Αναζήτηση τίτλου Παιδικής εκπομπής με θέμα τον παλιό κινηματογράφο

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Ηταν μια εκπομπη, νομιζω στα πλαισια του Ουρανιου Τοξου. Αλλα επειδη ηταν ισως για πιο μεγαλα παιδια, μπορει να παιζοταν πιο μετα.

Ξερω σιγουρα οτι ηταν Γαλλικη. Στα ελληνικα αφηγητρια ηταν η Χαρα Τσακιρη η καποια αλλη γνωστη αφηγητρια.

Τη σειρα την "παρουσιαζε" μια ανθρωπομορφη καμερα που λεγοταν "Ράμεκα" που αλλαζε χρωματα (και μου την εσπαγε γιατι ειχε μονο 5-6 προσχεδιασμενες στασεις σε καθε πλανο)

Στην αρχη του καθε επεισοδιου ελεγαν τεχνικες λεπτομερειες του κινηματογραφου (πχ τι ειναι τα καρε, ποσο γρηγορα τρεχουν, τι μηχανισμο εχει ο προβολεας κλπ) και στη συνεχεια βλεπαμε ενα σκετσακι (Τσαρλι Τσαπλίν και Μπάστερ Κήτον) το οποιο αναλυεται στο τελος. Μαζι εξηγουνται ολα τα τρικ, διαφορες τεχνικες στη συγκεκριμενη ταινια, και τη σημασια τους στον κινηματογραφο.

Το θυμηθηκα τωρα τελευταια και μου εκανε εντυπωση που τετοια ενδιαφερουσα εκπομπη ηταν σε παιδικη ζωνη :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι είχε προβάλει πολύ Μπάστερ Κήτον. Γύρω στα 1988-89 (ίσως και πιο παλιά)
 
αραγε να υπαρχει στο ψηφιακο αρχειο της ερτ?δε ξερουμε και πως λεγοταν να εψαχνα.
 
Αναζήτηση Τίτλου Σειράς

Θυμάμαι στα γυμνασιακά μου χρόνια (περίπου στις αρχές της δεκαετίας του 90) μια σειρά στην κρατική τηλεόραση για τον κινηματογράφο. Σε κάθε επεισόδιο προβαλλόταν μια βουβή ταινία μικρού μήκους (εναλλάξ μια του Τσάρλι Τσάπλιν και μία του Μπάστερ Κίτον) και μετά ακολουθούσε σχολιασμός για τις τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν στο να γυριστεί η εν λόγω ταινία, το μοντάζ, τα εφέ κτλ. Νομίζω ότι η σειρά ήταν γαλλικής προέλευσης και ψάχνω να βρω τον τίτλο... Την θυμάται κανείς;
 
Thor μηπως εννοεις την ιδια σειρα με τον Rakeesh στο θεμα ;
 
Ναι αυτή πρέπει να είναι :)
 
Ειχα ξεχασει οτι ειναι γαλλικη, κατι που αναφερει ο Θορ.

Παντως νομιζω ηταν πριν το 90
 
ίσως να μην θυμάμαι καλά το έτος...
 
κι εγω τελη 80ς τη θυμαμαι,συμφωνω με τη χρονολογικη περιοδο που αναφερει ο Dominion

σ αυτη την εκπομπη ακουσα για πρωτη φορα το ονομα του ηθοποιου Μπαστερ Κητον
 
Πίσω
Μπλουζα