Αναζήτηση τίτλου ταινίας: Επιστροφή (1965)

Aγγελίνα

RetroWannaBe
Joined
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
30
Επιστροφή (1965)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE_%281965%29

Μια βοήθεια, όποιος μπορεί, γιατί από το πρωί σπάω το κεφάλι μου.

Είχα δει πριν από χρόνια μια ταινία ασπρόμαυρη, από τα μελό του '60. Η υπόθεση έχει ως εξής: δυο νέοι ερωτεύονται, αλλά αμέσως μετά το γάμο τους ξεσπάει ο Β' παγκόσμιος. Ο άντρας (αριστοκρατικής καταγωγής) φεύγει και η γυναίκα, μην έχοντας πώς να συντηρήσει το παιδί τους στην κατοχή, γίνεται πόρνη. Όταν επιστρέφει, ο άντρας τις βρίσκει και, χωρίς να υποπτευθεί τίποτα, τις μεταφέρει στη βίλα, όπου ζει με τον θείο του. Η γυναίκα προσπαθεί, αλλά δεν αισθάνεται πια άξια να ζήσει μαζί του, λόγω του παρελθόντος της και γι' αυτό αυτοκτονεί, ζητώντας του μόνο να φροντίσει το παιδί τους.

Σας θυμίζει τίποτα; Έχω την εντύπωση πως η ταινία λεγόταν "Βίλα...(κάτι)" και ότι τον θείο τον έπαιζε ο Κωνσταντάρας, αλλά δεν τη βρήκα ανάμεσα στις ταινίες του. :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως λες για την επιστροφή (1965) με Κωνσταντάρα και Αλεξανδράκη;
 
Ναι! Το έψαξα τώρα, αυτό είναι! Καμια σχέση με βίλα τελικά...χίλια ευχαριστώ! :D :flower:
 
Η Επιστροφη βασιζεται στην ταινια Waterloo Bridge, γυρισμενη το 1939, με πρωταγωνιστες τη Βιβιαν Λη και τον Ρομπερτ Ταιηλορ.

Η ξενη ταινια βασιζεται κι αυτη με τη σειρα της στο ομωνυμο θεατρικο εργο.
 
Την έχω ακουστά αυτή την ταινία. Θα την ψάξω, σ' ευχαριστώ πολύ. :)
 
Δεν ξέρω για ποιο λόγο, αλλά πάντα προτιμούσα την έκδοση του 1931. Ίσως επειδή παίζει η Betty Davis.
 
Ωστε υπαρχει και εκδοση του 1931....Με τον ιδιο τιτλο;
 
Σε ευχαριστω πολυ!

Oπως ειδα παντως στη Wikipedia, η Bette Davis δεν κρατα τον πρωταγωνιστικο ρολο.
 
Πίσω
Μπλουζα