Αναζήτηση τίτλου παιδικού με ταξίδι στο χρόνο: Fonz and the Happy Days Gang

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.168
Δεν θυμάμαι αν έχω ξαναρωτήσει για αυτή την παιδική σειρά στο παρελθόν, αλλά τέλος πάντων. Είχε να κάνει με μια παρέα νέων ( σε στυλ scooby-doo), που ταξίδευαν στον χρόνο και κάθε φορά πήγαιναν σε διαφορετική εποχή. Στο επεισόδιο που θυμάμαι, είχαν βρεθεί στην Τρανσυλβανία του 1915 και στον πύργο του κόμη Δράκουλα. Από το στυλ των καρτούν, πρέπει να ήταν δεκαετίας '70. Θυμίζει σε κάποιον τίποτα;
 
Ναι Αardvark, αυτό ήταν. Ευχαριστώ.
 
Μα αυτός ο "Φονζ" ήταν κανονικός άνθρωπος, χαρακτήρας στη δημοφιλή σειρά "Happy Days" η οποία δεν είχε καμία σχέση με ταξίδια στο χρόνο. Ο ηθοποιός λεγόταν Henry Winkler.
1580394783261.png
 
Το καρτουν ειχε ομως χρονομηχανη αμα δεις το τρειλερ.:)
 
Το κατάλαβα αυτό. Δηλαδή δεν φτάνει που τον κάνανε τον άνθρωπο καρτούν (πολλούς τους κάνανε), αλλάξανε και τα φώτα στη σειρά.
 
Αλήθεια είναι και μένα μου κάνε εντύπωση το scifi του καρτούν.
Ίσως να εξηγείται ότι στις τελευταίες σαιζόν του H.D το γυρίσανε σε τρελά σενάρια.
Άμα δεν απατωμαι ο Μορκ (εξωγήινος) και Μιντυ από εκεί έγινε σπινοφ.
 
Δεν αποκλείεται. Ποτέ δεν με ενδιέφεραν αυτές οι σειρές, αλλά το Happy Days ήταν τόσο δημοφιλές που διάβαζες/άκουγες για τους ηθοποιούς και τους χαρακτήρες ήθελες δεν ήθελες.
 
Τη σειρά την ήξερα, το καρτούν όχι. Τον συμπρωταγωνιστή του γόη Fonz, τον Richie, υποδύεται ο μετέπειτα βραβευμένος με Όσκαρ σκηνοθέτης Ρον Χάουαρντ. :)

Fonz Richie.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απορία για τους γνώστες της σειράς: Την έδειχναν ελληνικά κανάλια ή ήσασταν ΗΠες? Έβλεπα σε προγράμματα ελληνικής TV να αναγράφονται "φιλαράκια", "Χτυποκάρδια στο Μπέβερλυ Χιλλς" και τέτοια, αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο "Ευτυχισμένες μέρες" (*) ή κάτι παρόμοιο

(*) Και να έβλεπα θα υπέθετα ότι ήταν το ομώνυμο θεατρικό έργο του Μπέκετ αφού είναι μέγα σουξέ στην Ελλάδα - κάθε λίγα χρόνια ανεβαίνει κάπου.
 
Απορία για τους γνώστες της σειράς: Την έδειχναν ελληνικά κανάλια ή ήσασταν ΗΠες? Έβλεπα σε προγράμματα ελληνικής TV να αναγράφονται "φιλαράκια", "Χτυποκάρδια στο Μπέβερλυ Χιλλς" και τέτοια, αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο "Ευτυχισμένες μέρες" (*) ή κάτι παρόμοιο

(*) Και να έβλεπα θα υπέθετα ότι ήταν το ομώνυμο θεατρικό έργο του Μπέκετ αφού είναι μέγα σουξέ στην Ελλάδα - κάθε λίγα χρόνια ανεβαίνει κάπου.
Ναι, η σειρά προβλήθηκε και στην Ελλάδα από την ΕΡΤ από το 1977 -αν θυμάμαι καλά- μέχρι τις αρχές των '80ς.
 
Η κατάστασή μου είναι χειρότερη απ' όσο νόμιζα :) Φανταζόμουνα ότι αν παίχτηκε ήταν δεκαετία 80 που ήδη έτρωγα το πικρό ψωμί της ξενιτιάς (*). Το 1997 όμως ήμουν ακόμη Αθήνησιν Πολυτεχνίτης, και χαμπάρι δεν είχα πάρει για τη σειρά. Βέβαια κάτι τα εργαστήρια κάτι η δουλειά για χαρτζιλίκι δεν έμενε καιρός για τηλεόραση, αλλά ούτε ακουστά να μην την έχω? Με τί τίτλο παιζόταν?

(*) Δεν ήξερε τι τραγουδούσε ο αείμνηστος. Γλυκύτατο ήταν αφού ήταν τίγκα στη ζάχαρη, ιδιαίτερα τω καιρώ εκείνω
 
Πίσω
Μπλουζα