή 1996 αν θυμάμαι καλά αλλά θα προσπαθήσω. Dance κομμάτι, χαρακτηριστικό της περιόδου (κάτi σε μελωδικό techno), χωρίς φωνητικά, ευρωπαϊκής προέλευσης, με συνεχόμενο μελωδικό πιάνο, αρκετά ρυθμικό και γρήγορο. Το κομμάτι θυμίζει πολύ Robert Miles αλλά δεν είναι, το συγκρότημα/καλλιτέχνης πρέπει να είναι άγνωστος σχετικά καθώς εκτός απο εκείνο το κομμάτι δεν ξανακούστηκε.
Μάλλον δε βοήθησα πολύ, μόνο κάποιος που άκουγε τέτοια μουσική υπάρχει περίπτωση να το θυμηθεί με τις τόσο αόριστες πληροφορίες που δίνω...
Μετά από την αναβίωση των threads αναζητήσεων και την πολύ καλή δουλειά που γίνεται από τα παιδιά εκεί, δοκιμάζω την τύχη μου με το παρακάτω, αρκεί να μπει ο D.O.P. και να το δει βέβαια...

Έχω την αίσθηση οτι πρέπει να είναι αυτό που ψάχνει... Το λάτρεψα κι εγώ στην εποχή του...

QUADRAN - ETERNALLY
 
Πίσω
Μπλουζα