Αναζήτηση τίτλων παιδικών σειρών

Ιουλια

RetroN00b
Joined
19 Ιουν 2012
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
4
Γεια σας! Γεια σας!

Εδω και πολλά χρόνια (πολλά λέμε τώρα) ψάχνω δυο παιδικές σειρές που έδειχνε η κρατική τηλεόραση. Η μια είχε να κάνει με μια κοπέλα και έναν πρίγκιπα, η κοπέλα έψαχνε τα αδελφάκια της που τα είχε πάρει ένα τέρας ακλουθώντας τα παπουτσάκια τους τα οποία μιλούσαν και της έδιναν οδηγίες. Ο πρίγκιπας το είχε σκάσει από το παλάτι γιατί τον καταπίεζε ο πατέρας του και βρέθηκαν σε ένα πλανόδιο τσίρκο. Αργότερα χωρίζονται, δεν θυμάμαι γιατί, και δίνουν ραντεβού μετά από χρόνια στο όνειρο τους.

Η άλλη είχε να κάνει με έναν πρίγκιπα ο οποίος ταξιδεύει σε διάφορα βασίλεια και ψάχνει για νύφη. Σε κάθε μέρος διαδραματίζεται και μια ιστορία, η μοναδική που θυμάμαι είναι μια πριγκίπισσα που αγαπάει έναν παραμορφωμένο άντρα και για να ξεφορτωθεί τους μνηστήρες τους ταλαιπωρεί με διάφορες δοκιμασίες. Ο ήρωας στο τέλος γυρίζει σπίτι οπού παντρεύεται την υπηρέτρια αφού έχει κάνει το κόλπο με το μπιζέλι και το στρώμα. Και οι δυο ήταν με κανονικούς ηθοποιούς.

Όπου και να έχω ψάξει δεν έχω βρει τίποτα, αλλά δεν μπορεί να ήμουν η μόνη που τα έβλεπε σε όλη την Ελλάδα................. :(

Οποιαδήποτε πληροφορία πολύτιμη.

Ευχαριστώ! :D
 
Αυτά και τα δυο πρέπει να ήταν απο κάποια παιδική σειρά μήπως θυμάσαι αν πρωταγωνιστούσαν οι ιδιοι ηθοποιοι σε όλες τις περιπτώσεις?Οι ηθοποιοι μιλούσαν ελληνικά η ηταν μετταγλωτισμενο?Ολα αυτα πρέπει να ηταν βασισμένα σε παραμύθια.
 
misha είπε:
Αυτά και τα δυο πρέπει να ήταν απο κάποια παιδική σειρά μήπως θυμάσαι αν πρωταγωνιστούσαν οι ιδιοι ηθοποιοι σε όλες τις περιπτώσεις?Οι ηθοποιοι μιλούσαν ελληνικά η ηταν μετταγλωτισμενο?Ολα αυτα πρέπει να ηταν βασισμένα σε παραμύθια.
Ηταν μεταγλωτισμενο, δεν νομιζω οτι ηταν οι ιδιοι ηθοποιοι. Δεν ηταν αυτοτελη επεισοδια.

katerinak είπε:
μηπως προκειται για τη σειρα με παραμυθια storybook international ,αν ειναι αυτη υπαρχει θρεντ
Δεν ειναι αυτο. Ευχαριστω παντως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα