Αναζήτηση τίτλων παλιών παιδικών: Kissyfur - Sagma - Ace Wo Nerae

Conan1982

RetroN00b
Joined
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
15
Αντιδράσεις
2
Γεια σας πρώτο μήνυμα μου και έχω αρκετές απορίες για μερικά παιδικά που δεν έχω καταφέρει να βρω τον τίτλο τους.

1.Κινούμενο σχέδιο όπου ένας αρκούδος με το αρκουδάκι του ζούσαν σε ένα σπίτι πάνω σε δέντρο και ο πατέρας οδηγούσε ένα ξύλινο πλωτό σκάφος με πετάλια.

2. Κινούμενο σχέδιο με θέμα το τένις όπου ο προπονητής μιας τενίστριας της μαθαίνει να χτυπάει το μπαλάκι λίγο πιο νωρίς και καταλήγει να γίνει πρωταθλήτρια.

3. Κινούμενο σχέδιο στην ΕΡΤ για το οποίο έχω αμυδρές αναμνήσεις αλλά θυμάμαι σαν χαρακτηριστικό έναν τύπο που είχε στο χέρι του σαν γάντι ένα πληκτρολόγιο ενώ υπήρχαν και 2 ζωάκια που εμφανιζόταν πάντα στην διάρκεια των επεισοδίων να τραγουδούν. Έχω φάει τον κόσμο αλλά δεν μπορώ να το βρω.
 
το 1ο ειναι ο Kissyfur,υπαρχει εδω σχετικο θεμα
 
Μήπως το 3ο είναι το Σάγκμα;

https://www.youtube.com/watch?v=A_naFnT48Nk

οπότε το τραγούδι με τα ζωάκια είναι αυτό:


(δεν βρήκα βιντεο με ελληνική μεταγλώττιση και ανεκτή ποιότητα)
 
Thor είπε:
Μήπως το 3ο είναι το Σάγκμα;
Σας ευχαριστώ και τους 2 όντως αυτά είναι τα παιδικά.

Ειδικά το δεύτερο δεν πίστευα ότι με αυτά τα λίγα που θυμόμουν χωρίς να ξέρω καν την πλοκή θα το έβρισκε κάποιος..Καταπληκτικός.

Αν θυμηθεί και κάποιος το αντίστοιχο με το τένις θα έχουμε 3/3
 
Πράγματι αυτό είναι! Δεν πρέπει να είχε και μεγάλη επιτυχία στην Ελλάδα γιατί βρήκα ελάχιστα πράγματα σε ελληνικά σάιτ
 
[edit] To url αφαιρέθηκε γιατί οδηγεί σε ολόκληρο επεισόδιο το οποίο είναι copyrighted. Aim for the Ace Episode [edit]

 


α, ναι σορρυ ειναι προσφατο βιντεο στο Youtube και μαλλον θα αφαιρεθει.

αρκετα καταστηματα οnline εχουν το πρωτο επεισοδιο συνηθως για διαφημιστικους λογους

το Dailymotion εχει το πρωτο επεισοδιο στα Γαλλικα εδω και 5 χρονια μιας και ο γαλλικος διανομεας (IDP και μετεπειτα Declic Images) δυστηχως πλεον δεν υπαρχει

https://www.dailymotion.com/embed/video/xc9rsw

Τζενυ; απο τα Ιταλικα το πηρανε φαινεται. Σε αυτην την σειρα ολα τα ονοματα εχουν αλλαχτει απο τα ιαπωνεζικα.

Παντως στην Ιταλια ειναι αρκετα γνωστη. Εχουν κυκλοφορησει ολες οι σειρες (υπαρχουν και 2 επιπλεον σειρες τελη του 80), οπως και το manga στο οποιο βασιζεται και υπαρχουν σημαντικες διαφορες και επιπλεον προσωπα.

Αρκετα καλη σειρα για την εποχη της, εστω και αν παρελειψε αρκετα σε σχεση με το manga και αλλαξε την πλοκη. Οι σκηνοθετες ειχαν ασχοληθει νωριτερα με την επικη σειρα μποξ, Ashita no Joe

Ειχε επηρρεαστει φαινεται νωριτερα απο τη σειρα Attack! no 1, αρκετα γνωστη και επικη σειρα με βολευ κοριτσιων που δυστηχως δεν προβληθηκε ποτε εδω.

Στην Ισπανια ηταν γνωστη και η σειρα Yawara, με θεμα το γυναικειο τζουντο.

υπαρχει διαθεσιμη στα Ιαπωνικα με αγγλικους υποτιτλους, οπως και η δευτερη σειρα με γαλλικους. Η τριτη ειναι ντουμπλαρισμενη στα Ιταλικα αλλα θα προτιμουσα να την εβλεπα στο πρωτοτυπο με υποτιτλους. Οι αλλαγες στα ονοματα και η μεταγλωττιση δεν μου αρεσαν.

Αξιζει και κριμα που δεν εγινε ευρεως γνωστη οπως παρομοιες σειρες με μπασκετ και ποδοσφαιρο. Υπηρχε και μια παρομοια σειρα με ρυθμικη γυμναστικη, Hikari no Densetsu λεγοταν. Bασισμενη σε manga του οποιου η δημιουργος ειχε ασχοληθει παλια με το αθλημα. Αρκετα καλη αλλα ουτε και αυτη προβληθηκε εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα