Αναζήτηση τίτλου καρτούν: Dream Doll (1979)

namida

RetroActive
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
222
Αντιδράσεις
6
Χθες έδειξε στο κανάλι της Βουλής ένα ντοκιμαντέρ για την εξέληξη του ανιμέισον, και μεταξύ των άλλων παρουσίασε ένα κινούμενο που είχα δει μικρός. Πρόκειται για έναν τύπο που ερωτεύεται μια φουσκωτή κούκλα που βλέπει σε μια βιτρίνα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τον τίτλο; Νομίζω είναι ευρωπαϊκή παραγωγή, και φυσικά δεν είναι πορνογραφικού περιεχομένου, όπως μπορεί να φαντάστηκαν κάποιοι.
 
kapamaru είπε:
Χθες έδειξε στο κανάλι της Βουλής ένα ντοκιμαντέρ για την εξέληξη του ανιμέισον, και μεταξύ των άλλων παρουσίασε ένα κινούμενο που είχα δει μικρός. Πρόκειται για έναν τύπο που ερωτεύεται μια φουσκωτή κούκλα που βλέπει σε μια βιτρίνα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τον τίτλο; Νομίζω είναι ευρωπαϊκή παραγωγή, και φυσικά δεν είναι πορνογραφικού περιεχομένου, όπως μπορεί να φαντάστηκαν κάποιοι.
Το θυμαμαι Φωτ ηταν κινουμενο σχεδιο μικρου μηκους και πιθανοτατα το ειχες δει σε μια εκπομπη που επαιζε για ενα διαστημα η ΝΕΤ με το ονομα cartoons που εδειχνε κατι κουλτουρε καρτουνς απο διαφορους δημιουργους.
 
το είδα και εγώ χθες αυτό και το cartoon το θυμήθηκα! το είχα δει παλιά... τώρα ποιο είναι δεν θυμάμαι.... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι λεγότανε Dream Doll του Bob Godfrey και είναι παραγωγής 1979 (σχετικά μικρού μήκους) και βρεττανικής παραγωγής

http://www.toonhound.com/bobgodfrey.htm

http://www.awn.com/mag/issue3.7/3.7pages/3.7southall.html

Η σειρά που αναφέρθηκε και παιζότανε γύρω στα 1989 από ερτ-2 (ισως και αργότερα) ήτανε το Masters of Animations (παραγωγής 1986 Μ.Βρεττανία) υπέυθυνος για αυτή τη σειρά ήτανε ο John Halas (καμία σχέση με John Halaris βλ. Κωσταντάρας) ένας αυστροουγγαρός animator.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tnx Dominion. I knew I could be counting on you
 
Dominion είπε:
Η σειρά που αναφέρθηκε και παιζότανε γύρω στα 1989 από ερτ-2 (ισως και αργότερα) ήτανε το Masters of Animations (παραγωγής 1986 Μ.Βρεττανία) υπέυθυνος για αυτή τη σειρά ήτανε ο John Halas (καμία σχέση με John Halaris βλ. Κωσταντάρας) ένας αυστροουγγαρός animator.

ναι αλλα νομιζω οτι ο SONIC λεει για μια σειρα που παιζοταν αργοτερα στη νετ περιπου το 1998 που το παρουσιαζε το κοριτσακι απτη σειρα του Μαστορακη το Καληνυχτα μαμα.επαιζε βραβευμενες απο φεστιβαλ μικρου μηκους ταινιες
 
Μια παρόμοια σειρά με το κοριτσάκι παρουσίαζε γύρω στα 1997 ή 1998 ο Πουλικάκος από την ετ-2. Μπορεί να είναι και η ίδια σειρά και να αλλάξανε οι παρουσιαστές κάποια στιγμή.

Το Dream Doll πρώτη φορά παίχτηκε πάντα από ετ-2 το 1992-3 (ίσως και νωρίτερα) στην συγκεκριμένη σειρά του John Hallas, o Βοb Godfrey μάλιστα είχε συνέντευξη μαζί με άλλους άγγλους animators (όπως τον αείμνηστο Danning υπεύθυνο για το yellow submarine). Nα θυμίσω ότι η σειρά αυτή ήτανε παραγωγής 1986 και παρουσίαζε κάθε χώρα που το κινούμενο σχέδιο είχε μια κάποια ιστορία πίσω του (μάλιστα ξεκίναγε με την σημαία κάθε χώρας σε κάθε επεισόδιο).
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=f4p9ek4SRBU]YouTube - Dream Doll - Red Balloon Spoof - Channel 4
 
βουαλά και ολόκληρη η ταινία (δεν αποκλείεται να έχει παιχτεί και στο κανάλι της Βουλής)


και εδώ ενα ντοκυμανταίρ για την τέχνη του Bob Godfrey
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είναι το ντοκυμαντέρ στο κανάλι της Βουλής που έχω δεί και εγώ, υπάρχει και η σχετική συλλογή dvd την οποία δεν είχα βρει. Αν θέλετε μπορώ να ψάξω να τη βρω γιατί δεν έχω τις λεπτομέρειες μαζί μου αυτή τη στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα