Αναζήτηση τίτλων 3 παιδικών: (2η) The Wobbles, (3η) Σουσάμι, άνοιξε!

emmelia

RetroN00b
Joined
4 Απρ 2013
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
4
καλημέρα σας. Συγχαρητήρια για όλη την προσπάθεια που έχετε κάνει. Είμαστε μια παρέα, γεννημένοι γύρω στα 1975 και έχουμε κι εμείς κάποια "κενά μνήμης" από τις αξέχαστες δεκαετίες της παιδικής μας ηλικίας. ψάχνουμε ένα αντιπολεμικό καρτούν μικρού μήκους που παίχτηκε στην κρατική τηλεόραση κατ' επανάληψη για μια-δυο χρονιές. ξεκινούσε ασπρόμαυρο και όταν ένα παιδάκι έβαζε ένα λουλούδι μέσα σ' ένα κανόνι άρχισε να γίνεται έγχρωμο. Ήταν και χωρίς λόγια. Επειδή δεν ήταν σειρά επεισοδίων αλλά αυτοτελές ίσως να μην το είχαν πετύχει πολλοί από μας. Δεύτερον, ψάχνουμε τον τίτλο από ένα παιδικό που δεν ήταν καρτούν αλλά έπαιζαν κάτι μαλλιαρά κουκλάκια με μουσούδες και νομίζω ότι η γυναικεία φωνή που αφηγούνταν έκανε και τις φωνές από τα ζωάκια. Τρίτον, ψάχνουμε ένα παιδικό που ήταν ένας πάγκος και από πίσω κάτι κούκλες (κουκλοθέατρο) με έναν που τον έλεγαν Μπερτ και έναν άλλο μπλε αρκούδο που έτρωγε μανιωδώς κάτι μπισκότα. Συγνώμη που τα ζητάω μαζεμένα. Ίσως κάποια από αυτά να τα έχετε αναφέρει. αλλά επειδή δεν έχω ιντερνετ, έκανα την εγγραφή από τον η/υ ενός φίλου. Σας διαβάζω εδώ και καιρό μέσω κινητού αλλά λίγο με δυσκολεύει. Ελπίζω να βρείτε κάτι απ' όλα αυτά. Ευχαριστώ.
 
Το 3) μου θυμίζει το Cookie Monster για καποιο λόγο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες στην παρέα.

Ξεκινάω με την τρίτη σου αναζήτηση

emmelia είπε:
Τρίτον, ψάχνουμε ένα παιδικό που ήταν ένας πάγκος και από πίσω κάτι κούκλες (κουκλοθέατρο) με έναν που τον έλεγαν Μπερτ και έναν άλλο μπλε αρκούδο που έτρωγε μανιωδώς κάτι μπισκότα.
η οποία είναι το Σουσάμι Άνοιξε - Sesame Street (1969)

Τα άλλα 2 κάτι μου θυμίζουν... θα επανέλθω (αν δε με προλάβουν άλλοι :D )

EDIT

Μόλις είδα οτι έγινε 2 φορές ανάρτηση του θέματος οπότε έκανα μεταφορά των ποστ από το άλλο θέμα. :)
 
Ε, ο Cookie Monster πρέπει να είναι και το Sesame Street! ποιον άλλον ξέρουμε που να είναι μπλε και να τρώει μπισκότα και να έχει για συμπρωταγωνιστή τον Μπερτ

Bert_and_Ernie.JPG

Τα δεύτερα που αναφέρεις μήπως είναι από το Fraggle Rock?

fr-header.jpg

Τέλος το ταινιάκι που αναφέρεις κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μου'ρχεται τώρα!
 
Σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. Ηταν οντως το "σουσαμι ανοιξε". Οσο για τα μαλλιαρα ζωακια με τις μουσουδες που ηταν κουκλες και οχι καρτουνς και μοιαζαν με ασβους ή τυφλοποντικες, να προσθεσω οτι κινουνταν καπως αργα και η αφηγηση ηταν στα ελληνικα. �*αντως δεν νομιζω οτι εμοιαζε με κουκλοθεατρο ειχαν και σπιτακια κατι καλυβες. Κατι σαν χωριο. Ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
�*αιδια, δυστυχως δεν ειναι το wind of willows. �*αντως αυτο που περιγραφω ηταν τοσο αθωο που τωρα που το σκεφτομαι δεν θυμαμαι να υπηρχε καποια ιδιαιτερη δραση στην υποθεση. Ηταν ομως απο τα αγαπημενα. Αναρωτιεμαι μηπως η αδελφη μου κι εγω ειμασταν λιγο χαζες που το βλεπαμε; ας πουμε ομως οτι ειμασταν απλως... μικρες! Οποιος μπορει ας βοηθησει δυο...χαζα ή πρωην μικρα! Γραφω απο το κινητο μου και βγαινουν σαν κουτακια τα γραμματα. Συγνωμη κι ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
emmelia είπε:
(...)Γραφω απο το κινητο μου και βγαινουν σαν κουτακια τα γραμματα. Συγνωμη κι ευχαριστω.
Μην στεναχωριέσαι! :)

Περνάω και τα φτιάχνω!.... Αν μπορείς ν' αποφύγεις το κινητό, έχει καλώς! Αν όχι, ε, τότε λίγο υπομονή μέχρι να τα δω και να τα φτιάξω! ;)
 
Ευχαριστώ.

�*αντως τα κουκλακια ηταν μαλλιαρα και οχι σαν πλαστικα οπως στο wind in the willows . Ηταν κοντουλικα στο υψος και προχωρουσαν λιγο αργα . Ηταν χαρακτηριστικο το περπατημα τους. Μια σκηνη απο το αντιπολεμικο ηταν ενα ζευγαρακι μεσα σ' ενα αυτοκινητο που στην αρχικη ασπρομαυρη φαση ηταν δυστυχισμενο και μετα στην εγχρωμη βγηκε νομιζω ενα ουρανιο τοξο. Κριμα που δεν θυμαμαι περισσοτερα. Οσο για σενα redevil εισαι μαλλον white angel. Ευχαριστω.

---------------------------------------------

Νorthstar είσαι star!! Όντως είναι τα The wombles!! Ευχαριστώ πολύ.Αναρωτιέμαι τελικά αν το έβλεπαν και κάποιοι άλλοι από εσάς ή μήπως ήμασταν μόνο εγώ και η αδερφή μου :) ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] σε παρακαλώ μην ποστάρεις το ίδιο request σε διαφορετικά θέματα. Έχεις ανοίξει ένα - φτάνει! :)


Το πιο πιθανό είναι ότι τα παιδιά θα βαρεθούν να διαβάζουν τα ίδια και δε θα απαντήσει κανένας! [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα