Αναζήτηση μουσικού κομματιού

Είναι οι scotch με το τραγούδι disco band #)
 
ΒΗΧΑΣ

ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΒΗΧΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "SCOTCH - DISCO BAND" ΦΙΛΕ
 
Καλώς ήλθες στη παρέα μας φίλε ITALODISCO 1973, σίγουρα θα βρείς αρκετά κοινά με κάποιους απο εμάς δηλωμένους Italodiscoβιους ( βλ. Rygar :D ).

Η αλήθεια είναι οτι αν και όλοι μας ακούμε Italodisco μουσική λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά τη "γνωρίζουν".

Θα ήθελα μόνο να σε παρακαλέσω στα επόμενα σου post (τα οποία εύχομαι να είναι πολλά) να μην γράφεις με κεφαλαία, καθώς στη γλώσσα των forum είναι σαν να φωνάζεις.
 
edo eine kai ena video klip apo Scotch - Disco Band

[ame=http://youtube.com/watch?v=hLbEZU7YB-w]YouTube - Scotch - Disco Band video

:)
 
Παναγία μου!!! Αυτή είναι η φυσιοθεραπεία που κάνανε εκείνες τις εποχές;;; :D
 
Παιδιά, έχω σπάσει το κεφάλι μου να θυμηθώ ένα τραγούδι ή το συγκρότημα, αλλά δεν γίνεται...

Έχει rap και βγήκε ίσως πρις 5-7 χρόνια. Το συγκρότημα είχε μία γυναίκα που τραγούδαγε ένα πολύ όμορφο μελωδικό ρεφραίν και δύο νομίζω άντρες, όλοι μαύροι. Το videoclip ήταν σ' ένα ξενοδοχείο και νομίζω η λέξη "hotel" ήταν στον τίτλο και στο ρεφραίν.
 
Αυτοί που μου ήρθαν στο μυαλό είναι οι C-BLOCK...

"So strung out" το κομμάτι με το οποίο έκαναν μεγάλη επιτυχία...

Ίσως και να μην είναι αυτοί που ψάχνεις όμως...
 
Δυστυχώς όχι...

Αυτό που ψάχνω είναι πιο μελαγχολικό και η τραγουδίστρια είναι μαύρη.
 
παιδια καλησπερα και απο μενα

ψαχνω δυο καμματια. το ενα ειναι του κωστα ανδριοπουλου - electron - και το αλλο ειναι του γιωργου θεοδοσιαδη - disco melody - (το συγκεκριμενο παιζει σε ακετες παλιες βιντεοταινιες). αν γωριζει καποιος οτιδηποτε ας βοηθησει.

σας ευχαριστω
 
καμια βοηθεια?(απ οτι θυμαμαι ειχε ρεφραιν you re my disco baby...)
εστω και καθυστερημενα ευχαριστω (ειχα πολυ καιρο να κοιταξω το συγκεκριμενο thread)ολα τα μελη που με βοηθησαν να το βρω σας ειμαι ευγνωμων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναζητηση τιτλου

Ξερει καποιος ποιο τραγουδι ακουγεται σε αυτο το βιντεο

[ame=http://www.metacafe.com/watch/2282898/drivin_google_earth/]Drivin' - Google Earth - Video
 
δεν το γνωρίζω.. αυτό που κάνω εγώ συνήθως: καταγράφω κάποιους χαρακτηριστικούς στίχους και τους γκουκλίζω μαζί με το λήμμα "lyrics"..
 
Eddie Rabbit : "Driving my life away"

a classic
 
Αναζητηση τιτλου τραγουδιου

Δεν ξερω ποσοι απο εσας παρακολουθουσαν την Αθλητικη Κυριακη το 1998 (αναφερομαι φυσικα στην γνωστη αθλητικη εκπομπη της κρατικης τηλεορασης), αλλα οσοι την εβλεπαν ενδεχομενως να θυμουνται ενα πολυ ωραιο κομματι που επαιζε οταν η εκπομπη εδειχνε τα στιγμιοτυπα απο τους αγωνες μπασκετ της Α1. Μαλιστα εκεινη την ωρα ειχες την ευκαιρια να ακουσεις σχεδον ολο το κομματι μιας και δεν ακουγες την περιγραφη των φασεων, απλα τις εβλεπες ακουγοντας το κομματι.

Ειναι κιθαριστικο κομματι, πραγμα που σημαινει οτι ειναι πολυ πιθανο να το το εγραψε καποιος γνωστος βιρτουοζος κιθαριστας. Το στυλ του ηταν τετοιο που θα ελεγα πως μαλλον δεν ανηκει στο στυλ των metal βιρτουοζων, οποτε καποια ονοματα οπως Vinnie Moore, Malmsteen, Steve Vai, Satriani τα θεωρω μαλλον outsider, χωρις ομως να ειμαι και σιγουρος.

Παντως πιστευω πως χρονικα "παιζει" στην περιοδο 1985 - 1995.

Οποτε αν δεν μπορειτε να δωσετε καποιες πληροφοριες, τουλαχιστον πειτε μου καποιους γνωστους βιρτουοζους της περιοδου 1985 - 1995.

Ευχαριστω!
 
αν ειναι το eple - royksopp ειναι του 2003 οχι των 90ς
 
tvseriesfan548 είπε:
αν ειναι το eple - royksopp ειναι του 2003 οχι των 90ς
Αποκλειεται να ειναι το royksopp, γιατι το κομματι που σας λεω παιζοτανε στην Αθλητικη Κυριακη την σεζον 1998-99. Περαν αυτου το royksopp δεν ειναι καν κιθαριστικο.

Ελπιζω να μπορεσει να βοηθησει καποιος διοτι πραγματικα προκειται για ενα κομματι με εξαιρετικη κιθαριστικη δουλεια!
 
cultilas είπε:
Αποκλειεται να ειναι το royksopp, γιατι το κομματι που σας λεω παιζοτανε στην Αθλητικη Κυριακη την σεζον 1998-99. Περαν αυτου το royksopp δεν ειναι καν κιθαριστικο.
Ελπιζω να μπορεσει να βοηθησει καποιος διοτι πραγματικα προκειται για ενα κομματι με εξαιρετικη κιθαριστικη δουλεια!
η απαντηση δεν πηγαινε στην ερωτηση σου αλλα σε παραπανω ερωτηση για το eple. εγινε μπερδεμα.
 
Γεια, ψάχνω τον τίτλο του τραγουδιού που ακούγεται στους τίτλους αρχής της ταινίας Μπορούμε και κάτω απ' τα θρανια. Στην ίδια ταινία στην σκηνή της Disco ακούγεται το ιδιο κομμάτι και σε instrumental version.

Επίσης στις Αθλητικές Εκπομπες της ΕΡΤ τέλη δεκαετίας 80 στα στιγμιότυπα των αγώνων ακουγόταν μια εκπληκτική μουσική synthesizer (Instrumental) θυμάμαι πολύ καλά τον ρυθμό αλλά δεν έχω έστω ένα sample να ανεβάσω....
 
Yποθέτω ότι αναφέρεσε σε αυτό το κομμάτι. (δεν θυμάμαι τίτλο, ας βοηθήσει κάποιος)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=QAjPyd9evkQ]YouTube - Mporoume kai katw apo ta thrania - Disco skhnh

Στην Αθλητική Κυριακή έπαιζαν αρκετά τέτοιου είδους τραγούδια. Μήπως ενοείς αυτό?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=AIVBSHn8gsw]YouTube - The Alan Parsons Project - Hawkeye

Αlan Parson - Hawkeye?
 
Πίσω
Μπλουζα