Αναζήτηση παλιάς διαφήμισης (Ζαμπόν ZWAN)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.285
Αντιδράσεις
6.161
Αρχές δεκαετίας του 90 (?) προβλήθηκε μια διαφήμιση για το ζαμπονάκι ΖWAN στη μεταλλική συσκευασία...

Η διαφήμιση σε κάποιο σημείο έλεγε: Ζwan...τρώγεται μετά μανίας...
 
"Zwan, zwan, zwan, η γεύση είναι μία και γίνεται μανία, zwan, zwan, zwan" νομίζω έλεγε το τζιγκλάκι. Θυμάμαι οτι είχε και ως φόντο το μοτίβο που έχει πάνω η συσκευασία.
 
Μαζί με το Τούλιπ, το Σβαν ήταν από τα δημοφιλέστερα ζαμπονάκια της δεκαετίας του ' 80 (και των αρχών του ' 90). Η γεύση ειναι μία και γινεται μανία... και έλεγε και ....από την Ολλανδία!
 
Νομίζω το τραγουδάκι ήταν: "Ζβαν ζβαν ζβαν, η γευση είναι το Ζβαν/ η γεύση είναι μία και γίνεται μανία /Ζβαν ζβαν ζβαν η γεύση είναι το ζβάν/ από την Ολλανδία και γίνεται μανία/ Ζβαν ζβαν ζβαν, τίποτε άλλο δεν είναι Ζβαν.....(και τέλος, σε πρόζα) Ζβαν...τρώγεται μετά μανίας..."
 
Οπς! Φλασιά και θυμήθηκα μια λίγο παλαιότερη βερσιόν της διαφήμισης του Ζβαν, που ξεκινούσε με το συλλαβισμό της μάρκας. Ολόκληρη ήταν (γυναικεία φωνή φυσικά στο τραγούδι)


ΖΗΤΑ ΒΗΤΑ ΑΛΦΑ ΝΙ, ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ!



ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΣΤΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ



..........................................................ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ



ΚΑΙ ΖΒΑΝ ΚΑΙ ΖΒΑΝ ΚΑΙ ΖΒΑΝ!


 


Ανδρική φωνή εκφωνητή: ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ


Σημείωση: (ο εκφωνητής ήταν αυτός που φώναζε έντονα και έλεγε και στο DIana το χαρτί στο τέλος: "Από την χαρτοποιία Θράκης!)
 
stakovios είπε:
Οπς! Φλασιά και θυμήθηκα μια λίγο παλαιότερη βερσιόν της διαφήμισης του Ζβαν, που ξεκινούσε με το συλλαβισμό της μάρκας. Ολόκληρη ήταν (γυναικεία φωνή φυσικά στο τραγούδι)

ΖΗΤΑ ΒΗΤΑ ΑΛΦΑ ΝΙ, ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ!



ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΣΤΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ



..........................................................ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ



ΚΑΙ ΖΒΑΝ ΚΑΙ ΖΒΑΝ ΚΑΙ ΖΒΑΝ!


 


Ανδρική φωνή εκφωνητή: ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ


Σημείωση: (ο εκφωνητής ήταν αυτός που φώναζε έντονα και έλεγε και στο DIana το χαρτί στο τέλος: "Από την χαρτοποιία Θράκης!)
Θυμήθηκα σήμερα και τις τελίτσες΄. Το πλήρες τραγουδάκι είναι:

ΖΗΤΑ ΒΗΤΑ ΑΛΦΑ ΝΙ, ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ!


ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΣΤΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ



ΣΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΣΑΛΑΑΑΤΑ ΖΒΑΝ ΖΒΑΝ


ΚΑΙ ΖΒΑΝ ΚΑΙ ΖΒΑΝ ΚΑΙ ΖΒΑΝ!


