Αναζήτηση τίτλου ξένης ταινίας Νο. 1

Cathy

Retro Member
Joined
23 Σεπ 2012
Μηνύματα
127
Αντιδράσεις
29
Ψάχνω την πρώτη ταινία που ειδα στο σινεμα ετων 6 γυρω στο 80κατι και απο την οποια το μονο που θυμαμαι ειναι

1. Ειναι ιστορικη και εχει κατι να κανει με καραβια

2. Ο ηρωας ειναι ξανθος και ηλιοκαμμένος και πουλιεται σκλαβος στο Αλγερι οπου σπρωχνει μισογυμνος εναν τροχο

3. Εχει πολλες μαχες.

Αν θυμάται καποιος κάτι...
 
Ενδιαφερουσα θα ειναι η αναζητηση - αλλα δωσε καποιες πληροφοριες ακομα - οτι θυμασαι.

Ασπρομαυρη ? Εγχρωμη ? Ιστορικη ναι οκ αλλα σε ποια περιοδο χοντρικα ? Ρωμαικη ? Μεσαιωνας ? Πειρατες ? Β' Παγκοσμιος ? Αν θυμασαι οτι εχει μαχες θα θυμασαι και με τι πολεμουσαν. Και οτι αλλη λεπτομερεια σου ερθει.
 
Λοιπόν, η ταινία ειναι εγχρωμη νομιζω τεχνικολορ και η εποχη πρεπει να ειναι μεταξυ 17ου-18ου αιώνα δηλαδή η εποχή των πειρατών, θυμαμαι αμυδρα και κατι ανταρσιες και μια επανασταση των σκλαβων. Μου ειχε κανει εντυπωση και το συγκρατησα διοτι ειναι το θεμα των λευκων σκλαβων κατι που υπαρχει και σε αλλες ταινιες πχ. στον Καπταιν Μπλαντ αλλα δεν ειναι συνηθισμενο. Πολεμουσαν με σπαθια και πιστολια τυπου αντικες πειρατικα. Ειναι περιπετεια αλλα δεν θυμαμαι αν εχει κωμικα ή δραματικα στοιχεια. Δεν πρεπει να ηταν πετυχημενη ή διασημη διοτι εχω δει πολλες ταινιες με πειρατες και δεν την εχω πετυχει. Μου ειχε κανει εντυπωση που παιζοταν στο σινεμα διοτι την ειδα καπου στο 83 και το στυλ της ταινιας εμοιαζε πιο παλιο. Νομιζω υπηρχαν και αραβικής καταγωγής πειρατές και αναμεσα στους σκλαβους και αφρικανοι. Ειμαι σιγουρη πως ειναι καπου Βορεια Αφρικη για αυτο εγραψα Αλγερι μπορει να ειναι και αλλο βορειοαφρικανικο λιμανι. (Τυνησια?) Οποιος μπορει να θυμηθει κατι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι όπως τα περιγράφεις, μου έρχεται στο μυαλό το "Τομπρούκ" (1967), αλλά μιλάμε για περίοδο 2ου ΠΠ, όχι 17ο-18ο αι.

Μήπως θυμάσαι τον κινηματογράφο που το έπαιζε ?
 
Ειχαμε παει διακοπες σε κατι φιλους των γονιων μου στην Κρητη στο Ηρακλειο. Κριμα που κανεις δεν θυμαται κατι! Ελπιζω να βρεθει εχω πολυ εντονη την αναμνηση του πρωταγωνιστη να σπρωχνει τον τροχο μαζι με αλλους σκλαβους.
 
Κάτι για τον πρωταγωνιστή, δε θυμάσαι?

Ψηλός, κοντός, ξανθός, μελαχρινός? Γνωστός? Άγνωστος? Κάποιο άλλο στοιχείο, μπας και βρούμε τον ηθοποιό?
 
Για την εποχή στην οποία αναφέρεται η Cathy με λευκούς σκλάβους στο Αλγέρι (ή γενικότερα στη Β. Αφρική) κλπ, ίσως η ταινία να έχει να κάνει με τη ζωή του Θερβάντες... Είχα δει πολύ παλιά μια τέτοια ταινία ("ο άνθρωπος από τη Μάντσα" ή κάπως έτσι τέλος πάντων) με τον Πίτερ Ο'Τουλ που διηγείται τις δονκιχωτικές του περιπέτειες μέσα σ' ένα κελί, αλλά δε θυμάμαι τίποτε συγκεκριμένο...
 
Θα το ψαξω αυτο που λες αν και νομιζω πως ειχε να κανει με πειρατες. Ο πρωταγωνιστης ηταν ξανθος και ηλιοκαμμενος με ξανθα σγουρα καπως μαλλια. Μπορει και να ηταν ο Πητερ Ο᾽ Τουλ...οποια αλλη προταση δεκτη!!
 
Εχω απορριψει ηδη μερικες με πιο σχετικες το Tripoli (1950) και το The Wind and the Lion (1975) και επεται συνεχεια.
 
Κριμα που κανεις δεν βρήκε κατι ακομα έριξα μια ματιά στην λίστα με τις πειρατικές ταινίες αλλά δεν βρίσκω κάτι, θυμάμαι αμυδρά και κάτι με αφρικανική Καρθαγένη...
 
Τωρα μας μπερδεψες - η μια Καρθαγενη ειναι στην Καραιβικη (Κολομβια) και η αλλη στις Ευρωπαικες ακτες (Ισπανια), η αφρικανικη ποια ειναι ? Παντως δεν εχω εγκαταλειψει, την ψαχνω την ταινια ακομα.
 
Μπορεί να εννοεί την Καρχηδόνα. Συχνά σε ξένες ταινίες μεταφράζεται σαν Καρθαγένη (και η Ισπανική Καρθαγένη σαν Νέα Καρχηδόνα ξεκίνησε αν δεν κάνω λάθος)
 
Το "ξανθός, ηλιοκαμμενός και να γυρίζει τροχό", μου θύμισε, για κάποιο λόγο, τον Kirk Douglas... :xm:
 
Μπορεί να εννοεί την Καρχηδόνα. Συχνά σε ξένες ταινίες μεταφράζεται σαν Καρθαγένη (και η Ισπανική Καρθαγένη σαν Νέα Καρχηδόνα ξεκίνησε αν δεν κάνω λάθος)
Σωστος ο Thor - αποσυρω την ερωτηση :)

DINO μας εχωσες παλι .... :p
 
Ε να ναι το Spartacus πια.....τι να πω.

 


 
Cathy είπε:
Λοιπόν, η ταινία ειναι εγχρωμη νομιζω τεχνικολορ και η εποχη πρεπει να ειναι μεταξυ 17ου-18ου αιώνα δηλαδή η εποχή των πειρατών, θυμαμαι αμυδρα και κατι ανταρσιες και μια επανασταση των σκλαβων. Μου ειχε κανει εντυπωση και το συγκρατησα διοτι ειναι το θεμα των λευκων σκλαβων κατι που υπαρχει και σε αλλες ταινιες πχ. στον Καπταιν Μπλαντ αλλα δεν ειναι συνηθισμενο. Πολεμουσαν με σπαθια και πιστολια τυπου αντικες πειρατικα. Ειναι περιπετεια αλλα δεν θυμαμαι αν εχει κωμικα ή δραματικα στοιχεια. Δεν πρεπει να ηταν πετυχημενη ή διασημη διοτι εχω δει πολλες ταινιες με πειρατες και δεν την εχω πετυχει. Μου ειχε κανει εντυπωση που παιζοταν στο σινεμα διοτι την ειδα καπου στο 83 και το στυλ της ταινιας εμοιαζε πιο παλιο. Νομιζω υπηρχαν και αραβικής καταγωγής πειρατές και αναμεσα στους σκλαβους και αφρικανοι. Ειμαι σιγουρη πως ειναι καπου Βορεια Αφρικη για αυτο εγραψα Αλγερι μπορει να ειναι και αλλο βορειοαφρικανικο λιμανι. (Τυνησια?) Οποιος μπορει να θυμηθει κατι...
Θα ελεγα με σιγουρια οτι το μονο που ταιριαζει πολυ με την περιγραφη που κανεις ειναι

το Cobra Verde με τον Klaus Kinski του 1987...αλλα αναφερεις οτι το ειδες το '83!!! :confused:
 
Οχι δεν ειναι το Κομπρα Βερντε αν και μοιαζει! και ναι μαλλον για την Καρχηδονα προκειται! μερικα ακομα στοιχεια- ο ξανθος ηρωας καταληγει σκλαβος στην Β. Αφρικη οπου τον πουλανε μετα απο κατι που εκανε ή μετα απο μια μαχη και εκει προσπαθει να ξεσηκωσει τους αλλους σκλαβους. Θυμαμαι πως οι κακοι ειναι Αραβικης καταγωγης και οι καλοι ειναι λευκοι και μαυροι. Οι δουλεμποροι φορανε αραβικά ρούχα. Δεν θυμαμαι γυναικες στην ταινια ειχε κυριως αντρες. Ο ηρωας ειχε λαμπερα ξανθα μαλλια! Η εποχη ειναι νομιζω καπου 16-17ος αιωνας δηλαδη η εποχη των πειρατων. Ξερει κανεις αν υπαρχει ταινια των 80ς με την ζωη κουρσαρου της Αφρικης πχ του Μπαρμπαροσσα? Νομιζω πως κατι τετοιο πρεπει να ειναι εγω δεν βρηκα κατι αλλα αν ξερει καποιος αλλος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μόνη ταινία που ξέρω με Καρθαγένη που αναφέρθηκε είναι αυτή:

carthage-en-flammes.jpg
carthage-en-flammes.jpg

http://www.imdb.com/title/tt0054729/

και παίζει ο Terrence Hill (ταιριάζει στο ξανθός ηλιοκαμμένος!)

terencehillcartagine.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα