Αναζήτηση τίτλου παιδικού (cartoon) από 80s

Dartacan

Retro Member
Joined
31 Ιουλ 2010
Μηνύματα
198
Αντιδράσεις
25
Γεια σας παιδιά. :)

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια ψάχνω να βρω ένα (κάτι σαν) καρτούν που έπαιζε η κρατική (δεν θυμάμαι εάν ήταν ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2) λίγο μετά τα μέσα της δεκαετίας του 80 (πρέπει να ήταν γύρω στο 86-87).

Το όλο θέμα περιστρεφόταν γύρω από τον πόλεμο και έδειχνε μια πόλη με τανκς, όπλα και γενικά γκρίζο πολεμικό τοπίο και στο τέλος ερχόταν κάτι σαν αεροπλάνο (ή κάτι που πετούσε τέλος πάντων) και με μια δαγκάνα αντικαθιστούσε τα "πολεμικά" αντικείμενα με ειρηνικά. Δεν ήταν σε επεισόδια, ήταν απλά ένα και μόνο μικρό φιλμάκι που το έπαιζε η τηλεόραση αρκετά συχνά.

Γράφω "κάτι σαν καρτούν" γιατί δεν ήταν καρτούν με την συμβατική έννοια έτσι όπως το θυμάμαι (στο στυλ π.χ Ροζ Πάνθηρας, Νταρτακάν κ.α.)

Ο σχεδιασμός ήταν λίγο πιο λιτός.

Θυμάται κάποιος κάτι? Κάθε ανάμνηση (και βοήθεια) ευπρόσδεκτη!
 
Σίγουρα ηταν πρόγραμμα για παιδιά?Όταν λές μικρού μήκους πόσο διαρκούσε?Μήπως ήταν κάποιο αντιπολεμικό σπότ?Τα βρίσκω μπαστούνια δεν μπορώ να βρω τι είναι... :xm:
 
misha είπε:
Σίγουρα ηταν πρόγραμμα για παιδιά?Όταν λές μικρού μήκους πόσο διαρκούσε?Μήπως ήταν κάποιο αντιπολεμικό σπότ?
Σχεδόν σίγουρα ήταν πρόγραμμα για παιδιά γιατί εκτός από το ύφος (cartoon), το έβαζαν ανάμεσα σε άλλα παιδικά προγράμματα μεσημέρι προς απόγευμα. Για το αντιπολεμικό σποτ που αναφέρεις έχεις ένα δίκιο. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν -έμμεσα- εκπαιδευτικού χαρακτήρα.

Μόλις θυμήθηκα ότι σαν κύριους χαρακτήρες είχε ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι και όταν η ιπτάμενη συσκευή-αεροπλάνο σήκωνε με την δαγκάνα μια στρατιωτική σκοπιά το αγοράκι ήταν από κάτω.

Συγνώμη αν σε μπέρδεψα misha. Ου γαρ έρχεται μόνο του... ;)

Η διάρκεια ήταν μάξιμουμ 10 λεπτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν ήμουν πολύ μικρός εκείνη την περίοδο σπάω το κεφάλι μου αλλα δεν μπορώ να θημυθώ
 
Μηπως ειχε να κανει με το τελος του δευτερου παγκοσμιου πολεμου, πρωταγωνιστρια θυμαμαι ενα μικρο κοριτσακι, οπου του εδιναν φαγητο απο μια οργανωση (μαλλον Ηνωμενα Εθνη ή UNRRA)? H τεχνοτροπια ηταν ευρωπαικη και ισως ανατολικο μπλοκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Μηπως ειχε να κανει με το τελος του δευτερου παγκοσμιου πολεμου, πρωταγωνιστρια θυμαμαι ενα μικρο κοριτσακι, οπου του εδιναν φαγητο απο μια οργανωση (μαλλον Ηνωμενα Εθνη ή UNRRA)? H τεχνοτροπια ηταν ευρωπαικη και ισως ανατολικο μπλοκ.
Για την τεχνοτροπία και το σχεδιασμό είναι μάλλον όπως τα λες joe. Από όσο θυμάμαι η κίνηση των χαρακτήρων ήταν λίγο "κοφτή".

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, ίσως είχε να κάνει με το τέλος του 2ου Π.Π. Προσπαθώ να θυμηθώ κάτι σχετικά με το κοριτσάκι αλλά δεν μου κατεβαίνει τίποτα.

Θυμάσαι κάτι που έχει να κάνει με αντικατάσταση των πολεμικών στοιχείων με ειρηνικά?
 
Dartacan είπε:
Για την τεχνοτροπία και το σχεδιασμό είναι μάλλον όπως τα λες joe. Από όσο θυμάμαι η κίνηση των χαρακτήρων ήταν λίγο "κοφτή".
Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, ίσως είχε να κάνει με το τέλος του 2ου Π.Π. Προσπαθώ να θυμηθώ κάτι σχετικά με το κοριτσάκι αλλά δεν μου κατεβαίνει τίποτα.

