Αναζήτηση τίτλου ξένης ταινίας No. 5

miarini

RetroN00b
Joined
19 Mαϊ 2015
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Γειά σας. Ήθελα να σας ρωτήσω για κάποια ταινία κι ελπίζω από τις περιγραφές μου κάτι να σας θυμίσει...

Αυτή την ταινία την έδειξε στο STAR πολύ παλιά όμως... Γύρω στο 2000 και μετά ή εκεί γύρω...

Η ταινία αυτή μιλάει για έναν άνθρωπο που (αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν κάτι σαν ντεντέκτιβ) έλυνε μυστήρια. Και συνήθως είχε και μια γυναίκα που τον βοηθούσε, αλλά είχαν και σχέση. Όλο του τύχαιναν περίεργες υποθέσεις...

Η ταινία ήταν αρκετά μεγάλη... Αλλά και με τόσες διαφημίσεις που έβαζε το STAR ακόμα και τότε δεν μπορούσα να καταλάβω, γιατί ήμουν και αρκετά μικρή και τη θυμάμαι μόνο εικονικά αμυδρά...

Στην πρώτη του υπόθεση ήταν ένας φίλος του που δούλευε σ' ένα πανεπιστήμιο και δούλευε επάνω σε μια μυστική φόρμουλα που τον έκανε να κινείται πολύ γρήγορα στον χρόνο. Όμως κανείς δεν ήξερε γι' αυτή τη φόρμουλα... Ώσπου μια μέρα εξαφανίστηκε τελείως και όταν πήγε αυτός να το διερευνήσει βρήκε λίγη φόρμουλα σε πεσμένο φιαλίδιο και ήπιε κι αυτός και τότε άρχισε να κινείται πολύ γρήγορα μέσα στο χρόνο υποτίθεται, που όλα γύρω του στην ταινία ήταν σαν σταματημένα... Ακόμα και όταν έκανε κι έξω μια βόλτα... Ώσπου, βρήκε τον φίλο του καθισμένο κάτω κι εξαντλημένο πια γιατί είχε γεράσει πάρα πολύ και ήταν στα πρόθυρα του θανάτου (επειδή κινούνταν πολύ γρήγορα στον χρόνο).

Είχε κι άλλη υπόθεση (που δεν μπορώ να θυμηθώ).

Στην τρίτη υπόθεση όμως, έπεσε ένας βράχος από το διάστημα στη Γή κι έκανε κρατήρα. Τη βρήκε κάποιος (μάλλον βοσκός ή άστεγος, δεν θυμάμαι) και την πήγε σπίτι του στη γυναίκα του. Όταν την γυαλισαν ήταν γυαλιστερό (κόκκινο νομίζω αυγό ή μικρή πυραμίδα). Όταν την κοίταζαν έβλεπαν έναν άλλο κόσμο καθώς αυτή η πέτρα ήταν πύλη για έναν άλλο πλανήτη. Ώσπου, το βράδυ η γυναίκα αυτού που τη βρήκε κοίταξε μέσα και την άρπαξε ο εξωγήϊνος από έναν κόκκινο πλανήτη με μεγάλες πυραμίδες και τους ανθρώπους τους είχαν μέσα σε κουτιά (ή όποιον άλλον είχαν αιχμαλωτίσει)... Έτσι, την πήγε σ' αυτόν που έλυνε μυστήρια κι εκείνος την έκρυψε ή κάτι τέτοιο... Αφού, όπως σας είπα και πιο μπροστά ήμουν μικρή και δεν ήξερα από ηθοποιους ξένους και ήταν παλιά και γι'αυτό δεν θυμάμαι τίτλο και δεν μπορώ να τη βρώ με τίποτα... Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε εσείς που είστε πολύ καλοί σ'αυτά και γνωρίζετε πολλά. Ευχαριστώ!
 
the X-files??? (ταινία του 1998)

είναι η πρώτη τανία μυστηρίου που σκεφτηκα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι αυτή... Κρίμα! Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την απάντηση πραγματικά! :D
 
Να είσαι καλά!!!

Ισως το βρουν άλλα μέλη στο φορουμ...
 
Πίσω
Μπλουζα