Αναζήτηση τίτλου ταινίας: Τα σαΐνια (1982)

spacetroop

RetroWannaBe
Joined
26 Μάρ 2013
Μηνύματα
58
Αντιδράσεις
12
Τα σαΐνια (1982)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1_%CF%83%CE%B1%CF%8A%CE%BD%CE%B9%CE%B1

Ας ρωτήσω και για κάτι...ελληνικό! :D

Ψάχνω εδώ και καιρό μια ταινία, αλλά μάταια. Έχω την εντύπωση ότι παίζουν Ηλιόπουλος και Ψάλτης, αν και έψαξα τις ταινίες τους και δεν βρήκα την συγκεκριμένη. Να πέφτω τόσο έξω και να μην είναι αυτοί οι πρωταγωνιστές;

Λίγα πράγματα που θυμάμαι...Σε ένα 2οροφο είναι το όλο στόρι, όπου ανεβαίνοντας τις σκάλες, στον επάνω όροφο είναι ο Ηλιόπουλος στον ρόλο του "τρελού" επιστήμονα. Κάτι προσπαθεί να φτιάξει, νομίζω βενζίνη, πετρέλαιο, δεν είμαι σίγουρος. Συχνό φαινόμενο οι...καπνοί που βγαίνουν από τα γυάλινα φυαλίδια που ανακατεύει, αλλά και γενικά που βγαίνουν από το δωμάτιο...

Ελπίζω να βοήθησα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από μια μικρή ματιά που έριξα στην ταινία, δεν μου φαίνεται να είναι αυτή DINO. Δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα δυστυχώς κάποιο άλλο στοιχείο...
 
Αντί για Ηλιόπουλο,βάλε Τσούκα - στα Σαϊνια ...
 
Νομίζω ότι είναι αυτό φίλε Stratulator! Πολύ γνωστή ταινία, αλλά δεν πήγαινε καν το μυαλό μου. Μην ρωτήσεις πως μεταμόρφωσα τον Τσούκα σε Ηλιόπουλο :D

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον κόπο σας!
 
Τώρα μου βάζεις δύσκολα χαχα..Και αυτή κάτι μου λέει, κάποιες σκηνές μοιάζουν με αυτήν που ψάχνω, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τα σαίνια. Χωρίς μεγάλη σιγουριά όμως. Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου! Θα δω και τις δύο για να είμαι σίγουρος. Ελπίζω να μην βγει και τρίτη παρόμοια :D
 
Απλά, ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ όταν τη βρεις, για να ενημερώσουμε και τον τίτλο του θρεντ! :)
 
Νομίζω ότι αυτός που είναι ήδη, είναι ο σωστός.

"Τα σαΐνια" (1982) :)

Ευχαριστώ πολύ και καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 

Eχω και εγω την εντυπωση, πως η ταινια που ψαχνεις ειναι "ο αυτάκιας",οπως σωστα εγραψε και ο 1@tzias57[/USER]

Σε αυτη την ταινια κανει πειράματα ο Ηλιοπουλος, που εχει τον ρολο του τρελου επιστημονα,επειδη ο Νικος Τσουκας εχοντας αποκτησει βιονικο αυτι ακουσε μια πληροφορια πως μπορει να δημιουργηθει ηλεκτρικο ρευμα απο λυματα, οπως περιγραφεται και στην υποθεση της ταινιας, στο retrodb.

Προσωπικα,την θεωρω μια απο τις καλυτερες κωμωδιες του ειδους της και της εποχης της, Τσουκας, Δεμιρης, Ηλιοπουλος, Λογοθετης δινουν πολυ γελιο,και την συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον δεν την εχει δει.

 
Πίσω
Μπλουζα