Αναζήτηση τίτλου ξένης ταινίας Νο. 1

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Ψαχνω για μία ταινία (με μια πολυ μικρη επιφυλαξη να ειναι επεισοδιο απο καποια σειρα), αλλά δεν εχω αρκετες πληροφορίες γι αυτην λογο του οτι το μονο που θυμάμαι είναι μια σκηνή. Πρόκειται για ενα cartoon το οποιο ειδα αρκετα χρόνια πριν, καπου στα τέλη του 80.

Υπήρχε μία σκηνη, κοντα στο τέλος μαλλον, σε ένα σκαφος ή μικρο πλοιο το οποιο ανατινάζεται, ο ηρωας ξεφευγει την τελευταια στιγμή και ο "κακος" της υπόθεσης καιγεται ζωντανος. Η σκηνη έχει χαρακτει στο μυαλό μου γιατί η καμερα ακολουθουσε την φωτια της εκρηξης μεχρι που εφτασε στον τύπο. Εκει μετα κάνει ενα κοντινό στο προσωπο του και το δειχνει να καιγεται και αυτος να πεθαινει.

Ηταν η πρώτη φορά που εβλεπα τετοια ωμή βία σε cartoon και με φοβισε πραγματικά. Ειχα συνηθησει να βλεπω τους Cobra απο τα Gi Joe να πηδουν με αλεξίπτωτο απο τα φλεγόμενα αεροπλανα τους. Ομως δεν θυμαμαι τιποτε αλλο. Ουτε καν το στιλ σχεδιού, δεν μπορω δηλαδη να πω αν ειχε στιλ Manga (τα οποια ειχαν παντα πολυ βια) με σιγουρια. Αλλά δεν πρέπει να ήταν cartoon για ενήλικους, γιατι αν είχε και άλλες σκηνές βίας θα το θυμομουν. (ή οχι?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα σας!!!

λοιπον εχω ρωτησει πολυ κοσμο αλλα δεν το ξερει κανεις!!!!

ψαχνω να βρω μια σειρα παιδικη, δεν ειχε κινουμενα σχεδια ηταν σαν παραμυθι ανατολιτικου στυλ χωρις λογια

ηταν ενας που περιπλανιοταν συνεχεια με μια βαρκα και ταξίδευε

το εβλεπα καθε μερα το μεσημερι οχι σε γνωστο καναλι οταν ημουν 1η δημοτικου πολυ παλιο

και ειχε τη μουσικη αυτη που εχω παρακατω

κανεις δεν το εβλεπε? μονο εγω?

τι στα κομματια δεν μπορω να το βρω

http://www.youtube.com/watch?v=Ek5u5jl7Ads

γνωριζει κανεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα σας!!!
λοιπον εχω ρωτησει πολυ κοσμο αλλα δεν το ξερει κανεις!!!!

ψαχνω να βρω μια σειρα παιδικη, δεν ειχε κινουμενα σχεδια ηταν σαν παραμυθι ανατολιτικου στυλ χωρις λογια

ηταν ενας που περιπλανιοταν συνεχεια με μια βαρκα και ταξίδευε

το εβλεπα καθε μερα το μεσημερι οχι σε γνωστο καναλι οταν ημουν 1η δημοτικου πολυ παλιο

και ειχε τη μουσικη αυτη που εχω παρακατω

κανεις δεν το εβλεπε? μονο εγω?

τι στα κομματια δεν μπορω να το βρω

You Tube
Η απάντηση μάλλον βρίσκεται σε αυτό το thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10872&highlight=%D3%E5%E2%DC%F7

Ψαχνω για μία ταινία (με μια πολυ μικρη επιφυλαξη να ειναι επεισοδιο απο καποια σειρα), αλλά δεν εχω αρκετες πληροφορίες γι αυτην λογο του οτι το μονο που θυμάμαι είναι μια σκηνή. Πρόκειται για ενα cartoon το οποιο ειδα αρκετα χρόνια πριν, καπου στα τέλη του 80.
Υπήρχε μία σκηνη, κοντα στο τέλος μαλλον, σε ένα σκαφος ή μικρο πλοιο το οποιο ανατινάζεται, ο ηρωας ξεφευγει την τελευταια στιγμή και ο "κακος" της υπόθεσης καιγεται ζωντανος. Η σκηνη έχει χαρακτει στο μυαλό μου γιατί η καμερα ακολουθουσε την φωτια της εκρηξης μεχρι που εφτασε στον τύπο. Εκει μετα κάνει ενα κοντινό στο προσωπο του και το δειχνει να καιγεται και αυτος να πεθαινει.

Ηταν η πρώτη φορά που εβλεπα τετοια ωμή βία σε cartoon και με φοβισε πραγματικά. Ειχα συνηθησει να βλεπω τους Cobra απο τα Gi Joe να πηδουν με αλεξίπτωτο απο τα φλεγόμενα αεροπλανα τους. Ομως δεν θυμαμαι τιποτε αλλο. Ουτε καν το στιλ σχεδιού, δεν μπορω δηλαδη να πω αν ειχε στιλ Manga (τα οποια ειχαν παντα πολυ βια) με σιγουρια. Αλλά δεν πρέπει να ήταν cartoon για ενήλικους, γιατι αν είχε και άλλες σκηνές βίας θα το θυμομουν. (ή οχι?)
Πιο πιθανόν να μην είναι αυτό που ψάχνεις αλλά αξίζει να αναφερθεί πως μια τέτοια σκηνή υπάρχει στην anime ταινία Jungle Boy Kenya. O κακός συνταγματάρχης/λοχαγός/στρατηγός ή ό,τι άλλο ήταν τελος πάντων καίγεται ζωντανός σε μια εκρηξη ατομικής βόμβας, όχι σε σκάφος αλλά σε μια στρατιωτική βάση μέσα στη ζούγκλα. Παρόλο που έχω δει την ταινία αρκετές φορες, τη συγκεκριμένη σκηνή την είδα μόνο μια φορά στη ζωή μου όταν πήγαινα Δημοτικό και η θέα του φλεγόμενου προσώπου του κακού να λιώνει είναι κάτι που δεν ήθελα να ξαναπαρακολουθήσω (η τακτική μου ήταν να αλλάζω κανάλι ή και δωμάτιο μέχρι να περάσει αύτή η σκηνή). Ίσως τώρα να το έβλεπα ανετότατα όπως έχει συμβεί και με άλλα μου με τρόμαζαν στο παρελθόν αλλά για την ώρα ακόμα αποφεύγω την συγκεκριμένη σκηνή. Για τους πιο τολμηρούς είναι κάπου στο παρακάτω κλιπ

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Update: μόλις ξαναπαρακολούθησα αυτό το σημείο μετά από χρόνια. Είναι κάπου στο 0.35. Δεν είναι όσο φρικιαστικό το θυμόμουν αλλά ας πούμε πως παραμένει πάρα πολύ φρικιαστικό (τουλάχιστον με δικά μου δεδομένα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας ρωτησω και εγω κατι, θυματε κανεις το κινουμενο σχεδιο ο μηστερ σαιμον.
 
Πίσω
Μπλουζα