Θυμάσαι κάτι που έχει να κάνει με αντικατάσταση των πολεμικών στοιχείων με ειρηνικά?
Οι αναμνησεις ειναι πολυ συγκεχυμενες. Θα πω τι θυμαμαι μπας και βγαλει ακρη κανενας. Υποψιν μπορει να θυμαμαι και κατι λαθος.

Σχεδιαση σιγουρα ευρωπαικου στυλ και ισως ανατολικο μπλοκ. Σχετικα μουντα χρωματα. Το καρτουν επαιζε σε ασχετες φασεις σαν γεμισμα μαλλον του προγραμματος και διαρκουσε λιγα λεπτα. Ηταν απο αυτα τα arty μικρου μηκους. Θυμαμαι σκηνικο πολεμου και γκρι τοπιο (ισως και κατεστραμενη πολη) με υποκρουση ενος γνωστοτατου λυπητερου κομματιου κλασσικης μουσικης που θα ρωτησω τον bro για το ποιο ειναι. Επαιζε ενα κοριτσακι και νομιζω η υποθεση ειχε να κανει με την βοηθεια στις πληγησες απο τον Β παγκοσμιο. Ερχονταν κατι φορτηγα και εδιναν ντενεκεδακια με τροφη τα οποια ΝΟΜΙΖΩ στο πλαι ελεγαν UNRRA και το κοριτσακι δοκιμαζε το φαγητο και σιγα σιγα χαμογελουσε.

Πρεπει να ειναι αρκετα παλιο γιατι το θυμαμαι να προβαλεται ανα τα χρονια σε ασχετες φασεις. Εψαξα χρησιμοποιωντας την UNRRA και UNICEF σαν κλειδι για καποιο καρτουν αλλα δεν βρηκα τιποτα μεχρι στιγμης. Το κομματι με τα αντικειμενα που λες δεν το θυμαμαι αλλα θυμαμαι απο την μεση του καρτουν και υστερα οποτε ειναι πιθανον.
 
επειδή νομίζω ότι κάτι μου λέει, μήπως έμοιαζε σε κάτι (μουσική και κινήσεις) με το πρόσφατο σποτάκι ενάντια στη βία κατά των παιδιών?

δεν μπορώ να το βρω για να σας πω ποιο είναι, αλλά έχει ένα κοριτσάκι να περπατά πάνω σε μια κλωστή που την τεντώνουν τα χέρια των μεγάλων ...

edit: just found!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα όσα ανέφερες ταιριάζουν εκτός από σκηνικό με την βοήθεια. Ίσως τελικά εγώ να μην θυμάμαι αυτή την λεπτομέρεια αν και όπως προέιπα η έμφαση nom;izv ότι ήταν στην αντικατάσταση. Εκεί που ήταν μια σκοπιά έμπαινε ένα σπίτι με κήπο, ένα τανκ με ένα αυτοκίνητο κτλ.

Να'σαι καλά για τις πληροφορίες joe. :)

EDIT:

Δεν πρέπει να έμοιαζε με το συγκεκριμένο spot Clemence αν και το κόνσεπτ ευρύτερα κάτι μου κάνει. Ήταν λίγο πιο "πρωτόγονο" το ζητούμενο. Ευχαριστώ για το ψάξιμό σου πάντως. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι clemence καμια σχεση, εκεινο εφερνε πιο πολυ μεταξυ Μπολεκ και Λολεκ και the wall (pink floyd)
 
Μάλλον αναφερόμαστε στο ίδιο joe, ειδικά μετά που ξαναδιάβασα τα posts σου. 'Εχεις καλή μνήμη φίλε. Ειδικά οι λεπτομέρειες της μουντάδας, του ¨γεμίσματος¨ στο πρόγραμμα και του λιτού σχεδιασμού ταιριάζουν γάντι με αυτά που ανέφερα στο αρχικό ποστ μου. Είσαι αρχηγός!

Έχω ήδη αρχίσει και εγώ το ψάξιμο αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Το παλεύω όμως.
 
Dartacan είπε:
Μάλλον αναφερόμαστε στο ίδιο joe, ειδικά μετά που ξαναδιάβασα τα posts σου. 'Εχεις καλή μνήμη φίλε. Ειδικά οι λεπτομέρειες της μουντάδας, του ¨γεμίσματος¨ στο πρόγραμμα και του λιτού σχεδιασμού ταιριάζουν γάντι με αυτά που ανέφερα στο αρχικό ποστ μου. Είσαι αρχηγός!
Έχω ήδη αρχίσει και εγώ το ψάξιμο αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Το παλεύω όμως.
περιττο να πω οτι μ' εχεις αρρωστησει και σπαω το κεφαλι μου!
 
Πίσω
Μπλουζα