Αναζήτηση τίτλου παιδική σειράς: The Banana Splits Adventure Hour

Capten_x

RetroN00b
Joined
28 Αύγ 2010
Μηνύματα
21
Αντιδράσεις
4
Αναζητώ τον τίτλο μιας παλιάς τηλεοπτικής σειράς, η οποία ήταν κάτι ανάμεσα σε παιδικό σίριαλ περιπέτειας και νεανικής σειράς. Μεταδιδόταν τη δεκαετία του 70 κάπου εκεί γύρω στο 1976 με 1977 δεν θυμάμαι ακριβώς. Έμοιαζε για να πω την αλήθεια και με σόου είχε κάτι κούκλες, κινούμενα σχέδια, μια ενσωματωμένη σειρά με κάτι ναυαγούς σε ένα νησί που τους κυνηγούσαν οι σκελετάνθρωποι, ιθαγενείς διλαδή με ζωγραφισμένους σκελετούς στο σώμα τους. Κι όλα αυτά ενσωματωμένα σε ένα μεγαλύτερο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Το μόνο που θυμάμαι ακριβώς ήταν πως το έδειχνε το ΥΕΝΕΔ νόμιζω κάθε Κυριακή απόγευμα! Γνωρίζει κανείς πια σειρά ήταν;
 
Captain Scarlet and the Mysterons




[h=1]


[/h]
 
Ευχαριστώ Aardvark για την απάντηση και τελικά αφού έστιψα το μυαλό μου και ψάχνοντας στο νετ, τελικά βρήκα πως είναι αυτό εδώ : The Banana Splits Adventure Hour μια σειρά του 1970 απο το NBC.

Κι αυτό εδώ είναι τοσχετικό με το νησί και τους σκελετάνθρωπους το οποίο ήταν εμβόλιμο στο όλο σόου

Και βέβαια το Captain Scarlet υπέροχο κι αυτό, στο κλίμα εκείνων των χρόνων, μου θυμίζει το Υποβρύχιο Στίνγκρεϊ -ήμουν παιδί τότε- όπως είδα απο το τρέιλερ, αλλά δεν το θυμάμαι, το είχε προβάλλει η τηλεόραση τότε;

Να και το σχεετικό λινκ απο την βικιπέδεια: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Banana_Splits

[h=1][/h]
 
Ναι ενα Kαπταιν Σκαρλετ παιζοταν Κυριακη απογευμα το 1976 απο την ΥΕΝΕΔ,χαιρομαι που βρηκες αυτο που εψαχνες.
 
Πίσω
Μπλουζα