Αναζήτηση παιχνιδιου

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
923
Στο β΄μισό της δεκαετίας του 1980, είχα αποκτήσει ένα παιχνίδι, μπλε χρώματος με κουμπάκια και οθόνη. Το έλεγα φλιπεράκι. Είχα καταφέρει, κάπου στο 1987-88, να το μηδενίσω! Ελπίζω να σας θυμήσει κάτι και παρακαλώ βοηθήστε με με στοιχεία (πώς το λένε και κυρίως πού μπορώ να το ξαναβρώ, γιατί χάθηκε... :( )

Το φλίπερ είχε ήρωα ένα μικρό αφρικανάκι, το οποίο έπρεπε να πάρει μπανάνες και να της δώσει στη βασίλισσα της ζούγκλας, η οποία ήταν στα αριστερά της οθόνης και εμφανιζόταν σποραδικά. Το αφρικανάκι έπρεπε να δώσει το τσαμπί προλαβαίνοντας να περάσει από το λιοντάρι, κάτω από τη βασίλισσα και τον ρινόκερο. Στο επόμενο επίπεδο, το πιο δύσκολο, έσπαγε και η γέφυρα ή ο κορμός δέντρου από τον οποίο έπρεπε να περάσει το αφρικανάκι και το τελευταίο έπεφτε κάτω. Ακούγονταν χαρακτηριστικές μουσικές όταν έχανε ζωή (νομίζω είχε συνολικά 3 ή 4 ζωές).
 
μηπως αναφερεσαι σε αυτο;

http://www.handheldmuseum.com/Unknown/JungleBoy.htm

το εχω και εγω αλλα σε πρασινο, με διαφορετικο background αλλα ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια φαση. μια μαιμου παει δεξια αριστερα με μια μπανανα στο χερι και αποφευγει το λιονταρι και τον ρινοκερο. στην μεση εχει ενα κορμο δεντρου...

edit: νομιζω ειμαστε σε λαθος thread... :)
 
Σε ευχαριστώ, Ιθάνιελ. Κι εγώ δεν ήξερα σε ποιο θρεντ να το βάλω. Μοιάζει με αυτό που είχα αλλά δεν είναι το ίδιο... Τζάνγκλ Μπόι, λοιπόν.
 
Πίσω
Μπλουζα