Αναζήτηση τίτλου παιδικού με τυφλοπόντικες

kritonas

RetroN00b
Joined
6 Οκτ 2007
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Παιδιά ψάχνω να βρω το όνομα ενός παιδικού που έβλεπα στο Juniors TV καμιά 12αρια χρονιά πριν. Θυμάμαι ελάχιστα πράγματα.

Είχε να κάνει με κάτι τυφλοπόντικες που είχαν οχήματα που έσκαβαν και γίνονταν και μάχες υπόγειες. Νομίζω η κακιά ήταν γυναίκα κάτι σαν μάγισσα.

Επίσης κάτι άλλο που θυμάμαι είναι ότι πρέπει να είχαν κάτι διαβολικά ονόματα.Στην ελληνική μετάφραση το όνομα ενός ήταν Πλατυπόδης.

Αυτα τα λίγα..

Αν θυμάται κανείς η ακόμα και αν τα έχει η ξέρει που μπορώ να τα βρω!!

φιλικά..
 
Μηπως ηταν οι Φωτεινουληδες, οπου οι τυφλοποντικες ηταν οι 'κακοι';
 
Εγώ το μόνο παιδικό με Τυφλοπόντικες που Θυμάμαι ήταν αυτό στην ΕΡΤ με τα ΓΚΟΥΝ-ΝΤΟΥΝ (ή κάπως έτσι) , τα οποία ήταν ποντικάκια κούκλες ... καμία σχεση...
 
Η Χαρά και το Γκουντούν του Ευγένιου Τριβιζά, κυκλοφόρησε και σε βιβλίο. Τώρα για τυφλοπόντικες...δεν ενθυμούμαι κάτι πλην μιας τυφλοποντικίνας ελληνικής παραγωγής που ήθελε να βγει στη γη και παραμόνευαν χιλιάδες κίνδυνοι (σειρά με κούκλες, Πιλάβιος μου μυρίζει).
 
Μπα δεν ειναι τιποτα απο αυτα μαλλον..

Δε βλεπω να το ανακαλυπτω και δυστυχως δε θυμαμαι κατι περισσοτερο..

γκρρρρρρ
 
Μήπως λες το "ο Σιλβάτικος και Η Ρίκι"????????

(Η τυφλοποντικίνα Ρίκι γεννήθηκε με το «ελάττωμα» να βλέπει. Έγινε ταίρι με το δασικό ποντικό Σιλβάτικο και έμαθε να ζει στα δέντρα, μακριά από τα σκοτεινά λαγούμια)

ήτανε σειρα στην ερτ το '89 νομίζω............
 
Υπήρχαν καθόλου άνθρωποι στο καρτούν που αναφέρεσαι; Αν ναι, θα μπορούσε να είναι η ποσταποκαλυπτική ταινία Strit og Stumme (a.k.a. Dreaming of Paradise) του 1987 όπου μετά από την καταστροφή του πλανήτη λόγω ρύπανσης, το ανθρώπινο είδος ζει σε υπόγεια τούνελ όπου τους ανθρώπους κυβερνανε δικτάτορες αρουραίοι και τους εμποδίζουν από το να βγουν στην επιφάνεια της γης.

gs%2004.jpg


subway_04-260x140.jpg


http___images2.scanpix.eu_mini_2009_200910_20091001_20091001-153946-6.jpg.thumbnail.png


25-38.jpg


25-38.jpg

http___images2.scanpix.eu_mini_2009_200910_20091001_20091001-153946-6.jpg

subway_04-260x140.jpg

gs 04.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα