Αναζήτηση ταινίας: Μια Γειτονιά Απίθανη - The 'Burbs (1989)

parinho7

RetroN00b
Joined
12 Mαϊ 2007
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
3
Καταρχήν ήταν κωμωδία. Θυμάμαι ότι ήταν μια γειτονιά και κάτι γινόταν και όλοι είχαν βγει στο δρόμο και κάτι περιμένανε. Δεν θυμάμε κάτι συγκεκριμένο.

Ίσως θα βοηθούσε αν έλεγα ότι η γειτονιά ήταν απο αυτές τις αμερικάνικες με τα χαμηλά σπιτάκια με τους κήπους και τις αυλές και μια σκηνή που περνάει αμυδρά από το μυαλό μου είναι μια παρέα που είχε παραγγείλει πίτσα αν και δεν είμαι 100% σίγουρος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χείμαρος πληροφοριών, είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα χρόνου μέχρι να τη βρει κάποιος :)
 
Μήπως εννοείς την ταινία The 'burbs με τον Tom Hanks όπου κάποια στιγμή μέσα στη ταινία ο ένας νεαρός γείτονας με τη παρέα έχουν αρχίσει πάρτυ (και έχουν παραγγείλει και pizza φυσικά) παρακολουθώντας κάποιους από τη γειτονιά να προσπαθούν να εισβάλουν στο σπίτι των "παράξενων" νέων γειτόνων για να το ελέγξουν;

Κάνουν εισβολή για να επιβεβαιώσουν τη θεωρία του ενός γείτονα, φίλου του Tom Hanks, ότι οι νέοι γείτονες είναι "κανίβαλλοι".
 
arpacolla είπε:
Μήπως εννοείς την ταινία The 'burbs με τον Tom Hanks όπου κάποια στιγμή μέσα στη ταινία ο ένας νεαρός γείτονας με τη παρέα έχουν αρχίσει πάρτυ (και έχουν παραγγείλει και pizza φυσικά) παρακολουθώντας κάποιους από τη γειτονιά να προσπαθούν να εισβάλουν στο σπίτι των "παράξενων" νέων γειτόνων για να το ελέγξουν;
Κάνουν εισβολή για να επιβεβαιώσουν τη θεωρία του ενός γείτονα, φίλου του Tom Hanks, ότι οι νέοι γείτονες είναι "κανίβαλλοι".
Ευχαριστώ, είδα ένα trailer και μάλλον είναι αυτή. Θα την δω για να σιγουρευτώ :thumbup:
 
Νομιζω οτι εχει δικιο ο φιλος στο προηγούμενο ποστ. Ειναι το burbs. Ο γείτονας είναι ο καλτ Κόρει Φέλντμαν (Goonies, Friday the 13th 4, Lost Boys 1,2 κτλ)

Στα ελληνικά ο τίτλος είναι μια απίθανη γειτονιά αν θυμάμαι καλα και μπορείς να τη βρεις και σε βιντεο κλαμπς.
 
Xαβαλετζίδικη ταινία! στα 90ς την είχε βάλει άπειρες φορές η τηλεόραση...
 
The burbs(1989)

φοβερη κωμωδια του 1989 σκηνοθεσια-Joe dante,πρωταγωνιστεσ-Tom hanks,corey feldman,bruce dern,carrie fisher,rick ducommun,henry gibson.Bρισκομαστε στη Mayfield Place μια γειτονια με πολυ ησυχια που ποτε δεν συμβαινει τιποτα συνταρακτικο και μια γειτονια με απλους καθημερινους ανθρωπουσ μεχρι που στη γειτονια εμφανιζονται καινουργιοι γειτονες και απο τοτε ολα αλαζουν.Καινουργιοι γειτονες που δεν εμφανιζονται ποτε,διαφοροι θορυβοι την νυχτα,εξαφανισης ανθρωπων και κυριωσ οι περιεργοι κατοικοι τησ mayfield place που πρεπει να ανακαλυψουν τι τρεχει.γενικα γεινεται χαμος σε μια παρα πολυ καλη και κλασικη κωμωδια.Συνηστω σε οποιον δεν την εχει δει να την βρει και να την δει.

