Αναζήτηση τίτλου ταινίας Νο.1: Το μυστικό του τάφου (1988)

antonakos

RetroN00b
Joined
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
15
Αντιδράσεις
8
Το μυστικό του τάφου (1986)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%84%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85

Ένα καλοκαίρι του '90 βρισκόμουν στην Σουηδία. Ειμουν πιτσιρικάς δέκα δώδεκα χρόνων και είχα πάει στο σπίτι της θείας μου που ήταν λάτρης των ταινιών τρόμου. Θα κοιμόμουν στο σπίτι της και έτσι νοίκιασε απο το ελληνικό βιντεοκλάμπ την "νύχτα τρόμου" και μια ελληνική τρόμου που το κουτί της ήταν ένα σκέτο λευκό χαρτί με μόνο στειχίο τον τίτλο της ταινίας τον οποίο δεν θυμάμαι. Τα λίγα που θυμάμαι απο την υπόθεση είναι τα εξής: νεαροί καταφθάνουν σε χωριό οπου συναντούν κοπέλα η οποία τελικά μάλλον είναι νεκρή και αρχίζουν να ερευνούν τη διάολο συμβαίνη και σε μία σκηνή που θυμάμαι ο ένας ρωτάει κάτι τους γονείς της κοπέλας και όταν αυτοί το παίζουν κινέζοι ποια κορη μας νεκρή και τέτοια αυτός τους λέει πως θα πάει με παπά στο μνήμα αυτοί μασάνε. Την κοπέλα που παίζει την νεκρή (ή ζωντανή δεν θυμάμαι) την είχα ξαναδεί σε βιντεοκασέτες και ήταν καλό κομμάτι γιαυτό μου έμεινε μαλον. Αυτά θυμάμαι μόνο δυστηχός και την ψάχνω απεγνοσμένα εδώ χρόνια. Βοήθεια cultομανής βοήθεια.

 


υ.γ. Ο τίτλος του post δεν είναι ακριβής αλλα τον βρήκα πιασάρικο.





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως θυμάσαι αν έπαιζε η Δήμητρα Σερεμέτη; Αν ναι τότε ψάχνουμε την ίδια...
 
Αδερφέ μου τώρα που το λες μάλλον λέμε για την ίδια ταινία! Υπόθεση και τίτλο μήπως θυμάσαι?

 







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπααα δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα... Μόνο οτι η Σερεμέτη είχε μια τρελή κόρη και κάτι μνήματα...
 
από τα έργα που έχει παίξει η σερεμέτη δεν φαίνεται να είναι κάποιο σχετικό με το story που περιγράφετε....

για ρίχτε ένα βλέφαρο:

εδώ και εδώ
 
Τζίφος... καμία απο τις ταινίες των παραπανο καταλόγων δεν είναι... Τι διάολο, λέτε να μην υπαρχη αυτή η ταινία? Μπρρρ...




 
Φίλε tarasque όντως στα λινκ που έβαλες δεν υπάρχει κάτι σχετικό. Προφανώς θα πρόκειται για πολύ σπάνια ταινία. Αντωνάκο σε μερικές μέρες θα ψάξω στις παλιές κασσέτες μου. Αν βρεθεί θα είναι όλη δική σου!
 
Τρία χρόνια και τίποτα για αυτήν την ταινία... Μάλλον δεν υπάρχει, μάλλον ειναι προιον της φαντασίας μου. Μπρρρρ!
 
Mην απελπίζεσαι κάποια στιγμή θα το βρούμε
 
Ο τίτλος του thread δεν ανταποκρινεται στο θεμα. Ειναι Ελληνικη η ταινια.
 
antonakos είπε:
Ο τίτλος του thread δεν ανταποκρινεται στο θεμα. Ειναι Ελληνικη η ταινια.
Άλλαξε και μεταφέρθηκε :) Ta off topic θα διαγραφούν
 
Πριν απο λιγο ειδα την εκπομπη "ΤΑ ΣΤΕΚΙΑ" με θεμα τις βιντεοταινιες και βλεποντας την Γιουλη Ζηκα εχω την εντύπωση πως η κοπελα της ταινιας που ψαχνω ειναι αυτη. Τις εστειλα μηνυμα στο φεισμπουκ και περιμενω απαντηση.

Περαν τουτου ουδεν ακομα. Απο οτι καταλαβαινω η ταινια ειναι εξαιρετικά σπανια. Ρωτώντας οσους συλλέκτες βιντεοκασετας μπορεσα να ερθω σε επαφή δεν την ξερουν.
 
Ελληνική βιντεοκασέτα τρόμου; Μακάρι να βρεθεί. Μου τράβηξε το ενδιαφέρον αυτή η ταινία...
 
Υπαρχει η ταινια τα βηματα της νεκρης σε σκηνοθεσια Αλεξη Διαμαντη,δεν αναφερεται στο imdb,δεν μου κανει για ιδιαιτερα τρομακτικη,παιζουν οι Μιρνα Μηλιωνη,ο Βαγγελης Τσιγαρας και ο Αγγελος Γεωργιαδης,την εχω

Γραψε λαθος http://www.imdb.com/title/tt0360155
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμασαι υποθεση φίλε panosss?

Μολις μου απαντησε η κυρία Ζήκου. Δεν θυμαται να εχει παιξει σε κατι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το εχω δει,ουτε σκοπευω,αν εχεις skype στειλε μου pm εδω να σου δειξω σκηνες απο την βιντεοταινια
 
καλησπερα σας.ψαχνω να βρω τον τιτλο μια ταινιας που ειναι πρωταγωνιστες τρια ατομα δυο αντρες μια γυναικα και ειναι φυγαδες τους αναζητουν καποιοι ο ενας μοιαζει πολυ στον γιωργο φουντα αν δεν ειναι ο ιδιος μια σκηνη που θυμαμαι ειναι οτι αυτος που μοιαζει στον φουντα ριχνει καυτο λαδι πανω σε καποιον που ανακρινει νομιζω στο τελος της ταινιας τους σκοτωνουν ολους..σας ευχαριστω
 
antonakos είπε:
Ένα καλοκαίρι του '90 βρισκόμουν στην Σουηδία. Ειμουν πιτσιρικάς δέκα δώδεκα χρόνων και είχα πάει στο σπίτι της θείας μου που ήταν λάτρης των ταινιών τρόμου. Θα κοιμόμουν στο σπίτι της και έτσι νοίκιασε απο το ελληνικό βιντεοκλάμπ την "νύχτα τρόμου" και μια ελληνική τρόμου που το κουτί της ήταν ένα σκέτο λευκό χαρτί με μόνο στειχίο τον τίτλο της ταινίας τον οποίο δεν θυμάμαι. Τα λίγα που θυμάμαι απο την υπόθεση είναι τα εξής: νεαροί καταφθάνουν σε χωριό οπου συναντούν κοπέλα η οποία τελικά μάλλον είναι νεκρή και αρχίζουν να ερευνούν τη διάολο συμβαίνη και σε μία σκηνή που θυμάμαι ο ένας ρωτάει κάτι τους γονείς της κοπέλας και όταν αυτοί το παίζουν κινέζοι ποια κορη μας νεκρή και τέτοια αυτός τους λέει πως θα πάει με παπά στο μνήμα αυτοί μασάνε. Την κοπέλα που παίζει την νεκρή (ή ζωντανή δεν θυμάμαι) την είχα ξαναδεί σε βιντεοκασέτες και ήταν καλό κομμάτι γιαυτό μου έμεινε μαλον. Αυτά θυμάμαι μόνο δυστηχός και την ψάχνω απεγνοσμένα εδώ χρόνια. Βοήθεια cultομανής βοήθεια.

 


υ.γ. Ο τίτλος του post δεν είναι ακριβής αλλα τον βρήκα πιασάρικο.


 








Μήπως είναι η ταινία Μαγεμένοι (1995) ; ....
 
Πίσω
Μπλουζα