Αναζήτηση σειράς: The Twelve Great Olympians

mitsakos69

RetroN00b
Joined
5 Ιουλ 2010
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
14

1@mitsakos69[/USER]

Mod. note

Απλα ενημερωτικα για τυχον μελλοντικες αναγνωρισεις, post με μια ξερη μονο φωτο χωρις κειμενο ή επεξηγηση,

θα τα παιρνει το Ευρηκα!

The Twelve Great Olympians Hermes.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχουμε αναγνωριση!!! :D

The Twelve Great Olympians.jpg

The Twelve Great Olympians back.jpg

πηγη φωτο: ebay

Και απο το toyarchive.com, μαθαινουμε το εξης...

The Twelve Great Olympians is a figure series which I figured no one knows about. The line contains the 12 great Greek Gods in all the their glory. The line itself was produced in the early 90's by a unknown Comapny from China. The figures stand at average of 3" 3/4 inches tall and are well detailed. A few came with accessories, while some had the accessory molded into their hand. Check the "Front" picture to see the accessory that came with that figure. This line was never sold to mainstream stores, and is a excellent and tough line to collect!

The back of the cards showed the figures on a great display. The backers were all the same, put a sticker laid over the top gave some past history of the God you purchased.


... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τα θυμάμαι καθόλου.. Είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;
 
circleag είπε:
Δεν τα θυμάμαι καθόλου.. Είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;
Ομοιως... :xm: ....αν και με τις εισαγωγες, ποτε δεν ξερεις... :D .....μπορει να περασαν και να μην ακουμπησαν. :)

Παντως το ολο look, μου θυμιζει περισσοτερο πανηγυριωτικες φιγουρες, παρα σειρα που θα την εβρισκες σε καθε καταστημα.

Οπως και να εχει παντως, φαινεται αρκετα καλη σειρα και τα συγχαρητηρια μου σε οποιον ειχε την ιδεα να βγαλει action figures με ελληνικο θεμα!!! :)
 
παρα πολυ ωραια Σταυρο..ενας θειος μου θυμαμααι να μου την χαρισε και αυτην ηταν ανοιχτη..πολυ πιθανον την ειχε βρει στο ξενοδοχειο που δουλευε καθως μου εδεινε κ αλλα πραγματακια. ενδιαφερουσα σειρα παντως
 
Εντυπωσιακό όντως το εύρημα. Δεν το γνώριζα καν. Βέβαια, δεν μπορώ να μη κάνω μια παρατήρηση. Ο Άδης δεν ήταν θεός του Ολύμπου! Δεν ανήκε στο Δωδεκάθεο. Καταρχάς ο Άδης δεν ήταν θεός αλλά τόπος στον οποίον κατέληγαν οι ψυχές μετά θάνατον, σύμφωνα με τη μυθολογία... Ο Πλούτωνας ήταν ο βασιλιάς του Άδη και μπορεί να ήταν αδελφός του Δία και του Ποσειδώνα αλλά ο θεός του θανάτου δεν είχε καμμιά σχέση με τους άλλους θεούς που έλαμπαν πάνω στα παλάτια του Ολύμπου... Απλώς έχουν φάει τη Δήμητρα, τη θεά της Γεωργίας και στην θέση της έβαλαν τον Άδη. Πάλι καλά... Σε βιβλίο δημοτικού έχω δει να εξαφανίζουν την Εστία από το δωδεκάθεο και στη θέση της να βάζουν τον θεό Διόνυσο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα