Αναζήτηση τίτλου παιδικής εκπομπής Νο.2

spector

RetroN00b
Joined
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
Ενα μεγαλο χαιρε σε ολους.λοιπων το προβλημα ειναι το εξης εχω μια αναλαμπη απο μια εκπομπη λογικα της εκπαιδ τηλεορασης που στους τιτλους αρχης ειχε ενα τυπο κατω απο ενα δεντρο στη συνεχεια εμφανιζοταν και μια μπουλντοζα ολα τα λευτα παντως ηταν η μουσικη ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΚΟΜΑΤΙ ΜΕ SYNTH ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΚΟΣΜΟ πως ονομαζοταν?ευχαριστω.....
 
Αναζήτηση τίτλου μουσικού κομματιού από anime

καλησπερα στο φορουμ!δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο section,αλλα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.ψαχνω ενα κομματι που παιζοταν σ ενα προγραμμα καπου στα μεσα του 80.ηταν ενα animation,με εναν τυπο που,αν θυμαμαι καλα ξεκουραζοταν κατω απο ενα δεντρο του οποιου τα κλαδια μεγαλωναν σιγα σιγα,καπου εκει διπλα ειχε και εναν εκσκαφεα νομιζω.δεν θυμαμαι περισσοτερα.ηταν αρκετα μελαγχολικο το κομματι.νομιζα οτι ηταν J.M.Jarre αλλα δε βρηκα κατι.Ειναι ορχηστρικο synthesizer στυλ.Αν καποιος γνωριζει κατι θα ημουν ευγνωμων...
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο! Ζητάς τον τίτλο από ένα μουσικό κομμάτι που παίζονταν σε κάποιο anime του 80?
 
Καλως σας βρηκα.και συγχαρητηρια σε ολους για την εξαιρετικη προσπαθεια.ναι,εχω ψαξει αρκετα μηπως βρω το συγκεκριμενο animation.το κομματι υποθετω οτι θα το βρω απ τη στιγμη που βρω το ανιμε,μεσω shazam πιστευω..αλλα θα θελα αν καποιος θυμαται και καταλαβε σε ποιο προγραμμα αναφερομαι,και το εχει δει πουθενα να με βοηθησει.θα ηθελα να το ξαναδω.συγχωρειστε με αλλα επειδη εχουν περασει πανω απο 20 χρονια,δε θυμαμαι αλλες λεπτομερειες.

επισης να προσθεσω οτι αν θυμαμαι σωστα παιζοταν νομιζω μεσημερι προς απογευμα που ανοιγε το προγραμμα.ισως να ηταν απλως ενα ιντρο.γιατι δε θυμαμαι να χει πλοκη η κατι αλλο...απλα τον τυπο κατω απ το δεντρο και τα κλαδια που μεγαλωναν και κατεβαιναν στη γη...γι αυτο ισως ο χαρακτηρισμος anime να μην ειναι και τοσο αντιπροσωπευτικος.επειδη ειδα οτι αλλαξατε τον τιτλο του θεματος...χρονικα θα το τοποθετουσα να ναι τελη 70 αρχες 80 παραγωγη.εγω υποθετω το βλεπα καποια στιγμη αναμεσα σε 85 ισως μεχρι 88...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή τα περισσότερα παιδικά κινούμενα σχέδια της εποχής μας, ήταν κυρίως άνιμε, εξού και η αλλαγή στον τίτλο!

Τι πιστεύεις ότι θα ήταν αντιπροσωπευτικότερο? Επίσης, θυμάσαι μήπως σε ποιο κανάλι παιζόταν? :)
 
δε θυμαμαι.Ή ερτ 1 θα ηταν ή ερτ 2.δεν ειχαμε αλλα τοτε #) Διαβασα ολα τα threads παντως στο φορουμ και δε το βρηκα...Δε μπορει να μη το θυμαται καποιος.το ψαχνω απεγνωσμενα χρονια και στο youtube και γενικοτερα στο διαδικτυο. :cry: :cry: Δε με ενοχλησε η αλλαγη στον τιτλο,προς θεου,απλα δεν ξερω αν με τον ορο ανιμε που θα παει το μυαλο του καθενος.δεν ηταν γιαπωνεζικο,δεν ηταν αμερικανικο...Ο,τι θυμομουν για αυτο τα ανεφερα πιο πανω.Μακαρι καποιος να βοηθησει :flower:
 
spector είπε:
Ενα μεγαλο χαιρε σε ολους.λοιπων το προβλημα ειναι το εξης εχω μια αναλαμπη απο μια εκπομπη λογικα της εκπαιδ τηλεορασης που στους τιτλους αρχης ειχε ενα τυπο κατω απο ενα δεντρο στη συνεχεια εμφανιζοταν και μια μπουλντοζα ολα τα λευτα παντως ηταν η μουσικη ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΚΟΜΑΤΙ ΜΕ SYNTH ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΚΟΣΜΟ πως ονομαζοταν?ευχαριστω.....

Φίλε μου, μάλλον η μνήμη σου σε απατά και δε θυμάσαι κάποια παιδική εκπομπή αλλά την εισαγωγή κινουμένων σχεδίων της τηλεοπτικής σειράς ντοκιμαντέρ, γαλλικής παραγωγής, "Η Περιπέτεια Των Φυτών" ("L'Adventure Des Plantes") ('82,'86)!

και το εισαγωγικό βίντεο. Πες μας αν πρόκειται όντως γι' αυτήν. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα