Αναζήτηση ονομασίας από διαφήμιση: Φρέσκο Γάλα ΔΕΛΤΑ

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
θυμαμαι που σε μια διαφημιση ηταν μια κοπελα που εβγαζε μεσα απο ενα τετραδιο ενα αποξηραμενο τριανταφυλλο και μετα το τοποθετουσε σε ενα μηχανημα και απο πανω του τοποθετουσε μια διαφανη καψουλα .Και ω του θαυματος μετα απο λιγο αυτο γινοταν και παλι κανονικο τριανταφυλλο ,προηγουμενως(ενω περιμενε να ξαναζωντανεψει το λουλουδι) επινε και γαλα,μαλλον καποιο ΝΟΥΝΟΥ ;!

υπαρχει καπου η διαφημιση;
 
Εσπασα το κεφάλι μου και θυμήθηκα τη διαφήμιση με το αποξηραμένο τριαντάφυλλο!! Δυστυχώς δε μπορώ να πω μετά βεβαιότητος πως ήταν νουνού το γάλα αλλά θα το βρούμε που θα πάει!! ;)
 
ουτε κι εγω ειμαι σιγουρη γι αυτο εβαλα κι ερωτηματικο.. παντως χαιρομαι που θυμηθηκε και καποιος αλλος τη διαφημιση :)
 
Κι εγώ θυμάμαι αυτή τη σκηνή, αλλά όχι ολόκληρη τη διαφήμιση. Κρίνοντας από το λουλούδι, μήπως ήταν το Καρνέισον Λάιτ;

edit: Άκυρο. Άλλο θυμάμαι μάλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαται κανεις αν προκειται για γαλα φρεσκο ή για γαλα τυπου Νουνου (ή κατι παρομοιο που να ηταν μακρας διαρκειας) ;
 
σ αυτη τη διαφημιση που περιγραφω στο θρεντ κανεις δε θυμαται τι ειδους γαλα ηταν;
 
Μήπως ήταν ένα γάλα σε σκόνη - το ρεγκιλέ / ρεγκιουλέ ή κάπως έτσι?.....
 
D@redevil είπε:
Μήπως ήταν ένα γάλα σε σκόνη - το ρεγκιλέ / ρεγκιουλέ ή κάπως έτσι?.....
δε νομιζω να ηταν αυτο,με το regilait θυμαμαι αλλη διαφημιση: μια κοπελα που εκανε τζοκινγκ,ειχε τα μαλλια κοτσιδα και στην περιμετρο του κεφαλιου φορουσε μια κορδελα
 
katerinak είπε:
δε νομιζω να ηταν αυτο,με το regilait θυμαμαι αλλη διαφημιση: μια κοπελα που εκανε τζοκινγκ,ειχε τα μαλλια κοτσιδα και στην περιμετρο του κεφαλιου φορουσε μια κορδελα
Αυτήν θυμάμαι κυρίως, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτή με το τριαντάφυλλο ήταν μεταγενέστερη.... :xm:
 
μηπως ηταν το Carnation οχι το κανονικο αλλα το ζαχαρουχο γαλα?

carnation.jpg
 
katerinak είπε:
θυμαμαι που σε μια διαφημιση ηταν μια κοπελα που εβγαζε μεσα απο ενα τετραδιο ενα αποξηραμενο τριανταφυλλο και μετα το τοποθετουσε σε ενα μηχανημα και απο πανω του τοποθετουσε μια διαφανη καψουλα .Και ω του θαυματος μετα απο λιγο αυτο γινοταν και παλι κανονικο τριανταφυλλο ,προηγουμενως(ενω περιμενε να ξαναζωντανεψει το λουλουδι) επινε και γαλα,μαλλον καποιο ΝΟΥΝΟΥ ;!υπαρχει καπου η διαφημιση;
Χμμμ .... αυτήν τη διαφήμιση δεν τη γνωρίζω !!! Μάλιστα, για πρώτη φορά ΄διαβάζω για την ύπαρξή της !!! Πάντως, η λογική μου με οδηγεί στο εξής : Μάλλον θα πρέπει να ήταν διαφήμιση για το γάλα Carnation Εβαπορέ, αυτό με την κόκκινη συσκευασία και τα τριαντάφυλλα [της οποίας ο φίλος αποπάνω έχει αναρτήσει φωτογραφία] !!! Επειδή, λοιπόν, η συσκευασία Carnation είχε ζωγραφισμένα τριαντάφυλλα, λογικό είναι οι διααφημίσεις γι' αυτό να έχουν να κάνουν ... με τριαντάφυλλα [για να κάνει τους "κατάλληλους συνδυασμούς" το μυαλό του "μέσου συνετού καταναλωτή"] !!!

Έτσι, για παράδειγμα, θυμάμαι ένα σποτάκι για το Carnation, στο οποίο ο μπόμπιρας, αφού πιει το γάλα του και το ευχαριστηθεί, βγάζει ένα μπουκέτο κόκκινα τριαντάφυλλα [την ώρα που με το ένα χέρι "κατέβαζε" το ποτήρι με το γάλα, με το άλλο χέρι είχε κρυμμένο πίσω απ' την πλάτη του τα τριαντάφυλλα], τα προσφέρει στη μαμά του [της οποίας δεν βλέπουμε το πρόσωπο] και της λέει : "ευχαριστώ μαμα" !!!!

Επαναλαμβάνω : το σποτ, για το οποίο ρωτάει η katerinak, δεν το 'εχω δει !!! Όμως ... η "απλή λογική μου" [αυτή του ..."μέσου συνετού καταναλωτή"] εκεί με οδηγεί : ότι επρόκειτο για το γάλα Carnation !!!
 
σας ευχαριστω πολυ ολους!!μακαρι να βρεθει καποια στιγμη και η διαφημιση για να δουμε αν προκειται για το γαλα carnation με τα τριανταφυλλα
 
Πάντως carnation είναι το γαρύφαλλο. Που θα πάει katerinak θα τη βρούμε τη διαφήμιση ;)
 
caprice είπε:
Πάντως carnation είναι το γαρύφαλλο. Που θα πάει katerinak θα τη βρούμε τη διαφήμιση ;)
δικιο εχεις caprice! απ τη χαρα μου δεν προσεξα το λουλουδι της συσκευασιας .. αρα ακομα αναζητουμε το γαλα της διαφημισης

παντως δε χανω τις ελπιδες μου γιατι εχουμε βρει πολλα εδω στο ρετρομανιαξ :)
 
επαναφερω το θρεντ στην επιφανεια μηπως και θυμηθει κανενας για ποιο γαλα προκειται
 
ειχα μια "αναλαμπη":η κοπελα ανοιγε γαλα που ηταν σε χαρτινη συσκευασια και το εριχνε στο ποτηρι

οποτε αποκλειεται να ηταν ΝΟΥΝΟΥ ή αλλο παρομοιο μακρας διαρκειας,ηταν φρεσκο γαλα

Ποια γαλατα ομως ηταν φρεσκα τη δεκαετια του 80;εμεις αγοραζαμε γαλα εργοστασιου

ισως της ΦΑΓΕ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήταν μόνο μία διαφήμιση, αλλά σειρά διαφημίσεων. Θυμάμαι υπήρχε και διαφήμιση με παιδί και με μια γιαγιά. Γενικά τους έδειχνε σαν εφευρέτες να κατασκευάζουν κάποιο μηχάνημα. Νομίζω ότι ήταν αρχές δεκαετίας 90, και απ' ότι θυμάμαι έλεγε "Το γάλα μιας νέας γενιάς"
 
manos311 είπε:
Δεν ήταν μόνο μία διαφήμιση, αλλά σειρά διαφημίσεων. Θυμάμαι υπήρχε και διαφήμιση με παιδί και με μια γιαγιά. Γενικά τους έδειχνε σαν εφευρέτες να κατασκευάζουν κάποιο μηχάνημα. Νομίζω ότι ήταν αρχές δεκαετίας 90, και απ' ότι θυμάμαι έλεγε "Το γάλα μιας νέας γενιάς"
manos311 ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!μονο αυτη τη διαφημιση θυμαμαι και την εβλεπα στην ασπρομαυρη τηλεοραση των παππουδων μου γυρω στα τελη 80(εγχρωμη μπηκε στο σπιτι το 1991)

Γνωριζεις για ποιο γαλα προκειται;
 
katerinak είπε:
manos311 ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!μονο αυτη τη διαφημιση θυμαμαι και την εβλεπα στην ασπρομαυρη τηλεοραση των παππουδων μου γυρω στα τελη 80(εγχρωμη μπηκε στο σπιτι το 1991) Γνωριζεις για ποιο γαλα προκειται;
Δε θυμάμαι ποιο γάλα ήταν. Δεν πρέπει να ήταν το Carnation, αφού ήταν σειρά διαφημίσεων και μόνο μία από αυτές έδειχνε κάποιο λουλούδι.
 
Πίσω
Μπλουζα