 


Ανδρική φωνή εκφωνητή: ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ
 
η διαφημιση (στην οποια μου αρεσαν τα παιδακια που ετρωγαν σαντουιτς με ζαμπον zwan)

1984


Μου αρεσε κι εμενα το προιον αυτο...παντα υπηρχαν στο σπιτι στο ντουλαπι μερικες συσκευασιες....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχουμε καταναλώσει πολλά ZWAN στην παιδική μας ηλικία. Είχαμε ένα γείτονα και συγγενή που σε κάθε επίσκεψή του η σύζυγος έβγαζε το ZWAN, ντοματούλα, ελίτσες και παξιμαδάκια μπουκιές ως συνοδείας ρακής. Η χαρά μου να βγει το ZWAN στο τραπέζι. Φυσικά τη ρακή την έπιναν οι μεγάλοι και εμείς τρώγαμε τα ζαμπονάκια. Όλα αυτά τα ωραία τελείωσαν όταν διάβασα (και κατάλαβα) τα συστατικά του και πραγματικά αηδίασα. Μια εποχή δε, κυκλοφορούσαν παρόμοια προϊόντα όπου το κίτρινο ξύγκι ξεχείλιζε όταν έβγαζες το μεταλλικό κονσερβάκι. Μπορώ να πω ότι το ZWAN ξεχώρισε κατά παρασάγκας. Κλείνω το ποστ με ένα ακόμη περιστατικό. Θυμάστε τα λεωφορεία μάρκας sbav; Πάντα τα διάβαζα...σβαν!!
 
Δεν ειναι τοσο ρετρο ισως, αλλα ας μη ξεχναμε οτι στο στρατο, τα Σβαν στο φουρνο με τηγανητές πατατες αποτελοσαν μια ευκολη λυση. Νομιζω αυτο ηταν που λεγαμε "Γκοτζίλα"?
 
Έχουμε καταναλώσει πολλά ZWAN στην παιδική μας ηλικία.
Ισχύει ισχύει, πανίσχυρο ZWAN. Αυτό και τα corn beef που εμφανίστηκαν στα 80s. Πάντως σαν την γεύση του ZWAN δεν έβαζα. Το Tulip δεν μου τα έλεγε :lol:
 
Meanwhile, (μου ήρθε φλασιά) η γεύση του εδώ και αρκετά χρόνια δεν είναι η ίδια όπως αρχικά στα 80s και 90s, ιδέα μου?
 
Ισχύει ισχύει, πανίσχυρο ZWAN. Αυτό και τα corn beef που εμφανίστηκαν στα 80s. Πάντως σαν την γεύση του ZWAN δεν έβαζα. Το Tulip δεν μου τα έλεγε :lol:
Το corn beef το έφτιαχνε η γιαγιά μου η Ναξιώτισσα με μακαρόνια σαν κιμά
 
Το corn beef το έφτιαχνε η γιαγιά μου η Ναξιώτισσα με μακαρόνια σαν κιμά
Εντάξει, είναι υπέροχο. Γενικά (αν και η μητέρα μου είναι Παριανή) την παραδέχομαι την Νάξο στα εδέσματα. :thumbup:
 
στο χωριό στα '80ς τρώγαμε συνέχεια ζβαν, όντως με μακαρόνια και απ' όλα, γιατί το χωριό είχε μόνο ένα μπακάλικο, του Μανώλη Παπαδάκη, που είχε μόνο 5-6 λογιών κονσέρβες, γάλα διαρκείας, μακαρόνια, όσπρια και ρύζι χύμα, φιάλες υγραερίου και κανένα απορρυπαντικό πλυντηρίου. μανάβικο δεν είχε το χωριό γιατί όλοι είχαν τα δικά τους, κρεοπωλεία είχε και έχει μπόλικα. αυτοκίνητο δεν είχαμε για να πάμε στην κοντινότερη πόλη (Μοίρες) που ούτως ή άλλως είχε μόνο ένα σούπερ-μάρκετ, της Ένωσης. μια φορά μάλιστα φάγαμε με την αδερφή μου κάτι ληγμένο, δεν θυμάμαι τι, και πανικοβληθήκαμε, δεν θυμάμαι λείπαν οι γονείς μας απ' το σπίτι ή κοιμόντουσαν για μεσημέρι, δεν θυμάμαι ακριβώς. και προσπαθήσαμε...να προκαλέσουμε εμετό ο ένας στον άλλο χώνοντας τα δάχτυλα στο λαρύγγι! ευτυχώς δεν το καταφέραμε και όταν το είπαμε στους γονείς μας μας είπαν ότι δεν είναι κομμός κεφαλής και ακόμα και αν φας μια ληγμένη κονσέρβα δεν πεθαίνεις!
 
Κατανάλωνες ληγμένες κονσέρβες, νερό από σωλήνα κήπου (μαζί με το χώμα), και δεν πάθαινες τίποτα στα 80s. Πως να μην τα αγαπάμε μετά. :thumbdown:
 
Πίσω
Μπλουζα