[video=youtube;-7_uwFcI8JE]http://www.youtube.com/watch?v=-7_uwFcI8JE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να υπάρχει τέτοιο θέμα. Πάντως αγαπημένη ταινία. Έξυπνη αλληγορία ( βαριεστημένη γειτονιά που αναζητάει κάτι ενδιαφέρον και αρχίζει να υποψιάζεται τα πάντα). Κλασσική η σκηνή που ο Χάνκς ήδη ανήσυχος, κάνει ζάπινγκ και πέφτει σε απανωτά θρίλερ ( εξορκιστής, race with the devil, texas chainsaw κλπ)...
 
μια γειτονια απιθανη λεγοταν στα ελληνικα ωραια ταινια τομ χανκς στα νιατα του
 
Εψαξα στης κωμωδιες και δεν βρηκα να αναφερει καποιος αυτη την ταινια γιαυτο και εγραψα γιαυτην.μιλαμε εχω ριξει τρελο γελιο με την συγκεκριμενη ειναι απο της πολυ αγαπημενες μου.ωραιες σκηνες ειναι οταν στεινουν το παρατηρητηριο και περιμενουν να επιστρεψουν οι κλοπεξ η οταν πανε να κοψουν το ρευμα η οταν πανε επισκεψη και πνιγεται με της σαρδελες ο τομ χανκς.ειδικα ο corey feldman του παει γαντι ο ρολος που εχει.
 
Καλογυρισμένη ταινία, με ωραίο σενάριο και διαχρονική θα έλεγα,o Corey feldman στα καλύτερα του.
 
Πέρασε στα ψιλά, αλλά "έφυγε" πριν από 2 εβδομάδες ο Rick Ducommun, που στη movie ήταν ο φίλος του Tom Hanks που τον βοηθάει στα διάφορα ανδραγαθήματα του.

THE-BURBS.jpg

Τελευταία τον είχα δει στο Scary Movie που είναι 10+ years movie.
 
Μόλις έλαβα αυτό το steelbook και ανυπομονώ να τη δω!!!

Στα extras λέει έχει και alternate ending.

Επίσης και αυτό:

Feature Workprint - presented here is Joe Dante's "rough cut" of The 'Burbs which features different extended, alternate and deleted sequence. The transfer comes from the director's personal VHS tape, which the only available copy of the "rough cut".

Την είχα δει στην παιδική-εφηβική μου ηλικία τυχαία εντελώς (σε κάποιο τοπικό κανάλι νομίζω στην επαρχία) και μου άρεσε πολύ!

Δεν την έχω ξαναδεί από τότε!

97469_front.jpg
 
Σε ζηλευω φιλαρακι:dribble:
 
metalcandyman είπε:
Σε ζηλευω φιλαρακι:dribble:
Αν μπορείς να δεις Bluray και σου αρέσει αυτή η ταινία, νομίζω αξίζει η αγορά!

Η ποιότητα είναι εκπληκτική! Τα'χασα βλέποντας κάποιες σκηνές!

Ειναι από μια εταιρεία την Arrow, που κάνει εξαιρετική δουλειά στα restorations, και το αποτέλεσμα είναι πολύ κινηματογραφικό!
 
Oχι απλα μαρεσει η ταινια αλλα δεν την χορταινω πανω απο 10 φορες την εχω δει και με εφτιαξε παρα πολυ αυτο που διαβασα για το alternate ending.
 
Χμμ πως μου ξεφυγε αυτο,καλη ταινιουλα οχι ανταξια του ονοματος του σκηνοθετη ,απο τις προσωπικες μου απογοητευσεις των 80ς που διαβαζα ονοματα σκηνοθετη και η ταινια δεν ανταποκρινοτανε σε αυτο που περιμενα,αλλη μια απογοητευση που θυμαμαι ητανε το arachnophobia του Σπιλμπεργκ.


Υποψην ο Dante μας εδωσε το Gremlins και Howling.
 
Yeah well στα 80ς χωρις ιντερνετ δεν μπορουσαμε να το ξερουμε αυτο,εβλεπες Amblin entertainment και ηξερες Spielberg.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα