Αναζήτηση τίτλου: Sylvanian families (1987)

Joined
30 Αύγ 2006
Μηνύματα
115
Αντιδράσεις
14
τελικα αυτο το φορουμ θα μου καψει τον εγκεφαλο :D επειδη συνεχως στιβω το κεφαλι μου για να θυμηθω πραγματα που εχουν βυθιστει βαθια μεσα στην μνημη μου...

επειδη ομως δεν τα καταφερνω παντα ειπα να ρωτησω μηπως θυμαστε ποια ηταν η παιδικη σειρα που ξεκινουσε παντα με την ατακα του τιτλου?

Dominion βοηθεια...:biglaugh: :biglaugh:
 
TΑΣΟ ΠΡΟΥΣΑΛΗ αγαπητό μου φατσόνι :)

εδώ νομίζω ότι αυτή την ατάκα την έλεγε στο Νίλς Χόλγκερσον Άλλα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ (είδατε και μένα που και που με απατά η μνήμη μου)
 
ρε ηταν με εναν μπαρμπα που με αυτην την φραση μικραινε τον ηρωα (αγορακι ηταν,κοριτσακι,ζωακι θα σε γελασω) ετσι ωστε να μπορει να χωρεσει να περασει απο μια μικροσκοπικη πορτουλα...
 
χμμμ τι να πω με πιάνω αδιάβαστο man
 
hi

ο παιδικό αυτό....ήταν με ένα παππου,όντως...που έπαιρνε κακομαθημένα παιδάκια, k τα έστελνε σε μια χωρα....μέσα από ένα πορτάκι....ώστε να μάθουν τα λάθη τους...k επιστρέψουν,πάλι ως καλά...

έτσι το θυμάμαι....τίτλο όμως όχι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την φωνή του παππού μάλλον την έκανε ο Σοφοκλής Πέππας (γνωστός και ως παπαστρούμφ), γιατί είναι και το μόνο που θυμάμαι από τη σειρά.:rolleyes:
 
Max_brain είπε:
ο παιδικό αυτό....ήταν με ένα παππου,όντως...που έπαιρνε κακομαθημένα παιδάκια, k τα έστελνε σε μια χωρα....μέσα από ένα πορτάκι....ώστε να μάθουν τα λάθη τους...k επιστρέψουν,πάλι ως καλά...

έτσι το θυμάμαι....τίτλο όμως όχι...
καπως ετσι πρεπει να ηταν...

εμενα παντως με κερδιζει ακομα το Αλτζχαιμερ
 
μάγκες εγω θυμάμαι τον τοσοδούλη να ταξιδεύει πάνω σε μια χήνα.
 
Βρε κατι παναρχαιες σειρες που μας ερχονται στο μυαλο ωρες ωρες...Σαν ονειρο την θυμαμαι αυτη την σειρα!
 
η σειρα που εννοουσα εγω παντως ειναι αυτη που εγραψε ο Max_brain με τον παππου κ τα κακομαθημενα παιδια
 
το θυμάμαι αυτό το παιδικό! στην αρχή έδειχνε ένα παιδάκι να κοιμάται, και το αστρικό του σώμα ανέβαινε ψιλά και πήγαινε στον παππου που τον μίκραινε. τέλειο.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά παιζότανε στο ΜΕΓΚΑ, όταν είχε πρωτοξεκινήσει.

Κακομαθημένα παιδάκια κοιμόντουσαν,το βράδυ ερχότανε στο κρεβάτι τους κάτι σαν αστεράκι τα έπαιρνε και τα πήγαινε σε έναν παππού που έμενε σε ένα δέντρο. Ο παππούς τα μίκρενε (θα γίνεις μικρός,πιο μικρός τοσοδούλης) και τα βαζε σε μια πορτούλα όπου πηγαίνανε σε ένα φανταστικό χωριό. Εκεί ο κακός της υπόθεσης ήταν ο νυχτερίδας.Κάτι σαν βρυκόλακας με νυχτερίδα μαζί,ο οποίος πετουσε και τον φοβόντουσαν όλοι.

Το παιδάκι πέρναγε τη φρίκη στον φανταστικό κόσμο και μόλις τελείωνε η ιστορία του,την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια πάλι για το κρεβατάκι του (κατουρημένο μαλλον απο τον φόβο) και πιο καλό από ποτέ.

Δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο παιδικού
 
Πολύ ενδιαφέρουσες οι λεπτομέρειες που αναφέρεις xarhs_xs,καλωσόρισες!!!:wavey:
 
em...τον τίτλο ψάχνουμε!!!! οι δυστυχείς...

K η απάντηση...έρχεται!!!

The Sylvanian families.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βοήθεια - αναζήτηση τίτλου [The Sylvanian Families]

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω έναν τίτλο παιδικού, που νομίζω ότι προβαλλόταν στα τέλη του 80 (μπορεί και αρχές 90) στην ΕΡΤ.

Ήταν αυτοτελείς ιστορίες με παιδιά, ένα φύλακα και ένα δάσος με ζώα. Όταν τα παιδιά κοιμούνταν, μια λάμψη έπαιρνε το είδωλό τους και το μετέφερε στο φύλακα, όπου αυτός τα μίκραινε πολύ με τη χαρακτηριστική φράση

"Θα γίνεις μικρός, πιο μικρός, τοσοδούλης!".

Τότε αυτά έμπαιναν από μια μικρή πορτίτσα σε ένα δάσος και εκεί έμπλεκαν σε διάφορες περιπέτειες με τα ζώα του δάσους.

Πάντα στο τέλος κατέληγε σε δίδαγμα.

Από ό,τι καταλαβαίνετε τα θυμάμαι όλα εκτός από τον τίτλο... :icon_cry:

Όποιος θυμάται κάτι, ας με βοηθήσει, please...
 
ω ρε φιλε τι μου θυμισες...και γω το θυμαμαι αλλα οχι τον τιτλο!δυστυχως..
 
Δεν πειράζει Sorin! Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον! Ελπίζω να το θυμηθεί κάποιος γιατί ήταν πολύ καλή παιδική σειρά! :)
 
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο cartoon είχε αναφερθεί και στο παρελθόν. Ονομάζεται: The Sylvanian Families.
 
Αυτό είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Σου εύχομαι Καλή Χρονιά με υγεία και ευτυχία!

(Να βρίσκαμε και κάνα βιντεάκι με τη μεταγλώττιση της ΕΡΤ...Το ξέρω, ζητάω πολλά,ε?)

Καλή Χρονιά σε όλα τα παιδιά του forum!
 
Πίσω
Μπλουζα