Αναζήτηση ταινίας: Τα χρόνια της μεγάλης ζέστης (1992)

Rozzy

RetroN00b
Joined
16 Φεβ 2011
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
4
Τα χρόνια της μεγάλης ζέστης (1992)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_χρόνια_της_μεγάλης_ζέστης

Καλη..μέρα!

Μήπως θυμάστε μια (με επιφύλαξη) ξένη ταινία, μάλλον στις αρχές της δεκαετίας του '90, που είχε προκαλέσει σάλο, γιατί περιείχε μια σκηνή με ένα μωρό που κλαίει στην κούνια του, όπου μάλλον υπάρχει αίμα από τη δολοφονημένη (μάλλον :p ) μαμά του;;;;

Αν θυμηθείτε οτιδήποτε, θα σας είμαι μάλλον :p ευγνώμων! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μηπως ειναι το χερι στην κουνια με την rebeca de mornau??

 
Όχι, καμία σχέση. Νομίζω ότι ήταν πιο "κουλτούρα". Μάλιστα, το είχαν κάνει θέμα και στα δελτία ειδήσεων για την επίμαχη σκηνή. Πφφ, άντε να το βρούμε τώρα :xm:
 
Λοιπόν, μετά απο μήηηηνες ψαξίματος, βρήκα την ταινία: Τα χρόνια της μεγάλης ζέστης http://www.imdb.com/title/tt0105513/ ! Και ναι, ήταν ελληνική :p Βρήκα και αποσπασματα από τηλεοπτική συζήτηση για το σκάνδαλο που είχε προκαλέσει η ταινία.

 
Tι θέμα είχε δημιουργηθεί; Τι εννοούν με το " κακοποίηση παιδιού" ;
 
Αν θυμάμαι καλά στην αρχική σκηνή (ή κάπου στην αρχή) η ηρωΐδα της ταινίας είναι μωρό στην κουνια και παρακολουθεί την μητέρα της και τον εραστή της να κανουν έρωτα όταν μπαίνει ο πατέρας μέσα τους βλέπει και τους δολοφονεί (αν θυμάμαι καλά από τις συζητήσεις που είχαν γίνει τότε, δεν έχω δει την ταινία). Αυτό από κάποιους θεωρήθηκε ότι ήταν κακοποίηση για το μωρό που συμμετείχε στα γυρίσματα γιατί θα επηρεαζόταν ο ψυχικός του κόσμος κτλ και ξεκίνησε ένα κυνήγι για τη (σπουδαία) σκηνοθέτη που δε σεβάστικε το μωρό και εμφανίστηκαν και άλλοι (λιγότρεροι) που την υπερασπίστικαν με τα περι ελευθερίας της τέχνης κτλ και ότι δεν ήταν οι τρεις τους στο πλατό αλλα και δεκάδες τεχνικοί βοηθοί κτλ και ότι το μωρό δεν ήταν πάντα παρόν παρά μονο σε κάποια σημεία και με το μοντάζ φαίνεται σα να είναι σε όλη τη σκηνή. Τελικά η κοινή γνώμη νομίζω τάχθηκε με τους κατηγόρους της Λιάππα. Εγώ μάλλον είμαι με τους υπερασπιστές, αλλα αυτό δεν μετρά καθώς είπα δεν έχω δει την ταινία. Νομίζω όμως ότι το θέμα διογκώθηκε από τα νεαρά τότε ιδιωτικά ΜΜΕ και το απόστασμα που παραθέτει η Ρόζι είναι χαρακτηριστικό της ρητορικής που αναπτύχθηκε τότε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα