• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Αναζήτηση τίτλου ξένης σειράς

Ράγια

RetroN00b
Αντιδράσεις
6
Καλησπέρα!

Ψάχνω μία ξένη σειρά (μπορεί να ήταν & ταινία, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη) η οποία παιζόταν δεκαετία 1980 σ' ένα από τα 2 κρατικά κανάλια.

Θυμάμαι μόνο μία σκηνή, τον καλό ήρωα να βρίσκεται στον πλανήτη του κακού της ιστορίας, να προσπαθεί να φυλαχτεί μαζεμένος στο έδαφος από τα εχθρικά πυρά (λέϊζερ ίσως?) & να τον πλησιάζει μία κοπέλα η οποία ήταν αιχμάλωτη του κακού. Όταν ο καλός τη ρώτησε γιατί δεν την βλάπτουν τα πυρά εκείνη του απάντησε ότι ο κακός την είχε συνηθίσει σ' αυτά (κάτι σαν μιθριδατισμός υποθέτω) & δεν μπορούσαν να της κάνουν κακό.

Ξέρω ότι είναι ελάχιστα αυτά που θυμάμαι, αλλά & αυτά τα θυμάμαι πολύ αμυδρά, καθώς ήμουν παιδάκι τότε. Περισσότερο μου έχει μείνει η αίσθηση της σκηνής, παρά η ίδια η σκηνή.

Έχω ήδη αρχίσει να βλέπω σειρές επιστ. φαντασίας δεκαετίας 1970 -1980 μήπως & πετύχω πουθενά αυτή τη σκηνή.

Αν κάποιος θυμάται κάτι ή μπορεί να με κατευθύνει πρός κάποιες σειρές για να τις δώ θα ήμουν ευγνώμων.

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
155
Μήπως λες αυτό;

Beyond the Rising Moon (1987)

Για ψάξε το στο youtube και πές μου.

Ράγια

RetroN00b
Αντιδράσεις
6
Συγγνώμη που άργησα ν' απαντήσω, αλλά το είδα τώρα.

Σ' ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω.

EDIT:

Είδα όλη την ταινία (ομολογώ ότι χρειάστηκε αρκετή υπομονή), αλλά τελικά δεν είναι αυτή.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπλουζα