Αναζήτηση τίτλου: Odiseya (1978)

Skarlatos

RetroN00b
Joined
3 Mαϊ 2009
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
1
Ηταν λοιπον βουβο αν θυμαμαι καλα με τον Οδυσσεα η κατι παρομοιο τελος παντων.θυμαμαι σκηνη που τυφλωσε τον κυκλωπα κ του πετουσε πετρες στο πλοιο , κ μια αλλη σκηνη που μπηκε σε ενα βαρελι αλλα μετα δεν θυμαμαι τι εγινε χεχε...Εντελος χασιμο το σκιτσο και η μουσικη. Μ εχει φαει τοσες μερες δεν ξερω τιτλο και αν μπορω καπου να κατεβασω να δω επεισοδια.

αν εχει ηδη αναφερθει με συγχωρειτε πολυ αλλα θα σκασω πρεπει να το ξαναδω !

edited.

Οι μορφες των ηρωων ηταν κατα καποιο τροπο σαν θεατρο σκιων

ο ηρωας φορουσε ενα ασπρο καπελο σαν ινδικο φακιολι θα ελεγα κ μυτερα παπουτσια. ελπιζω να σας βοηθησα καπως :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λες αυτο που ειχε μουσικη επενδυση με Ζαν Μισελ Ζαρ και οι φιγουρες κινουνταν οπως τα σημερινα flash games? Οπως το Αλουετ το γαλλικο της εποχης (ως προς την κινηση)?

Αν ναι ηταν η Οδυσσεια και ηταν ταινια οχι σειρα. Χαρακτηριστικη η σκηνη με τον Πρωτεα και τις μεταμορφωσεις
 
ναι φιλε μου αυτο ειναι !! μηπως ξερεις πως λεγεται η ταινια και πως μπορω να την κατεβασω? θα λιωσω το utube ειναι απιστευτος ο jean michel jarre ! :D
 
Skarlatos είπε:
και πως μπορω να την κατεβασω? :D
Μπορεί να το ξέρει,αλλά δε θα στο πει εδώ,μια κι οι κανόνες λειτουργίας του forum είναι σαφείς πάνω στο θέμα αυτό -ρίξε μια ματιά ;)
 
παρολα αυτα μηπως καποιος ξερει το ονομα αυτου του παιδικου ?ψαχνω απεγνωσμενα στο google αλλα δεν εχω βρει ακρη ακομη..
 
Λες αυτο που ειχε μουσικη επενδυση με Ζαν Μισελ Ζαρ και οι φιγουρες κινουνταν οπως τα σημερινα flash games? Οπως το Αλουετ το γαλλικο της εποχης (ως προς την κινηση)?Αν ναι ηταν η Οδυσσεια και ηταν ταινια οχι σειρα. Χαρακτηριστικη η σκηνη με τον Πρωτεα και τις μεταμορφωσεις
Δεν ήταν ο Οδυσσέας αλλά ο Σεβάχ ο θαλασσινός, αν και συμφωνώ με τους διάφορους μελετητές παραμυθιών και μύθων που υποστηρίζουν πως η ιστορία του Σεβάχ στο "Χίλιες και Μια Νύχτες" (που είναι και ο τίτλος της ταινίας όπως ανέφερα σε πιο πρόσφατο thread) έχει τις ρίζες της στην Οδύσσεια και άλλους ελληνικούς μύθους. Καθώς οι ελληνικοί μύθοι και κυρίως οι περιπέτεις του Οδυσσέα μεταδίδονταν από στόμα σε στόμα σε διάφορα μέρη της ανατολής έγιναν και οι διάφορες τροποποιήσεις (όπως εξάλλου συμβαίνει με τα παραμύθια σε διάφορα μέρη του κόσμου) π.χ. ο Πολύφημος από κύκλωπας έγινε γίγαντας και δεν αναφέρεται όνομα και ο Πρωτέας έγινε ο ανατριχιαστικός γέρος που έκανε υπηρέτη του τον Σεβάχ ( υπ' όψιν όμως πως στο βιβλίο ο γέρος δεν αλλάζει μορφές όπως ο Πρωτέας).
 
NorthStar παντα δινεις λυσεις στα παιδικα. Πρεπει να ειχες εντρυφισει στο αθλημα :)
 
Ωπα μπερδευτηκα, προστεθηκε κατι στο αρχικο ποστ? Γιατι οντως επαιζε Οδυσσεια (βουλγαρικη παραγωγη) με Ζαν Μισελ Ζαρ υποκρουση. Πιθανοτατα και ο Σεβαχ να ειναι παρομοια παραγωγη.
 
Τότε ίσως ο τίτλος να είναι Odiseya (εκδοχή μικρού μήκους της Οδύσσειας σε κινούμενα σχέδια από τη Βουλγαρία ( 1978 ) ). Νόμιζα πως το thread αναφερόταν στο τσέχικο "Χίλιες και μια νύχτες" η αρχή του οποίου είναι στο παρακάτω κλιπ:

[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement from claimant:

 


Funtik Entertainment [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θέμα είναι που θα βρούμε ΕΣΤΩ μια φωτογραφία!!!!

δεν έχω καταφέρει να βρώ ΤΙΠΟΤΑ!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Γεια σας παιδιά! Είναι πρώτη φορά που γράφω και βρήκα το φορουμ ψαχνοντας αυτο το καρτουν! Τελικά δεν κατάλαβα το βρήκε κανείς?! εχω φρικάρει γιατί πήγα και στη συναυλία του jarre και έχω κολλήσει τώρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akomh ena atomo sthn anazhthsh tou pio periergou cartoon olwn twn epoxwn...

[edit] greeklish [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμη ένα άτομο στην αναζήτηση του πιο περίεργου cartoon όλων των εποχών...(revised)

BRAVO ρε παιδιά...κι' εγω ακριβώς αυτό το cartoon έψαχνα...μέχρι που είδα εντελώς τυχαία το site.Τον τίτλο ούτε 'γω τον θυμάμαι :p ...θυμάμαι ότι διηγούνταν την περιπέτεια γυναίκα ενώ ο ήρωας ήταν άντρας :eek: αυτό το cartoon ήταν αγχώδες,πολλές φορές εκνευριστικό και είχε τεράστια ψυχολογική επιρροή στα παιδικά μου χρόνια (πρεπει να ήμουν 6-7 χρονών).Το επεισόδιο με τον κύκλωπα ήταν το πιο χαρακτηριστικό και η μουσική επένδυση ταίριαζε άψογα με την όλη παράνοια.Επίσης αυτό το cartoon είχε πάντα ένα συγκεκριμένο τέλος κάθε φορά,που έδειχνε τον ήρωα αραχτό σε μία σχεδία-βάρκα να σκέφτεται τους επόμενους προορισμούς.Τώρα το μόνο που μένει είναι να ψάξω όλες τις βιντεο-κασέτες στις οποίες η μητέρα μου έγραφε τα cartoon που ζητούσα.Ελπίζω να μην έχουν διαγραφεί από την sailormoon που έβλεπε η αδερφή μου.Αλλιώς σαν έσχατη λύση έχουμε την επίσκεψη στην ερτ3...cheers. :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sorry που ξεθαβω το θεμα αλλα και γω ψαχνω το συγκεκριμενο.

Υπαρχει ολοκληρο στο youtube


αλλα μηπως γνωριζει κανεις τον ελληνικο τιτλο μηπως και βρεθει πουθενα να το παραγγειλω μεταγλωτισμενο?

φιλε hatzitesla το βρηκες τελικα ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εδειχνε παλια το tv100,το Power tv και το Scan εδω στην Θεσσαλονικη συνεχεια.Ειναι το Odyssea και ανηκει στην κατηγορια stop motion films.Το αλλο με τον Σεβαχ λεγεται Pohαdky tisνce a jednι noci ή αλλιώς Tales of 1,001 Nights και ειναι του Καρελ Ζεμαν.Για να βρεθει στα ελληνικα ειναι παρα πολυ δυσκολο παιδια.Το εψαχνα και εγω καιρο να το βρω στα ελληνικα.Βασικα το εχω αλλα σε αραβικη γλωσσα δυστυχως


 
να κανω μια ερωτηση?βρηκα αυτο (L'Odissea di Jiri Tyller)

και αυτο [edit] (Pohαdky tisνce a jednι noci, Las mil y una noches, de Karel Zeman)
Αφαίρεση YT link που οδηγεί σε ολόκληρη ταινία λόγω πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]


χαρη σε αυτο το thread~εχετε ομως υποψιν που μπορουμε τελικα να βρουμε αυτο? http://www.imdb.com/title/tt0353826/ γιατι λογικα αυτο πρεπει να ειναι με την μουσικη επενδυση του Jean Michel Jarre :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Alt + Shift και γυρίζει στα ελληνικά το πληκτρολόγιο :) [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν λοιπον βουβο αν θυμαμαι καλα με τον Οδυσσεα η κατι παρομοιο τελος παντων.θυμαμαι σκηνη που τυφλωσε τον κυκλωπα κ του πετουσε πετρες στο πλοιο , κ μια αλλη σκηνη που μπηκε σε ενα βαρελι αλλα μετα δεν θυμαμαι τι εγινε χεχε...Εντελος χασιμο το σκιτσο και η μουσικη. Μ εχει φαει τοσες μερες δεν ξερω τιτλο και αν μπορω καπου να κατεβασω να δω επεισοδια.

αν εχει ηδη αναφερθει με συγχωρειτε πολυ αλλα θα σκασω πρεπει να το ξαναδω !

edited.

Οι μορφες των ηρωων ηταν κατα καποιο τροπο σαν θεατρο σκιων

ο ηρωας φορουσε ενα ασπρο καπελο σαν ινδικο φακιολι θα ελεγα κ μυτερα παπουτσια. ελπιζω να σας βοηθησα καπως :)
 
IMG_20240101_155529.jpgScreenshot_2024-01-01-15-21-17-084_com.android.chrome.jpgScreenshot_2024-01-01-15-39-42-750_com.google.android.youtube.jpgΤο έψαξα καιρό και το βρήκα!!!
Δείτε [edit: εκτός κανονισμών/ Πνευματικά δικαιώματα] το εδώ μεταγλωττισμένο
 
Πίσω
Μπλουζα