Αναζήτηση τίτλου βιβλίου επ. φαντασίας: Έρχονται οι Διαστημάνθρωποι

gademosauros

Retro Member
Joined
2 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
22
Τελευταία σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ. Το είχα διαβάσει μεταφρασμένο στο δημοτικό και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

η υπόθεση είναι ότι ένας ανώτερoς εξωγήινoς πολιτισμός παρακολουθεί με ανησυχία την αλόγιστη χρήση της τεχνολογίας από την ανθρωπότητα, κι αποφασίζει να σταματήσει την γεωμετρική αυτή πρόοδο ψεκάζοντας την ατμόσφαιρα με κάποιου είδους αέριο (?) αν θυμάμαι καλά που είχε την ιδιότητα να καταργεί την δυνατότητα παραγωγής ηλεκτρισμού. Καθώς και η τελευταία μηχανή στον κόσμο λειτουργεί με ηλεκτρισμό ή ηλεκτρικούς σπινθήρες, ο άνθρωπος ξαφνικά διαπιστώνει πόσο ανήμπορος είναι κι αναγκάζεται να αφήσει τις ανέσεις του σύγχρονου πολιτισμού και να επιστρέψει στην φύση για να επιβιώσει. όλες οι πόλεις εγκαταλείφθηκαν και όλοι άρχισαν να ζουν μόνο με ό,τι μπορούσαν οι ίδιοι να παράξουν και προστατέψουν. Υπήρχε κι ένας τρελός επιστήμονας που πριν απ' όλα αυτά ήταν δευτερόλεπτα πριν κάνει μια ριζοσπαστική ανακάλυψη (time travel ή διαπλανητικά ταξίδια), αλλά τον σταμάτησε τελευταία στιγμή η συγκεκριμένη διακοπή του ρεύματος που έσβησε τον υπολογιστή του. Προσπαθούσε να ανακαλύψει ξανά τον ηλεκτρισμό και θα τα κατάφερνε αλλά αυτή την φορά τον σταμάτησαν συνειδητά οι συνάνθρωποί του, κι οι εξωγήινοι, παρακολουθώντας από τον ιπτάμενο δίσκο τους (?) αυτήν την σκηνή, έμειναν ικανοποιημένοι κι γύρισαν στον πλανήτη τους.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :xm: :xm: :xm:
 
Δεν ξέρω ποιο βιβλίο είναι, αλλά καλά θα κάνουν οι εξωγήινοι να κάτσουν στ' αυγά τους και να μην ανακατεύονται με μας. Χωρίς ρεύμα δεν θα υπήρχαν φόρουμ, άρα ούτε retromaniax και τότε πού θα ανταλλάσσαμε αναμνήσεις? Σε σπηλιές υπό το φως λυχναριών με λίπος δεινόσαυρου?
 
σ' ευχαριστώ για την απάντηση

δυστυχώς δεν είναι αυτό - η κύρια υπόθεση διαδραματίζεται στις ΗΠΑ, οι περισσότεροι πρωταγωνιστές ζούσαν κι εργάζονταν στη Νέα Υόρκη. Μάλιστα μετά το συμβάν κι αφού ζούσαν στην ενδοχώρα σε ένα δάσος, χρόνια μετά επέστρεψαν κάποιοι στην πόλη να αναζητήσουν εφόδια κι εργαλεία και σύμφωνα με την περιγραφή οι περισσότεροι ουρανοξύστες είχαν καταρρεύσει. Το πιο χρήσιμο αντικείμενο που έφεραν πίσω ήταν μια χειροκίνητη ραπτομηχανή!

το δε κράτος των ΗΠΑ είχε διαλυθεί κι είχε αντικατασταθεί από πολλαπλές φεουδαρχικές κοινωνίες ανάλογα τη γεωγραφία της χώρας.

Το ψάχνω καιρό τώρα, δυστυχώς το google δεν με έχει βοηθήσει και στην πραγματικότητα ελπίζω μόνο να το έχει διαβάσει και θυμάται και κάποιος άλλος.
 
Έχουν περάσει άπειρα χρόνια και το θυμάμαι μόνο αμυδρά, αλλά όταν ήμουν παιδί είχα διαβάσει ένα βιβλίο με τίτλο "Έρχονται οι Διαστημάνθρωποι" που πραγματευόταν κάτι τέτοιο.

Μετά από μεγάλο γκούγκλισμα βρήκα 3 αναφορές που δείχνουν να ταιριάζουν καλά.

Το όλο θέμα μου θυμίζει ένα βιβλίο του Τζουλιάνο Αμίτσι με τίτλο "έρχονται οι διαστημάνθρωποι" στο οποίο γίνεται ένα γενικό μπλακ άουτ σε ολόκληρο τον πλανήτη απο εξωγενείς δυνάμεις για να διακοπεί η υπέρμετρη-αλόγιστη τεχνολογική εξέλιξη της "ανθρώπινης" κοινωνίας...
Πηγή.

Ένας παρακμασμένος πολιτισμός πριν προλάβει να αυτοκαταστραφεί συμπαρασύροντας όλη την ανθρωπότητα στην καταστροφή, δέχεται τη χαριστική βολή από εξωγήινες δυνάμεις που ωστόσο σώζουν με την παρέμβασή τους το ανθρώπινο γένος από τον όλεθρο. Είναι μια θαυμάσια περιγραφή της αιώνιας πάλης του ανθρώπου με τις φυσικές δυνάμεις που ο ίδιος απελευθέρωσε για να γίνει τελικά σκλάβο της.
Πηγή.

Πάντως το πρώτο βιβλίο που διάβασα συνειδητά ως επιστημονική φαντασία μου το έκανε δώρο μια μεγαλύτερη μου ξαδέρφη, στην πέμπτη δημοτικού. Λεγόταν «Έρχονται οι Διαστημάνθρωποι» και μιλούσε για την επέμβαση κάποιας ανώτερης φυλής εξωγήινων που για να μας «σώσει» από τους εαυτούς μας, μας αφαίρεσαν τη δυνατότητα να χρησιμοποιούμε τον ηλεκτρισμό. Η ιστορία είχε δύο στοιχεία που μάλλον μου έκαναν εντύπωση και μου έμειναν: ήταν μια ιστορία που μιλούσε για περισσότερα πράγματα από όσα φαίνονταν με την πρώτη ματιά και περιείχε μια εκδοχή του τέλους του κόσμου/πολιτισμού όπως τον ξέρουμε.
Πηγή.

Και ένα αυτούσιο απόσπασμα, μήπως σου κεντρίσει καλύτερα την μνήμη.
 
Maddog είπε:
Έχουν περάσει άπειρα χρόνια και το θυμάμαι μόνο αμυδρά, αλλά όταν ήμουν παιδί είχα διαβάσει ένα βιβλίο με τίτλο "Έρχονται οι Διαστημάνθρωποι" που πραγματευόταν κάτι τέτοιο.
Αυτό είναι ευχαριστώ πολύ, εντύπωση μου κάνει που με μια πρώτη ματιά δεν μπορώ να βρω περισσότερα στοιχεία για τον συγγραφέα, ή τον πρωτότυπο τίτλο. Τέλος πάντων, το βρήκα και διαθέσιμο θα πάω να το πάρω αύριο κι όλας
tinysmile_grin_t.png
tinysmile_grin_t.png
tinysmile_grin_t.png
tinysmile_fatgrin_t2.png
tinysmile_fatgrin_t2.png
tinysmile_fatgrin_t2.png


Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν :sweet_kiss:
 
To πήρα :)

gademosauros είπε:
εντύπωση μου κάνει που με μια πρώτη ματιά δεν μπορώ να βρω περισσότερα στοιχεία για τον συγγραφέα, ή τον πρωτότυπο τίτλο.
Αυτό γιατί το Τζουλιάνo Αμίτσι είναι ψευδώνυμο, όπως αναφέρεται στο προοίμιο του βιβλίου. Το πραγματικό του όνομα είναι Τζιάνι Πάντουα, γεννηθείς στη Ρώμη το 1927.

Ο τίτλος του πρωτότυπου είναι "Proprio come ieri", εκδόσεις Capitol, Ρώμη 1975.

Εδώ το εξώφυλλο της ιταλικής έκδοσης (μου θύμισε κάτι από «μια φορά κι ένα καιρό... ο άνθρωπος»):

2pocrrd.jpg

Κι εδώ κάποιες πληροφορίες ακόμα:

http://www.centrostudicampostrini.it/biblioteca-scheda.php?id_libro=6095

6274C.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που σε βοήθησα να βρεις αυτό που ήθελες. Αυτή την φορά ήσουν τυχερόσαυρος. :)
 
Maddog είπε:
Έχουν περάσει άπειρα χρόνια και το θυμάμαι μόνο αμυδρά, αλλά όταν ήμουν παιδί είχα διαβάσει ένα βιβλίο με τίτλο "Έρχονται οι Διαστημάνθρωποι" που πραγματευόταν κάτι τέτοιο.
Μετά από μεγάλο γκούγκλισμα βρήκα 3 αναφορές που δείχνουν να ταιριάζουν καλά.

Πηγή.

Πηγή.

Πηγή.

Και ένα αυτούσιο απόσπασμα, μήπως σου κεντρίσει καλύτερα την μνήμη.
Btw να ομολογησω οτι επιχειρησα κι εγω -εντωμεταξυ- να το βρω ,αλλα τελικα εφαγα την σκονη του Maddog ....
 
Σπάνιο "παράσημο" να ξεπερνάς τον Nemo στο γκούγκλισμα. #)

Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι είχα head start, αφού είχα διαβάσει το βιβλίο πριν από 30 χρόνια...άλλο που δεν θυμόμουν τίποτα ουσιαστικό. :)
 
Πίσω
Μπλουζα