Αναζήτηση ονομασίας: Διάφανοι μικροί νάνοι που φωσφόριζαν στο σκοτάδι

maxangelo32

RetroN00b
Joined
5 Οκτ 2012
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
2
Θυμάται κανείς (ή έχει φωτό) πως λέγονταν κάτι μικροί διάφανοι νάνοι που υπήρχαν μέσα σε μπαουλάκια καφεπράσινα και αν δεν κάνω λάθος ήταν μαζί με κάτι πολύχρωμες στρόγγυλες καραμέλες. Αυτοί ήταν φτιαγμένοι από εκείνο το υλικό που ήταν και τα αυτοκολλητάκια απο τα δρακουλίνια που κολλούσαν στον τοίχο και φωσφόριζαν στο σκοτάδι. Συγκεκριμένα εγώ θυμάμαι ότι είχα αγοράσει από το ψιλικατζίδικο της γεοτονιάς τον Dopey. Το ψάχνω καιρό αλλά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο δυστηχώς
 
Κατάλαβα ακριβώς τι λες, πρέπει να είχα κανα δυο. Είναι πράγμα που είχε σβηστεί από τη μνήμη μου αλλά τώρα δεν θυμάμαι καμια άλλη λεπτομέρεια...
 
Αγαπητέ, κάπου έχω φυλαγμένο ένα μπαουλάκι και ένα νάνο. Ο νάνος όμως είναι γκρι. Αν λέμε το ίδιο, είναι νομίζω αυτό που είχε κάτι καραμελίτσες ή τσίχλες στο υπόλοιπο μπαούλο. Μόλις τα βρω, θα ανεβάσω φωτογραφία για εξακρίβωση. Αλλά δε θυμάμαι όνομα!!
 
Ναι, όντως πρέπει πολύχρωμες καραμέλες μέσα. Μπορεί ήταν γκρι και να μην θυμάμαι εγώ καλά. Απλώς είχα την εντύπωση ότι ήταν από αυτό το φωσφορίζον υλικό. Περιμένω αμα βρείς καμιά φωτογραφία να ξαναθυμηθώ πως ήταν !
 
Θυμάμαι εγώ κάτι συσκευασίες σαν μπαουλάκια που είχαν δύο χωρίσματα, ένα μικρό και ένα μεγάλο. Στο μικρό χώραγε μια μικρή φιγούρα (κάτι σαν εξωγηινάκι θυμάμαι) και στο μεγάλο ένα σακουλάκι με χρωματιστές καραμέλες. Δεν θυμάμαι να φωσφόριζαν οι φιγούρες...
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι εγώ κάτι συσκευασίες σαν μπαουλάκια που είχαν δύο χωρίσματα, ένα μικρό και ένα μεγάλο. Στο μικρό χώραγε μια μικρή φιγούρα (κάτι σαν εξωγηινάκι θυμάμαι) και στο μεγάλο ένα σακουλάκι με χρωματιστές καραμέλες. Δεν θυμάμαι να φωσφόριζαν οι φιγούρες...

Monsieur1 είπε:
θυμάμαι η φιγούρα-εξωγηινάκι (κάτι τέτοιο) που είχα βρει ήταν κιτρινωπή...
 
Πίσω
Μπλουζα